ציפי לבני: "יש חוקים שנשמעים טוב אבל עושים רע" – "חוק הלאום" שהוגש אתמול עורר הדים רבים. קיראו את התגובות של חברי הכנסת

"אנו מצפים מנתניהו לתמוך בחוק זה כפי שדרש מן הפלשתינאים להכיר במדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי". כך אמרו ח"כ יריב לוין ממפלגת הליכוד וח"כ איילת שקד ממפלגת הבית היהודי, כשהגישו אתמול (25.6) את "חוק הלאום", שמבקש לחזק את אופייה היהודי של מדינת ישראל, ולבכר את מאפיין זה על פני המאפיין של ישראל כמדינה דמוקרטית. חשוב לציין שלחוק צפויות השלכות משפטיות משמעותיות.

הצעת החוק היא גרסה מחודשת של הצעת "חוק הלאום", שיזם הח"כ לשעבר, אבי דיכטר (קדימה), במהלך הכנסת הקודמת ונבלמה.

הצעת החוק של חברי הכנסת לוין ושקד נחשבת למרוככת יותר, בעיקר בגלל שהיא לא מציעה את ביטולה של השפה הערבית כשפה רשמית בישראל.    
להצעת החוק סעיפים רבים, ומטרתה היא חיזוק אופייה היהודי של מדינת ישראל.
אולם כאמור, הסעיף המשמעותי ביותר הוא זה שמבקש לשנות את ההגדרה של "מדינה יהודית ודמוקרטית" שמופיעה בחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו ל-"מדינה יהודית, בעלת משטר דמוקרטי".  
לשינוי זה צפויות השלכות משפטיות רבות, כיוון שהוא יכפה על בג"ץ פרשנות שונה משל היום. לא ניתן יהיה להתבסס על עקרון השוויון שבחוקי המדינה על מנת לקבוע שלא ניתן להעדיף יהודים על פני לאומים אחרים. מכך נגזרים עוד שינויים נוספים בהתאם.  

במקביל, גם ח"כ רות קלדרון ממפלגת יש עתיד הגישה אתמול הצעת חוק שונה בנושא. הצעת החוק של ח"כ קלדרון נקראת "הצעת חוק יסוד: מגילת העצמאות".
ההצעה מבקשת לקבוע כי עקרונות היסוד הבסיסיים הקיימים במגילה, אשר נוגעים לזהותה של המדינה, יקבלו תוקף של חוק יסוד ומדינת ישראל תוגדר כמדינה של העם היהודי.

לידיעה בנושא הצעת "חוק הלאום", ולצפייה בהצעה המלאה באתרנו לחץ/י כאן

להלן מספר תגובות של חברי כנסת לגבי הנושא:

ח"כ איילת שקד ממפלגת הבית היהודי: "אתמול הגשתי עם חבר הכנסת לוי ואילטוב את חוק יסוד ישראל – מדינת הלאום של העם היהודי. דרך ארוכה ולא פשוטה עוד לפנינו עד שיאושר החוק.
גורמים מבית ומחוץ מנסים להפוך את ישראל למדינת כל אזרחיה, אך המדינה קמה כמדינת הלאום של העם היהודי, ועלינו לחסל את הכרסום המתמשך ביסודותיה היהודיים". 

לסטטוס בנושא החוק של ח"כ שקד בפייסבוק שלה לחץ/י כאן

ח"כ יריב לוין ממפלגת הליכוד: "אתמול הגשתי יחד עם ח"כ שקד את חוק יסוד: ישראל – מדינת הלאום של העם היהודי.
הצעת החוק מדגישה את הקשר המסורתי וההיסטורי בין העם היהודי לארץ ישראל.
נחיצותו של חוק יסוד זה מקבלת משנה תוקף במיוחד בזמנים בהם יש המבקשים לבטל את זכותו של העם היהודי לבית לאומי בארצו, ואת ההכרה במדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי.
בית המשפט העליון מכרסם לאורך שנים בבסיס היהודי של המדינה והופך אותה למדינה דמוקרטית של כל אזרחיה עם מעט תוכן יהודי. הצעת החוק באה להחזיר את הסדר הנכון: המדינה היא מדינה יהודית, מדינתו של העם היהודי, וזהו ערך היסוד אשר במסגרתו מתקיים המשטר הדמוקרטי. החוק יכפה על בג"ץ פרשנות אחרת, ונכונה יותר". 

