צה"ל מקיים דיונים מול רבני הציונות הדתית לצמצום שילוב נשים ביחידות קרביות. ח"כ הורוביץ: "קורא לגנץ לעצור זאת".

הבוקר, רביעי 11.11.2020 פורסם בעיתון 'הארץ' כי צה"ל הגיע להסכם עם רבנים בציונות הדתית אשר עשוי להקשות על נשים להשתלב בעתיד בחילות השריון וההנדסה הקרבית.

ברקע להסכם מצוי לחץ שהפעילו הרבנים על צה"ל שלא לשלוח את הצעירים מישיבות ההסדר לחיל התותחנים ולמערך האיסוף הקרבי, בטענה שמשרתות בהם יותר מדי נשים. לאחר דיונים רבים הצבא קיבל את הבקשה, ובחודשים האחרונים הפסיק לשבץ את חיילי ישיבות ההסדר ביחידות הללו.

בצה"ל אישרו כי מתנהלים דיונים בנושא מול גורמים באיגוד ישיבות ההסדר, אך סירבו לפרט על אודות התוכן של אותם הדיונים.

יו"ר מרצ ח"כ ניצן הורוביץ הגיב לפרסום וכתב:

"הם רוצים שיהיה צבא אחד לגברים, וצבא אחד לנשים. אסור לקבל את זה. הבוקר פורסם ב'הארץ' שצה"ל הגיע להסכם חדש עם רבני ישיבות ההסדר. הרבנים לחצו על צה"ל שלא לגייס את צעירי הישיבות לתותחנים ולמערך האיסוף הקרבי כי משרתות שם הרבה נשים. בהחלטה שערורייתית צה"ל קיבל את הבקשה והסכים להפנות את המתגייסים לחיילות השריון וההנדסה הקרבית, בהם אין כרגע לוחמות. אבל ההסכם הזה לא קורה בוואקום. הוא קורה במקביל לעתירה שהגישו נערות שביקשו להתמיין לתפקידי לחימה בחיל השריון, ולדיוני וועדה מיוחדת ברשות הרמטכ"ל הבוחנת את שילובן של נשים בתפקידי לחימה בצה"ל. בצה"ל מבינים היטב שגם אם תתקבל העתירה, או שהוועדה תחליט לגייס נשים לשריון, ההסכם החדש עם ישיבות ההסדר ימנע את זה מהן בפועל. הם פשוט החליטו לשים את טובת ישיבות ההסדר מעל טובת החיילות. ההסכם הזה הוא ביזיון. הוא נוגד את עיקרון השוויון. הוא נותן לגיטימציה להדרת נשים ולהפרדה מגדרית והוא תחילתו של מדרון חלקלק שעלול להמשיך בהדרה של נשים מתפקידים נוספים בצה"ל. אני קורא לשר הביטחון בני גנץ תעצור את החרפה הזאת מיד. זה בידיים שלך, זה נוגד את תפיסת העולם שלך וזה פשוט לא צריך לקרות במדינה ליברלית ומתקדמת. זה צריך להיות ברור, גם בצה"ל, שגברים ונשים שווים ושמגיע לכולם שוויון הזדמנויות. לא ליד, לא בערך, לא כמעט. שוויון מלא". 

ח"כ מרב מיכאלי (העבודה) צייצה בחשבון הטוויטר שלה:

"‏בזמן שצה"ל מונע מלוחמת מצטיינת שנפלה אחרי שנה מטיס וממלש"ביות עם יכולות להבחן ליחידות החוד הוא מבטיח לרבנים שחיילי ישיבות ההסדר לא יגויסו ליחידות שיש בהן נשים. אז אני מבינה שתנו לצה"ל לנצח לא כולל להפסיד באופן קבוע לרבנים".

שינוי גודל גופנים