ראש העיר תל אביב יפו פרסם מכרז לזכיין שיפעיל רשת אוטובוסים חינמיים בשבתות וחגים. ח"כ לפיד: "לא מדובר בצעד אנטי דתי".

הבוקר, חמישי 10.10.2019 פורסם כי ראש העיר תל אביב רון חולדאי החליט לפרסם מכרז לבחירת זכיין פרטי שיפעיל רשת אוטובוסים חינמיים בשבתות ובחגים, החל משנת 2020.

הרשת תכלול חמישה קווים אשר בהם ייסעו אוטובוסים בתדירות של 20-30 דקות. על פי הדיווח של עיתון "דה מרקר", העלות של המהלך הזה היא 12 מיליון שקלים בשנה, ועיריית תל אביב תסבסד אותה כדי למנוע התערבות מצד משרד התחבורה.

ח"כ יאיר לפיד (כחול לבן):

"כבוד לרון חולדאי ומברך את תל אביב על הכנסת תחבורה ציבורית בשבת. לא מדובר בצעד אנטי דתי, אלא בכך שגם סבא שאין לו כסף למונית יוכל לבקר את הנכדים שלו בשבת ולקחת אותם לים. גם זה חלק משבת ישראלית. מקווה לראות עוד ערים חילוניות מצטרפות למהלך. לא ירחק היום וגם ממשלה בראשותנו תצטרף".

יו"ר כחול לבן ח"כ בני גנץ:

"לכל אחד ואחת מגיעה השבת שלו. אתמול התבשרנו שגם עיריית תל אביב-יפו תאפשר הפעלת מספר קווי אוטובוסים בשבת. מדובר בצעד שלוקח בחשבון את אופיו המיוחד של יום המנוחה יחד עם החופש האישי של כל אחד ואחת להגדיר את השבת בדרכו: בבית כנסת, בהגעה להורים בצד השני של העיר או בכלל בים. לכל עיר ויישוב יש צרכים ותרבות שונה, מה שמתאים לתושבי רוב השכונות בתל אביב לא יתאים לרוב תושבי בני ברק. האפשרות צריכה להיות קיימת ואנחנו נפעל לתת אותה לרשויות המקומיות שירצו בכך. יום השבת ימשיך להיות יום המנוחה – זהו גם ערך סוציאלי וגם ערך של מדינה יהודית. ועדיין, מותר ורצוי שלכל אחד ואחת מאיתנו, תהיה את השבת שלו".

ח"כ תמר זנדברג (המחנה הדמוקרטי):

"גאה בעיר שלי תל אביב יפו שתפעיל תחבורה ציבורית בשבת, מיוזמתה ועל חשבונה. בשנת 2012 קיבלה מועצת העירייה לראשונה החלטה הסטורית שתמכה בתחבורה ציבורית בשבת, החלטה שהעברתי בתור חברת מועצה בתמיכת ראש העיר חולדאי וחרף התנגדות חברי המועצה החרדים. ראש העיר התלבט אז אם לתמוך, גם לו יש חרדים בקואליציה. הרב הראשי כתב מכתב מחאה לחולדאי, אבל הוא אמר בנאומו: ״מי שלא רוצה לנסוע בשבת, שלא יעלה על האוטובוס״ כמה פשוט. תחבורה ציבורית בשבת היא צעד מתבקש ואף חיוני. לא רק לשחרר את השבת החופשית, אלא כדי לתמוך בפיתוח ועידוד התחבורה הציבורית, במיוחד בתקופה של משבר תחבורתי חריף. בצד השקעה מסיבית בתחבורה ציבורית, הפעלתה בשבת היא אחד הצעדים החשובים שיש לעשות כדי לספק את תשתית התחבורה הדרושה ולהפחית את השימוש ברכב פרטי, גם בתחבורה הבינעירונית. כשהמדינה שותקת וכושלת מלספק פתרונות, קמים ארגוני החברה האזרחית ועיריות וממלאים את הואקום. כל הכבוד תל אביב יפו".