לסטטוס בנושא החוק של ח"כ לוין בפייסבוק שלו לחץ/י כאן

לידיעה בנושא מתוך אתרו של ח"כ לוין לחץ/י כאן

שרת המשפטים ח"כ ציפי לבני ממפלגת התנועה: "יש חוקים שנשמעים טוב אבל עושים רע. ממש כמו תבשילים שמקדיחים אם מפרים את האיזון הראוי בין מרכיביהם. כך הם חלק מהחוקים הנקראים "חוקי הלאום״. מי מאיתנו לא רוצה לשמר את ישראל כמדינת הלאום היהודי? הרי זאת מטרת הציונות. וזו גם הסיבה העיקרית לכך שאני חותרת לקדם הסדר של שתי מדינות לאום – כדי לשמר את מדינת הלאום היהודי. לכן, צריך חוקה, וחוק השבות צריך להיות הסעיף הראשון בה. ולכן גם אני אתנגד לכל הצעה שמנסה להפר את האיזון הערכי שקיים בין הערכים של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. מי שחושב שדמוקרטיה היא רק שיטת משטר טועה. היא מערכת ערכים שחיים בהרמוניה עם תפיסת היהדות שלי. שיוויון למשל, זה ערך יהודי ודמוקרטי בעיניי. בקיצור וכאמור, אתנגד לכל חקיקה שמערערת את האיזון הנכון והראוי. אבל מנגד, אקדם את המבוא לחוקתה של ישראל היהודית-דמוקרטית. עם מקף מחבר בין היהודית לדמוקרטית. בין ערכים ובין חלקי החברה בישראל". 

לסטטוס בנושא החוק של ח"כ לבני בפייסבוק שלה לחץ/י כאן

ח"כ רות קלדרון ממפלגת יש עתיד, דיברה על הצעת החוק שלה: "לאחר 65 שנה בהן משמשת המגילה כמסמך בסיסי להכרעות משפטיות וזהותיות. ההצעה מבקשת לקבוע כי עקרונות היסוד הבסיסיים הקיימים במגילה, אשר נוגעים לזהותה של המדינה, יקבלו תוקף של חוק יסוד.
הצעת החוק מבקשת לקבוע, כי מדינת ישראל היא מדינתו של העם היהודי.
עם זאת, עבורי המושג מדינה יהודית אינו מתייחס ליהדות כדת, אלא למדינת הלאום והתרבות היהודית, המשמשת כביתם של היהודים בעולם כולו.
לצד זאת, מדינת ישראל מחויבת לשמור ולהגן על זכויות האדם של כל אזרחיה ותושביה, ללא הבדל מוצא, דת ומין.
במסגרת מגילת העצמאות קיים ביטוי מפורש, כבר בעת הקמת המדינה, לרצון ולכוונה להקים מדינה בעלת אופי יהודי מחד ובעלת מחויבות לשוויון זכויות מאידך.
מגילת העצמאות מהווה מסמך מאוזן, יהודי ודמוקרטי, ורלוונטית היום ממש כמו במועד כתיבתה.
אני מאמינה כי אם אנחנו לא נקבע את העקרונות על פי הם אנו רוצים לחיות יקבעו אותם בשבילנו".

לסטטוס בנושא של ח"כ קלדרון בפייסבוק שלה לחץ/י כאן

לכתבה בנושא באתר "הארץ" לחץ/י כאן

לצפייה במסמך הרשמי של חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו לחץ/י כאן

שינוי גודל גופנים