ציפי לבני על רקע דבריה של ציפי חוטבלי על יהדות ארה"ב: " אתם השותפים הטבעיים וכך צריך לראות אתכם".

לאחר דבריה של סגנית שר החוץ, ציפי חוטבלי (הליכוד) שעוררו תגובות זועמות בקרב חלקים רחבים במערכת הפוליטית, ובראשן הודעתו של ראש הממשלה ושר החוץ, בנימין נתניהו (הליכוד), שהוא מתנער מדבריה של סגניתו, ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני) פרסמה נאום שנשאה מול כ-300 רבנים רפורמים בכנסת ב-29.6.2016, בהם היא קוראת לחשיבה מחודשת על היחסים שבין מדינת ישראל ליהדות התפוצות.

בדף הפייסבוק כתבה ח"כ לבני:

מדינת העם היהודי צריכה לפתוח בדיאלוג חדש עם העם היהודי בתפוצות ולשנות מדיניות. דיאלוג חדש שמתמקד בתוכן אותו אנחנו צריכים לצקת בשתי מילים – יהודית ודמוקרטית.
אני נפגשת עם מנהיגי קהילות יהודיות ושומעת מהם מסר אחד: קיים קרע עמוק בעם ישראל. הם חשים מתוסכלים, זרים ומנותקים נוכח ההקצנה בישראל, הפגיעה השיטתית בדמוקרטיה וסגירת הכותל בפניהם (וכל זה קרה לפני אמירת חוטובלי שרק מייצגת אווירה…)
ומה הם מבקשים? בסך הכל שנקשיב להם ולא נחנך אותם, שנפתח בפניהם את הלב כי הם אחים שלנו.
האמירות ששמענו היום מקוממות ואת הקרע אסור לכסות אלא צריך לאחות. נדרשת מדיניות אחרת וממשלה שתדע לייצג יהדות מקבלת ומחברת בין כל זרמי היהדות.

להלן עיקרי דברים של לבני בנאום מלפני כשנה:
אני איתכם כאן היום כי בעייני, אנחנו משפחה אחת, ובמשפחה אפשר לומר הכל.  לכולנו אכפת, לכולם מהעתיד של מדינת ישראל, ומהעתיד של העם היהודי כולו, ואני יודעת שכל סכין שפוגעת כאן ביהודי ישראלי, וכל פצצה שפוגעת ביהודי במקום אחר בעולם. פוגעת בנו כאן כשזה קורה בחו"ל, ופוגעת בכם כשזה קורה במדינת ישראל, ואתם בחו"ל.
אני לא לוקחת כמובן מאליו את התמיכה שלכם במדינת ישראל, אני כן חושבת שהגיע הזמן לפתוח דיאלוג חדש בין מדינת ישראל ליהדות התפוצות, והגיע הזמן לשים בצד את השיח הישן של אנחנו כאן הקמנו מדינה לעם היהודי בכל העולם, ובינתיים תלכו ותלחמו בכל מיני ממשלים למען ישראל. תודה לכם על התמיכה, אבל הדיאלוג צריך להיות אחרת לגמרי, והגיע הזמן שנפתח אותו ביננו לביניכם, כמו גם בתוך החברה הישראלית עצמה, והדיאלוג הזה צריך להתמקד בשני מילים יהודית ודמוקרטית, והגיע הזמן שנשחרר את היהדות מפוליטיקה פנימית.
אתם לא צריכים לקבל תעודת כשר משום מפלגה פוליטית בעם ישראל, אתם השותפים הטבעיים וכך צריך לראות אתכם.