ראשי הקואליציה סיכמו: נפזר את הכנסת והבחירות יתקיימו ב9.4.2019 ד' ניסן.

היום, שני 24.12.2018 ראשי סיעות הקואליציה החליטו בישיבה משותפת שקיימו על פיזור הכנסת.

בהודעה שפרסמו נאמר: "מתוך אחריות תקציבית ולאומית החליטו ראשי מפלגות הקואליציה, בהסכמה ופה אחד, לפזר את הכנסת וללכת לבחירות חדשות בתחילת אפריל לאחר קדנציה של ארבע שנים מלאות. השותפות בכנסת ובממשלה תימשך גם בתקופת הבחירות".

ההחלטה התקבלה לאחר שבצהריים הודיע יו"ר מפלגת יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, במסיבת עיתונאים שקיים, כי מפלגתו לא תתמוך בחוק הגיוס, גם אם יובא להצבעה ככתבו וכלשונו.

גם יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, רמז כי יצביע נגד החוק.

בכך, למעשה, ירדה מעל סדר היום האפשרות שהקואליציה תצליח לשרוד מעבר לתאריך היעד של אישור חוק הגיוס, באמצע חודש ינואר.

שר החינוך והתפוצות ח"כ נפתלי בנט (הבית היהודי): "אנחנו משלימים עכשיו ארבע שנים טובות למדינת ישראל והולכים לבחירות. כמו כל דבר טוב גם הממשלה הזאת הגיעה לסיומה. אני חושב  שטוב לבוא לעם שרוצה ממשלה לאומית חזקה ולבקש את האמון שלה כדי שישראל תחזור לנצח".

שר הפנים וממלא מקום שר הדתות יו"ר ש"ס אריה דרעי: " הכל משמים. אני רק יכול להודות להקדוש ברוך הוא, שיותר מוכנים, יותר טוב מהמצב היום – לא היה יכול להיות. ש"ס מגיעה מוכנה לבחירות. חוק הגיוס יצטרך להיות מחוקק בממשלה הבאה".

יו"ר יש עתיד ח"כ יאיר לפיד: "גמרנו לחכות, מפלגת יש עתיד תצביע נגד חוק הגיוס. נלך לבחירות. אחרי הבחירות, ממשלה בראשותי תעביר את חוק הגיוס בלי קומבינות ובלי רמאויות".

 

יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי: "כל השחקנים הפוליטים הודיעו שישבו בממשלה בראשות נתניהו ולכן אלה בחירות ביני לבין נתניהו. אני שמח על הקדמת הבחירות. הבחירות האלה חשובות במיוחד לעתיד המדינה. הבחירות האלה תהיינה בין אלו שמסתפקים במה שיש מול מי שמאמינים ובעלי התקווה. החל מהיום, אנחנו מתחילים לכתוב סיפור חדש למדינת ישראל. סיפור של הצלחה, של שיתוף פעולה, ושל שינוי".

יו"ר האופוזיציה ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני): "נפל הפור ואני מקווה שאיתו תיפול הממשלה. ערב פסח זו הזדמנות טובה לנקות את החמץ. יום הבחירות צריך להיות יום המהפך. זה יכול לקרות, זה חייב לקרות לטובת מדינת ישראל. היום חוזרת התקווה לישראל ואפשר לנשום לרווחה. עוצרים את חקיקת הסיפוח, הקיפוח והרס הדמוקרטיה ושלטון החוק. מרגע זה אין להם מנדט ונדאג שלא יקבלו חדש. בדרכו החוצה נתניהו עוד ינסה להרוס את מה שנשאר מהדמוקרטיה הישראלית ואנחנו נעמוד כחומה בצורה נגד כל ניסיון כזה".

יו"ר סיעת המחנה הציוני ומרכז האופוזיציה יואל חסון, פרסם הודעה ובה כתב: "מברכים על הקדמת הבחירות שעון החול לסיום כהונתו של בנימין נתניהו יצא לדרך. ישפוט הציבור איזו ממשלה הוא רוצה: ממשלה של תקווה או קיפאון, אנחנו קוראים לשאר מפלגות השמאל מרכז לחבור אלינו בהקדם כדי להביא לישראל את התקווה שהיא כל כך מחכה לה".

 

יו''ר מרצ, ח''כ תמר זנדברג: "ברוך שפטרנו מעונשה של זו. הגיע זמנה של הקואליציה הזאת להתפזר, וזמנה של ישראל לעתיד טוב יותר'', אמרה זנדברג.

 

יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן: "אני מברך את ראשי הקואליציה על ההחלטה. אמרנו כבר במשך חודש שלם שזו ממשלת הישרדות, זו לא ממשלה שמתפקדת".

 

ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני): "פירוק הממשלה היא הודעה משמחת עבור אזרחי המדינה. הממשלה הרעה הזו הביאה לאובדן הביטחון וההרתעה, לבידוד מדיני וגם בצד החברתי לפגיעה באוכלוסיות רבות. כל תכלית קיומה כיום היא החרבת הדמוקרטיה ושלטון החוק ומתן מקלט והגנה לשחיתותיות של ראש הממשלה. הגיע הזמן להחליף אותה".

ח"כ מרב מיכאלי (המחנה הציוני) :"הממשלה הגרועה ביותר שכיהנה כאן הולכת הביתה. מדינת ישראל צריכה שיקום מאסונות השלטון הזה, ומהר. שלטון מושחת שחירב את הדמוקרטיה, מכר את הביטחון שלנו והוביל אותנו לבידוד מדיני ולגרעון כלכלי. המחנה הציוני יהיה כאן כדי לבנות מחורבות הדמוקרטיה את מדינת ישראל מחדש".

ח"כ סתיו שפיר (המחנה הציוני) : "ממשלת נתניהו האחרונה שברה שיאי שחיתות, הובילה יוזמות אפליה גזעניות, גרמה להעמקה של הפערים הכלכליים בין אזרחי ישראל ומעל הכל, כשלה בשמירה על ביטחון מדינת ישראל. טוב שהולכים לבחירות, ובסופן תיבחר הנהגה שאזרחי ישראל עומדים בראש מעיניה. זה הרגע שבו צריך לאפסן את האגו וליצור חזית להחלפת השלטון ולהצלת הדמוקרטיה, החופש והשפיות הישראלית".

יו"ר דגל התורה ח"כ משה גפני (יהדות התורה): "אין מנוס. הקואליציה כנראה לא יכולה לתפקד, מזה פוחד ראש הממשלה, הוא חושש שככה יכולה להיות התרופפות, אז הוא מנסה לסדר את זה קודם".

 

שינוי גודל גופנים