ראש הממשלה לחברי קונגרס אמריקאים בעקבות דבריו של סמוטריץ': "מדינת הלכה? אלו בלבולי מוח".

אתמול, רביעי 7.8.2019 ראש הממשלה בנימין נתניהו דיבר בפני חברי קונגרס ארצות הברית ומתח ביקורת על אמרותיו של שר התחבורה ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הימין המאוחד) לפיהם ישראל צריכה להיות מדינה הלכה.

‏כידוע, בתחילת השובע קיים ארגון רבני ורבניות בית הלל בירושלים כנס פנימי בנושא "דת ומדינה- בין זהות לכפיה". במהלך הדיון שר התחבורה ח"כ בצלאל סמוטריץ' נאם והתייחס בדבריו, לנושא העבודות בשבת, וטען כי יש להכליל את השבת במסגרת הערכים שלפיהם פועל המשרד.

ראש הממשלה בנימין נתניהו (הליכוד):

"חבר בקואליציה שלנו, לא מהליכוד אלא ממפלגה אחרת, אמר שהוא היה רוצה שישראל תהיה מדינת הלכה. אלו דברי הבל מוחלטים. אלו בלבולי מוח".

כדי לתמוך בטענתו, נתניהו התגאה בקידום הצעת חוק של שר המשפטים ח"כ אמיר אוחנה (הליכוד) אשר תאפשר אימוץ על ידי זוגות מאותו המין, ואמר:

"אין איש שמאשר את זה יותר טוב משר המשפטים הטרי מהליכוד שהגיש היום הצעת חוק לאימוץ ילדים ללא קשר למגדר.. זו מדינת הלכה? זה מגוחך".

 

Prime Minister Benjamin Netanyahu – בנימין נתניהו, in English: Israel as a halakhic state is “pure and utter nonsense. It’s pure BS.” In Hebrew, Netanyahu promises to form a coalition government exclusively with the ultra-Orthodox and those pushing for the enactment of religious law: “I will form only a right-wing coalition. There will be no national unity government.”—Speaking yesterday in English to members of the United States Congress, Prime Minister Benjamin Netanyahu laughed off the aspirations of coalition partner MK Bezalel Smotrich (Union of Right Wing Parties) to enact religious law (creating a “halakhic state”) in Israel, calling the idea “utter nonsense,” “pure BS,” and “ridiculous.” The Prime Minister has made no similar critique in Hebrew. To support his claim, Netanyahu touted the advancement of a bill by Justice Minister Amir Ohana – אמיר אוחנה (Likud) to allow adoption by same-sex couples. By contrast, in a similar situation a year ago, the Prime Minister withdrew his support for another bill proposed by MK Ohana which would have included same-sex couples in government subsidized surrogacy programs, citing opposition from Orthodox and ultra-Orthodox coalition partners.Also yesterday, Prime Minister Netanyahu published an opinion column in Hebrew in the Israel Hayom daily newspaper, eschewing the option of forming a national unity government and promising to form only a right-wing coalition. Such a coalition by necessity would include the ultra-Orthodox parties as well as the religious party led by MK Smotrich, who has repeatedly called for the enactment of Torah law in recent months. A theoretical national unity government with the Blue and White party, led by MKs בני גנץ – Benny Gantz and Yair Lapid – יאיר לפיד, would render unnecessary coalition agreements with those advocating the entrenchment of the state-sponsored Orthodox monopoly over religion in Israel.(Video courtesy of חדשות 12)

פורסם על ידי ‏‎Jewish Pluralism Watch / JPWatch‎‏ ב- יום חמישי, 8 באוגוסט 2019

 

כזכור, שר המשפטים אמיר אוחנה החליט לפרסם תזכיר חוק האימוץ השוויוני עבור להט"ב להערות הציבור.
עם זאת, יש לזכור כי לפני כשנה, משך ראש הממשלה את תמיכתו בהצעת חוק נוספת בנושא אשר הציע ח"כ אוחנה. הצעת החוק ביקשה לכלול זוגות חד מיניים בתכניות פונדקאות מסובסדות ממשלתיות, תוך התייחסות להתנגדות מצד שותפי קואליציה אורתודוכסים וחרדים.

בדיון שהתקיים על חוק הפונדקאות (31.10.18) הסביר ראש הממשלה את התנגדותו הנוגעת להרכב הקואליציה ואמר כך:

"שמעתי את הדברים של חברי הכנסת וגם את סיפוריהם של זוגות רבים אחרים. הזדהינו עם הרצון שלהם להביא ילדים לעולם ולהקים משפחה. זה הרצון שלהם וזה גם הרצון שלי. אני אומר לכם את האמת הפשוטה: אני תומך בכך. אבל עד לרגע זה אין לנו את הרוב הדרוש בקואליציה כדי להעביר את החוק. כשיהיה לנו את הרוב – נעביר את החקיקה".

בתוך כך, אתמול פרסם ראש הממשלה בנימין נתניהו טור דעה בעיתון היומי "ישראל היום", תוך שהוא נוקט באפשרות להקים ממשלת אחדות והבטיח להקים רק קואליציה ימנית. קואליציה כזו לפי הצורך תכלול את המפלגות החרדיות כמו גם את מפלגתו של ח"כ בצלאל סמוטריץ' הימין המאוחד.

שר התחבורה ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הימין המאוחד) הגיב לדבריו של ראש הממשלה ואמר:

"אז ראש הממשלה באנגלית מצוחצחת ומשויפת בדיוק כמו שהוא אוהב ירד עלי ואמר שדברים שאמרתי המשקפים בעיניי כמיהה של כל יהודי דתי הם ״דברי הבל מוחלטים, בלבול מוח ומגוחכים״ (אני יודע שבאנגלית של ביבי זה נשמע הרבה יותר טוב). ברוח ימים אלה כבר מודיע שאני מוחל. אתגבר. אבל חשוב לדעת, ביבי לא זלזל בי או בדבריי, ביבי מזלזל בכל מי שהוא יהודי מאמין. השיקולים של ביבי הם אך ורק אלקטורליים ללא שום גרעין של אמת המחוברת ליהדות. כך היה, כך הווה וכך יהיה. ביבי רוצה לפנות היום לקהל חילוני כדי לגרד משם עוד מנדט או שניים ולכן היום נוח על הגב של סמוטריץ׳ להוכיח עד כמה הוא נאור ומתקדם ושחלילה אף אחד לא ירתע מדגל של מדינה יהודית שמישהו מרים. אבל אל תדאגו, תוך יום יומיים ביבי ירדוף אחרי המצביעים הדתיים, ימרח מודעות בכל עלוני השבת והעיתונות המגזרית ויבטיח להם הרים וגבעות. שהליכוד היא היא הבית האמיתי של הציונות הדתית, של ההתיישבות ושל הימין כולו. אבל בבחירות הקרובות הציבור הדתי לא יקנה את מניפולציות השתיה והגוועלד של ביבי. כי יש גבול לזלזול באינטליגנציה שביבי מייחס לציבור הזה ואני משוכנע שהגבול הזה כבר כאן. ולכן בעזרת השם הציונות הדתית והימין האמיתי והערכי יתן את קולו ואמונו למי שמאמין באמת ולא למי שמזייף".

שינוי גודל גופנים