רבנים צבאיים במילואים ניסחו חוברת צניעות לחיילים דתיים. ח"כ ליברמן: "לאסור על הפצת החוברת בקרב חיילי צה"ל".

הבוקר, רביעי 23.10.2019 פורסם בעיתון ישראל היום על ידי  יהודה שלזינגר כי רבנים צבאיים במילואים ניסחו חוברת לחיילים דתיים המנחה בין השאר לא להביט במדריכה, איסור לנבל את הפה ועדיפות להימנע מהשתתפות באירועי שירת נשים.

החוברת המפורטת, זכתה להסכמה ולברכתם של רבנים בכירים בעולם הדתי, כמו הרב הראשי לירושלים, שלמה משה עמאר, הרב דב ליאור רבה של קריית ארבע, הרב שמואל אליהו רבה של צפת ועוד.

באשר לשירות כמג"ד בגדוד מעורב, נקבע : "יש להימנע מתפקיד זה. במקרים חריגים של מפקדים שנדרשים בשעת הדחק לשרת ביחידה כזאת, כאשר השמירה על גדרי הצניעות נתונה יותר בשליטתם והינם מרוחקים באופן טבעי מהחיילים – יש להתייעץ באופן אישי עם תלמיד חכם המכיר את המפקד ואת המציאות הצבאית".

הרבנים אוסרים על גברים לפקד על נשים או לשרת בכפיפות לאישה וכותבים: "יש להימנע מכך ביחידה שבה קשרי העבודה אינטנסיביים, ויש להתיר במקום שבו הכפיפות הינה פיקודית-מקצועית בלבד".

כמו כן, החוברת עוסקת בהרחבה בנושא איסור על הימצאות של גבר ואישה לבדם ובה נכתב: "האם דין ייחוד חל גם בשמירה יחד בש.ג. או במגדל שמירה או על נסיעה ברכב בדרך שוממת?", הם שואלים ועונים: "ייחוד אינו רק במקום סגור אלא אף במקום פתוח שבו לא נמצאים אנשים. גם בנסיעה בדרך שוממת יש איסור ייחוד אם לא עוברים שם רכבים אחרים כל כמה דקות".

הרבנים טוענים כי אסור לחייל לנווט יחד עם חיילת, ומוסיפים כי: "כאשר נקלעים לשטח שבו מנווטות חיילות, לא ישהה עימן ויתרחק מהמקום".

בסוגיית לינה משותפת של חיילים וחיילות בשטח נאמר בחוברת כי: "חובה לדרוש לינה נפרדת כפי שהצבא מחייב בפקודות. בלינה אקראית שמתקיימת תוך כדי ביצוע משימה או תרגיל, על החייל להתרחק ממקום לינת החיילות, ולוודא שאין נשים שישנות בסביבתו".

בחוברת מתייחסים הרבנים לשאלה אם מותר לחבוש חיילת בתרגיל כגון בקורס חובשים, ואם מותרת סחיבת נפגעת. התשובה היא חד-משמעית: "לא. אין להשתתף בתרגיל הכולל מגע עם חיילות".

עוד אומרים הרבנים כי "בטקסים צבאיים יש להחמיר ולמנוע מראש כל נגיעה, לחיצת יד או טפיחה".

יו"ר ישראל ביתנו ח"כ אביגדור ליברמן הגיב לניסוח החוברת וכתב בדף הפייסבוק שלו:

"הפרסום הבוקר על ניסוח חוברת הלכות צניעות לחיילים דתיים על ידי רבנים צבאיים במיל׳ ובתמיכת רבנים בכירים, הינה עדות נוספת להקצנה ההולכת וגוברת בקרב הציונות הדתית הנגררת על ידי האגף החרד״לי. הניסיון הזה להפוך את צה"ל לצבא השם עם דפוסי התנהלות כמו בכולל חרדי הוא חלק מאותה תפיסת עולם משיחית שחודרת לחברה הישראלית ומנסה לפגוע במרקם החיים ובסטטוס-קוו בנושאי דת ומדינה. חייבים לאסור על הפצת החוברת בקרב חיילי צה"ל ולמנוע מהרבנים החתומים עליה מלשרת במילואים או להרצות בפני חיילים".