פניית ח"כ אלהרר למשרד לשירותי דת בנושא סירוב לרשום בני זוג בעלי מוגבלויות לנישואין

ח"כ אלהרר (יש עתיד) פנתה לנציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות בנושא התנהלות המועצה הדתית רמת גן כלפי זוג הסובל משיתוק מוחין שביקשו להתחתן ברבנות. 

אלדר יוסופוב ודינה אליאב ניגשו לרבנות ברמת גן במטרה לפתוח תיק לנישואין. בעודם ממתינים לפגישה עם הרב כפי שנקבעה, הוא נתבקש על ידי המזכיר של הרב להביא אישור שהוא כשיר קונגטיבית להתחתן, והרב אף סירב להיפגש עמו. בפנייתו בנושא לח"כ אלהרר אמר אלדר כי חש מושפל בעת שנאלץ להביא לרבנות את האישור שהוא אכן כשיר קוגנטיבית.

בתגובה למקרה, פנתה ח"כ אלהרר (יש עתיד) בשם בני הזוג למשרד לענייני דתות ולנציבות שוויון זכויות לאנשים בעלי מוגבלויות במשרד המשפטים. ח"כ אלהרר גם מסרה לאתר וואלה בתגובה למקרה שפשוט מעורר זעם. יש פה שני אנשים עם מוגבלות שאינה קוגנטיבית אך היה יותר פשוט לתייג אותם ככאלה, שני אנשים שכל מה שהם רוצים זה להיות ולחיות כחלק מהחברה ולבוא בברית הנישואים. לא ברורות לי הנסיבות שבגינן הרב דרש מסמך רפואי שכזה, הדבר מנציח סטיגמות ומהווה פגיעה לא ראויה בזוג. פניתי למשרד הדתות בנושא ולנציבות השיווין לאנשים עם מוגבלות לבדיקת הסוגיה ובכוונתי לוודא שלא ייעשה עוול נוסף לאף אחד אחר. 

המשרד לשירותי דת מסר בתגובה כי: "מבירור העניין, עולה כי אחד מבני הזוג עבר הליך גיור ומשכך, כחלק ממסמכי פתיחת תיק הנישואין, נתבקש אף לצרף אישור גיור, כמתחייב.
אכן, בשל נתוניו הפיסיולוגיים של המלין, נוצרה בעיית תקשורת מול רשם הנישואין ובעקבותיה, אף ספיקות האם משמעות ההתחייבות לנישואין לגביו הובנה כהלכה, בשלב זה, שלף בן הזוג מיוזמתו מסמך רפואי כלשהו שהיה ברשותו המופנה אל משרד השיכון". עוד נמסר כי "יש להבהיר כי הוכחת כשירות כנטען, אינה קיימת בהליך לרישום נישואין וכך גם במקרה זה. גרסה זו, עולה בקנה אחד עם העובדה כי האישור נדרש אך מבן זוג אחד ולא משניהם יחד, למרות הדמיון שבמצבם. מכל מקום, בני הזוג הועברו מיידית אל לשכתו של רב העיר, הרב יעקב אריאל, וזה חתם על אתר להמשך הליך. בני הזוג קיבלו את התנצלותו הכנה של רשם הנישואין מיד לאחר שחש כי בקשתו הובנה על ידם בצורה שונה. המשרד לשירותי דת ימשיך לחדד את הנהלים מול רשמי הנישואין כפי שנעשה עד כה וכראוי למשרד הצועד בראש בשירות לציבור, ומוסר את ברכתו ואיחוליו הלבביים לבני הזוג".