רה"מ נתניהו מינה את ח"כ חוטובלי לשרת התפוצות. ח"כ חוטובלי: "אקדם את מדיניות הממשלה, כך שיהודי כל הזרמים ירגישו בבית בישראל"

אתמול, ראשון 5.1.2010 מינה ראש הממשלה בנימין נתניהו את סגנית שר החוץ, ח"כ ציפי חוטובלי (הליכוד) לשרת התפוצות בממשלת המעבר.

מזה 7 שנים שאנו עוקבים אחר פעילותה של ח"כ ציפי חוטובלי בנושאי דת ומדינה ויהדות התפוצות. מהמידע שאספנו לאורך השנים נראה כי ניתן לחלק את פעילותה בתחום לשתי דרכים מרכזיות: בעוד בתפקידיה הממלכתיים כסגנית שר החוץ פעלה בפועל באופן שוויוני מול כלל הגורמים היהודיים בעולם, ללא קשר להשתייכותם לזרם זה או אחר.

בחייה הפוליטיים כחברת ליכוד וכאישה אורתודוקסית שומרת מצוות, בחרה ח"כ חוטובלי להתבטא באופן חסר תקדים כנגד הזרמים הליברליים בצפון אמריקה. ח"כ חוטובלי לא הסתירה את סלידתה מהשפה היהודית של הקונסרבטיבים והרפורמים ואף טענה כי בישראל אין להם רלוונטיות כיוון שבתי הכנסת ריקים כמו גם רחבת כותל המשפחות.

למרות כל זאת, עם כניסה לתפקיד, בחרה שרת התפוצות הנכנסת להדגיש שתפעל כי מדינת ישראל תהווה בית לכל הזרמים. אנחנו במכון על משמר הכנסת נמשיך לעקוב אחר התבטאויותיה, הצבעותיה כמו גם ההחלטות שתקבל כשרה הממונה על הקשר עם התפוצות והזרמים בעולם ונדווח באופן שוטף.
_____
ב23 לפברואר 2015 התראיינה ח"כ ציפי חוטובלי לעיתון כיפה אודות חוק הגיור של מפלגת יש עתיד ואמרה:

"צריך להבין שבתי הדין של הציונות הדתית ריקים ממתגיירים כי נוצר מצב בו הלא יהודיים מרגישים שאפשר ונוח להתחתן בנישואין אזרחיים ובית המשפט מעניק להם את כל התנאים. הפתרון לגיור הוא לא דרך הקמת מותבים מקלים אלא שמדינת ישראל צריכה לקחת על עצמה את הנושא כפרויקט לאומי. הדברים שמוצעים כרגע לא נותנים לצערי שום פתרון לבעיית הגיור".

ב7 בנובמבר בשנת 2017 בכנס ארגון IAC, של הקהילה הישראלית-אמריקאית בוושינגטון, דיברה ח"כ ציפי חוטובלי (הליכוד) במסגרת תפקידה כסגנית שר החוץ אודות התנועות הקונסרבטיביות והרפורמיות, בטענה שהן רוקנו את היהדות מתוכן ואמרה:

"התנועות הרפורמיות והקונסרבטיביות בחרו לקחת את הקליפה והשם של היהדות, את כל המנהגים והמסורת ולרוקן את התוכן מבפנים. ליצוק ערכים ליברליים שאין להם קשר ליהדות. 70 שנה מדינת ישראל קיימת, אנשים כמו יאיר לפיד מחתנים אנשים ברבבות והולכים ומפיצים את תורתם ברבים על היהדות המתקדמת. אני גרה ברחובות, ושם יש שני בתי כנסת קונסרבטיבים חצי ריקים, אולי תשאלו את עצמכם למה זה לא עובד במדינת ישראל".

ב23 לנובמבר 2017 בראיון לערוץ i24 התבטאה סגנית שר החוץ, ח"כ ציפי חוטבלי (הליכוד), חריף כנגד יהדות ארה"ב, על רקע מתווה הכותל ואמרה:

"אנשים שלעולם לא שולחים את ילדיהם להילחם עבור ארצם, ולרובם אין ילדים המשרתים כחיילים, באפגניסטן ובעיראק. אולי הם צעירים מכדי להרגיש איך זה להיות יהודי בלי מדינת לאום. זו מטרה מאוד חשובה לקרב את יהודי ארצות הברית לישראל, אבל צריך שנהיה כנים, רחבת הכותל השוויונית ריקה כל הזמן כיון שהרפורמים והקונסרבטיבים לא מעוניינים ללכת לכותל באמת. ממשלת ישראל עשתה הרבה כדי לאפשר תפילה שוויונית – נשים יכולות ללכת עם המשפחות, גברים עם בנותיהם, הכול מוכן אבל הם לא מוכנים לקבל את זה כי זה נושא פוליטי. הם רוצים לקבל הכרה דרך נושא הכותל והם הופכים מקום קדוש לנושא של עימות פוליטי".

כזכור, ראש ממשלה בנימין נתניהו גינה את דבריה, ובעקבות זאת, פרסמה חוטובלי הבהרה לפיה :

"הריאיון היה אוהד ליהדות ארצות הברית, מותחי הביקורת לא ראו אותו אלא הסתפקו בשורה אחת ממנו".

באפריל 2018 בכנס 'המשפיעים' של ערוץ 2 על יהדות ארצות הברית אמרה:

"יהדות העולם היא לא יהדות ארה"ב. אנו צריכים להסתכל על יהדות העולם בצורה רחבה יותר, אכפת לי מיהדות העולם. אנו מאבדים את יהדות ארה"ב בגלל נישואי תערובת – התבוללות. ממשלת נתניהו עושה מהלך ראשון במעלה למען יהדות התפוצות בפתיחת המתחם בקשת רובינסון. אני לא חוששת ליהודים פה, אין פה הדתה או כפייה דתית, בתי המדרש פורחים. יש לנו רנסנס מדהים".

עם מינויה אתמול על ידי ראש הממשלה, צייצה ח"כ ציפי חוטובלי בחשבון הטוויטר שלה כך:

"אני מודה לראש הממשלה נתניהו על המינוי. כשרת תפוצות אקדם את מדיניות הממשלה, כך שיהודי כל הקהילות וכל הזרמים ירגישו בבית בישראל. אפעל להדק את הקשרים בין ישראל לכל אחינו ואחיותינו בתפוצות. אני רואה חשיבות עליונה לפעול יחד עם מנהיגי כל הקהילות במאבק בגל הגואה של האנטישמיות בעולם".