ראש הממשלה נתניהו נועד עם ראשי הפדרציות היהודיות בצפון אמריקה. "עלו שלושה נושאים עיקריים: חוק הגיור, הנושא של הכותל וחוק הלאום"

ראש הממשלה ח"כ בנימין נתניהו (הליכוד) נועד בשבוע שעבר עם ראשי הפדרציות היהודיות בצפון אמריקה, במסגרת ביקורו בניו יורק לנאומו השנתי באו"ם. במהלך הפגישה, דנו המשלחת הממשלה ונציגי יהדות ארה"ב, בשלושה נושאים: חוק הגיור, חוק הלאום ומתווה הכותל. ע"פ דיווח של טל שניידר, עיתון גלובס.

לאחר שבביקורם הקודם של ראשי הפדרציות היהודיות בצפון אמריקה ג'רי סילברמן וריצ׳ארד סנדלר ניתם באכזבה עמוקה שלהם מחוק הלאום, ולאחר שלפני מספר חודשים הנהלת הסוכנות בחרה בח"כ לשעבר יצחק בוז'י הרצוג לעמוד בראש הסוכנות, בניגוד לעמדתו של ראש הממשלה, נועדו בשבוע שעבר ראש הממשלה בראש משלחת ישראל עם נציגי היהודים בצפון אמריקה בראשות נשיא הפדרציות היהודיות, ג'רי סילברמן, העומד בראש ארגון המאגד 300 קהילות יהודיות בארה"ב ובקנדה.

על פי דיווחה של עיתונאי גלובס, טל שניידר, הביקור נרשם כמוצלח ונינוח בין הצדדים, על אף שעלו בו נושאים נפיצים במיוחד. בפגישה השתתפה גם שרת התרבות מירי רגב, שכידוע התפטרה מתפקידה כיו"ר ועדת השרים לענייני המקומות הקדושים, כדי שלא לאשר את קיום חלקו הפיזי של מתווה הכותל, לאחר שתמכה במתווה ובהקמת הרחבה שלוש שנים קודם לכן. לא נרשמה תגובה מצידה של שרת התרבות רגב. 

בתום הפגישה, במסיבת עיתונאים התבטא ראש הממשלה בנושא ואמר:

״בשיחה איתם עלו שלושה נושאים עיקריים: חוק הגיור, על פי עקרונות ועדת משה ניסים; הנושא של הכותל, שם תיארתי בפניהם את כל מה שהיה בוועדה ואת ההתנגדות של חברים בוועדה למה שעשוי להתפרש כהכרה ברפורמים; ובנושא חוק יסוד: הלאום, הסברתי להם מדוע העברנו את החוק ואת הצורך שלנו לאזן בין הצרכים של הרוב היהודי לבין מי שמבקשים לשלול את אופייה של המדינה.

"אמרתי להם שהחששות שלנו מפני מי שמתאגר אפילו את חוק השבות, הם לא חששות תיאורטיים. היה לנו צורך לאזן את המבנה החוקתי, וזה לא ינשל אף אחד ולא יפגע בזכויות של אף אחד.״
נשיא הפדרציות היהודיות סליבמן אמר בתום הפגישה: ״הפגישה היתה מאוד חיובית. דיברנו על הכול. היחסים פתוחים. דיברנו על חוק יסוד הלאום, גיור, כותל. יש לנו דיאלוג מתמשך. לא פותרים בעיות באמצעות הטחת ביקורת בלבד״.

לקריאה נוספת ופרשנות באתר גלובס: לחצו כאן