ציפי לבני: "חברי מהליכוד, אם החלטתם להוציא את תל אביב ממדינת ישראל – אז אל תשתמשו בה גם כשאתם מספרים בחו"ל כמה ישראל היא דמוקרטית, פתוחה וליברלית."

את הדברים כתבה ח"כ לבני ("המחנה הציוני") בעמוד הפייסבוק שלה, בתגובה לאמירותיו של ח"כ מיקי זוהר בנוגע לכך שהעיר תל אביב אינה חלק ממדינת ישראל.

חברי כנסת נוספים התבטאו בחריפות בנושא, ביניהם: טלי פלוסקוב (כולנו), תמר זנדברג (מרצ) ורחל עזריה (כולנו).

עזריה, שכינסה בשיתוף ח"כ זוהר את הדיון אתמול על חוק השבת, כתבה כי: "אין מקום לחוקים דרקוניים וחד צדדיים בנושא השבת, ובכלל בנושאים של דת ומדינה.
אני מקווה שהשיח הסוער סביב החוק הזה יניב שיח אמיתי וכן בנושא השבת כיום המנוחה השבועי בישראל."

כלל ההתבטאויות כאן

להלן תגובות הח"כים:

חברת הכנסת ציפי לבני

"אני תל-אביבית גאה, יהודייה וציונית, שנולדה ברחוב קטן שמקביל לאבן גבירול, למשפחה מסורתית.

אני מאמינה שישראל היא מדינת העם היהודי וצריך לשמור עליה ככזאת – אבל להפריד את הדת מהפוליטיקה.

אני מאמינה שישראל צריכה להיות מדינה יהודית במובן הלאומי – ולא במובן החרדי.

אני מאמינה ששוויון זכויות זה ערך יהודי באותה מידה שהוא ערך דמוקרטי – ושדמוקרטיה היא לא רק שיטת בחירות, אלא מערכת ערכים.

אני מאמינה שהשבת היא חלק מהתרבות המסורת והערכים היהודיים שלי ושל עמי, ושהיא לא צריכה להיום יום ככל הימים – גם לא בתל אביב.

אני מאמינה שהצביון של השבת בפרהסיה התל אביבית צריך להיות כזה שייתן ביטוי גם להיבטים החברתיים-סוציאלים, כך שיתאפשר לכל אחד ליהנות מהשבת כדרכו , לבלות ולהגיע למקומות הבילוי ולכן צריך למצוא פתרונות בין סגירת המסחר לבין מתן אפשרויות תחבורה למי שאין לו רכב. הפתרון בהישג יד. החלת סופשבוע ארוך שיכלול גם את ראשון ובכוונתי להגיש חוק בעניין, כפי שפעלתי למען הנושא בעבר. יש לכך אולי עלות כלכלית, אבל שווה להוציא כסף על מה שיאפשר לנו לחיות ביחד ,כעם אחד.

אני לא רוצה שהבחירה לישראלי תהיה בין תל אביב לבני ברק. נכון שיש זהות מיוחדת לכל עיר, אבל הרעיון שכל עיר תציג מגזר וקבוצה אחרת הוא בעיקר מצער בעיני.

בתל אביב של ילדותי גרנו בבית המשותף הורי המסורתיים עם חרדים, דתיים וחילונים גמורים. היום כל אחד צריך למצוא לו עיר משלו ובית ספר משלו. זה מה שרצינו שיהיה מעם ישראל? שנחזור אחורה? שבטים שבטים, כפי שנאמר?

ועוד משהו: יש לי בקשה אליכם, חברי מהליכוד. אם החלטתם להוציא את תל אביב ממדינת ישראל ולצבוע אותה בצבע לא יהודי, בסגנון "התל אביבים שכחו מה זה להיות יהודים" (אגב מה עמדתו של נתניהו בעניין החוק?), אז תלכו בבקשה עד הסוף.

תוציאו את מצודת זאב מתל אביב ואל תשתמשו בכיכר רבין לעצרות ערב בחירות. אל תשתמשו בתל אביב כשאתם מספרים בחו"ל עד כמה ישראל היא דמוקרטיה פתוחה וליברלית. אל תגידו שדין יצהר כדין תל אביב, אל תשתמשו בתל אביב כדי לשמור על יצהר או כל התנחלות אחרת מחוץ לגושי ההתיישבות.

אם הרעיון בחקיקות שלכם זה להפוך את תל אביב ליצהר, תשכחו מזה. תל אביב תישאר העיר העברית הראשונה וחלק ממדינת ישראל – המדינה היהודית שמחוברת להסטוריה למסורת ולערכים היהודים שיהדותה לאומית ליברלית ומקבלת – ולא קיצונית כופה, מסתגרת ומפלגת."

חברת הכנסת טלי פלוסקוב

"אסור לפגוע בסטטוס קוו בין דתיים וחילוניים!
אני שמחה לראות שהצעת חוק השבת ירדה מסדר היום.
הצעת החוק הזו פותחת את הסטטוס-קוו וקובעת, באופן חד צדדי, את אופי השבת הישראלית ומונעת מציבור שלם ליהנות ממנה.
כבר לפני יותר משבועיים יזמתי שיחה דחופה בעניין עם שר האוצר משה כחלון וקיבלתי תמיכה מלאה ממנו לא להצביע בעד הצעת החוק.
בכוונתי לקדם, בשיתוף כלל הגורמים, חקיקה שתאפשר פתיחת מוסדות תרבות ופנאי בשבת, תחבורה ציבורית ושטחי מסחר על מנת שכמה שיותר אנשים יוכלו להנות מהשבת שלהם ולא לעבוד בה."

חברת הכנסת תמר זנדברג

"מיקי זוהר ספג מפלה כרגע בכנסת: ההצבעה על חוק השבת נדחתה למועד בלתי ידוע.

הערכה: הוא לא יחזור.

 את התסכול שלו ניסה ח״כ זוהר לשפוך על מי לא: על תל אביב, על ההשכלה, על הדמוקרטיה, על כל העולם.
אבל זה לא יעזור לו. בסוף השבת תהיה ישראלית, וחופשית, ונעימה, ומקיימת. עם תחבורה ציבורית ועם כל ההזדמנויות. אף מיקי זוהר לא ימנע את זה מאיתנו."

חברת הכנסת רחל עזריה

"אחרי חודשיים של מאבק בחוק השבת של ח"כ מיקי זוהר – הוא ירד לפני זמן קצר מסדר היום.

אין מקום לחוקים דרקוניים וחד צדדיים בנושא השבת, ובכלל בנושאים של דת ומדינה.
אני מקווה שהשיח הסוער סביב החוק הזה יניב שיח אמיתי וכן בנושא השבת כיום המנוחה השבועי בישראל. דיון משתף ומעמיק שבו נקבע איך תיראה השבת הישראלית בתחום התרבות, פנאי, תחבורה ציבורית, מסחר, ספורט ועוד.

עד שזה יקרה, נשמור על הסטטוס קוו הקיים ושיהיו לנו אחלה שבתות.