ראש הממשלה נפתלי בנט: "הצעת החוק משקפת פתרון נכון שעל פיו ישמר בישראל הגיור כגיור ממלכתי"

ביום ד', 01 בדצמבר 2021, כ"ז בכסלו תשפ"ב, הועלתה במליאת הכנסת הצעת חוק הגיור הממלכתי ביוזמת חברי הכנסת משה ארבל וינון אזולאי מסיעת ש"ס. על פי הצעת החוק יש לקבוע כי גיור שנערך בישראל יהיה בעל נפקות חוקית רק אם נערך במסגרת מערך הגיור הממלכתי.

חה"כ משה ארבל התייחס להעדר חקיקה בנושא הגיור:

"למרות חשיבותו הלאומית הערכית והממלכתית של הגיור הלאומי פעם אחר פעם שמטה הכנסת את הבכורה בכל הנוגע לעיסוק בנושא ואפשרה לבית המשפט העליון להרחיב ולשנות את הגדרות הגיור המקובל על ידי המדינה. התייחסות בית המשפט העליון הביאה למעשה בהכרת המדינה באדם כיהודי ורישומו כיהודי, החלטה מסוכנת שנתנה פתח להתערבויות הולכות וגדלות של הרשות השופטת בנושא שראוי להיות מוסדר לאחר דיון ציבורי מעמיק על ידי הכנסת. לאחרונה קיבל בית המשפט העליון החלטה להכיר במי שעברו גיור גם בקהילה רפורמית או קונסרבטיבית  כיהודים לעניין חוק השבות, בניגוד לעמדת המדינה ולנוהג לפיו נהג משרד הפנים לעניין חוק השבות. החלטות הללו פוגעות בפיקוח הממלכתי על הליך הגיור שמשמש כתעודת הכניסה לאזרחות ישראלית במדינת ישראל ומחדדות את הצורך בהכרעה ציבורית וערכית בעניין והסדרת הנושא. בכדי למנוע פיצול וקרע בעם חשוב להסדיר את פעילותו של מערך הגיור הממלכתי ולקבוע כי בכל הנוגע לגיורים במדינת ישראל רק לגיורים שנערכו על ידי אותו מערך תינתן הכרה חוקית."

סגן שר במשרד ראש הממשלה אביר קארה (ימינה) השיב להצעת החוק בשמו של ראש הממשלה נפתלי בנט (ימינה):

"הצעת החוק משקפת פתרון נכון שעל פיו ישמר בישראל הגיור כגיור ממלכתי. היום חשף השר לשירותי דת את מתווה הגיור שהוא מוביל. מעמדו של מערך הגיור הממלכתי שקיים היום ישמר ויעוגן בחקיקה ראשית. תחת מערך הגיור יוקם מחוז רבני ערים שבו יהיה אפשרות לרבני ערים להקים מותבי גיור. המתווה גם יאשר לרבני ערים לגייר וגם לשמור על ממלכתיות הגיור תחת מערך הגיור הממלכתי. השר כהנא הציע לחבר הכנסת היוזם משה ארבל לדחות את הצעת החוק שלו בשבוע כדי לאפשר לוועדת שרים לחקיקה לשקול את תמיכתה בהצעת החוק והצמדתה להצעת החוק הממשלתית שמוביל השר מתן כהנא."

החל וויכוח במליאה כאשר חה"כ ינון אזולאי תקף את הממשלה:

"רק להבין דבר אחד אנחנו בכל יום שומעים את הגזרות החדשות שהממשלה מביאה. הדבר היחידי אצלכם בהסכמה זה הרס היהדות במדינת ישראל ומדינת היהודים."

חה"כ בועז טופורובסקי (יש עתיד) השיב:

"אתה עושה צחוק אנחנו מדברים, עושים סיכומים ואתה אומר שאנחנו הורסים את היהדות? אז בוא נבטל את הסיכומים, בוא תגיד שאתה רוצה הצבעה. אתה חושב שהיהדות חשובה לך יותר מלנו? אם אתה אומר שאנחנו הורסים את היהדות אין הסכמות."

חה"כ אזולאי הוסיף:

"זכותי לדבר על המדינה היהודית שבכל יום אנחנו באים וחוטפים עוד משהו. מי כמוך יודע על ההבנות שאנחנו מגיעים ביננו ולכן אני מבקש לדחות את ההצבעה."

לבסוף ההצבעה על הצעת החוק הגיור הממלכתי נדחתה.

בציוץ מחשבון הטוויטר התייחס חה"כ הרב גלעד קריב (עבודה) לסוגית הגיור:

‏"בזכות פסיקות בג"ץ לא קיים בישראל מונופול על תחום הגיור. התנאי לכל חקיקה נוספת של הממשלה בתחום (כמו מתווה הגיור של השר מתן כהנא) זה שהיא לא תפגע במעמד המוכר של הגיורים הלא אורתודוקסיים. המתווה המוצע עוסק בהליכי הגיור המתקיימים במסגרת של הממסד הרבני האורתודוקסי בלבד. לנוכח המדיניות המחמירה של הרבנות הראשית בנושא זה בעשרות השנים האחרונות, ספק אם המשך השליטה שלה על בתי הדין לגיור תאפשר פריצת דרך אמתית."