פוליגמיה- דיון בוועדה לקידום מעמד האישה

ב 20 ביוני 2017 דנה הוועדה לקידום מעמד האישה בתופעת הפוליגמיה, הדיון התקיים בנוכחות שרת המשפטים ומנכ"לית המשרד עו"ד אמי פלמור.
מכח החלטת הממשלה 2345 מיום 29.1.17 הוקמה ועדת שרים לעניין התמודדות עם תופעת הפוליגמיה, בראשה עומדת השרה שקד, וכן צוות בינמשרדי, בראשו עומדת עו"ד פלמור, לגיבושה של תכנית פעולה להתמודדות עם השלכותיה השליליות של תופעת הפוליגמיה שתובא לאישור ועדת השרים תוך חצי שנה מיום החלטת הממשלה.

ח"כ עאידה תומא סלימאן (הרשימה המשותפת):

עיתוי החלטת הממשלה, והדרך בה הוצגה, עוררו חששות רבים, כי ההתמודדות עם הפוליגמיה לא תהייה עניינית אלא פוליטית. מדינת ישראל אומנם חוקקה איסור על פוליגמיה, אך לא אכפה אותו מעולם, למרות דרישות רבות של נשים מהשטח. חוסר האמון הקיים יוצר חשש כי הרגישות התרבותית היא מלכודת, שתוביל בסוף לניצול של נשים במערכות פוליגמיות. החששות לא יפוגו עד שנראה את התכנית, ונוודא שלא רק שלא תיצור פגיעה בנשים ובילדים, אלא אף תעצים אותם מבחינת חינוך, תעסוקה ועוד. נבקש לשמוע כיצד השרה והמנכ"לית יובילו זאת"

 

עו"ד פלמור: "בוועדה יושבים גם גברים וגם נשים מהחברה הבדואית, אך המסע אליו יצאנו הוא לשיפור החברה הישראלית כולה, שהבדואים הם חלק ממנה, ולא רק לשיפור מצבם של הבדואים. אני מבקשים לשמוע את כל הדעות והעמדות ונפגשים עם כל מי שרוצה לתרום, ואני אף מגיע לדרום הרבה לפגוש את מי שלא נוח לו לדבר בפני הוועדה. הממשלה אכן נכשלה בלאכוף את החוק עד כה, אולם עכשיו היא לוקחת אחריות על מה שקרה 'בחצר האחורית' שלה, והדבר בהחלט מעורר שיח חשוב. יש לנו צוותים אשר עוסקים בהווה, כמו למשל בשיפור מצב הבריאות והרווחה, מבחינת המענה שהם נותנים לנשים ומה מחליש ומה מעצים אותן. כאן גם נכנסת שאלת הקצבאות שהיא שאלה לא פשוטה – איך ולמי הן משולמות. ויש לנו גם צוותים שעוסקים יותר בחשיבה לעתיד, אם זה לגבי בתי משפט והלכה, בשאלות של פרידה, חלוקת רכוש, ואף דיון אם פוליגמיה היא עניין דתי יורת או שבטי יותר, ונושאים של חינוך ותעסוקה, שהם חשובים מאוד. המסגרת הבית ספרית למשל, יכולה לחנך כנגד פוליגמיה, אך יש מנהלי בתי ספר שהם פוליגמיים בעצמם. יש גם קשר הדוק בין הנתון של 40% נשירה מבתי ספר בחברה הבדואית, רובם לפני גיל 16, שמביאים ליציאה מוקדמת לשוק העבודה ואז גם לנישואין בגיל צעיר".

 

הקאדי איאד זחאלקה, מנהל בתי הדין השרעיים: "דת האסלאם היא דת מונוגמית, אך גם התירה נישואים פוליגמיים לפתור מצוקות אישיות וחברתיות, כל עוד זה לא למטרת ניצול אישה או הנאה מינית. ערכי האסלאם אומרים שרק עם אישה אחת אפשר להגיע להוגנות, ואנו מעודדים חברה הוגנת המכבדת נשים, אך כן רוצים שיתאפשרו השיקולים בהם האסלאם מתיר נישואים פוליגמיים".

 

עו"ד אינסאף אבו שארב, מנהלת מרכז זכויות לנשים בדואיות בעמותת איתך-מעכי: "אני רואה בתהליך זה בשורה גדולה ומקווה שנתחיל לראות מגמת ירידה בהיקף התופעה. אחרי כל מפגש של הצוות אני מאמינה יותר שאנו בכיוון הנכון. בנייד העמדה שהגשנו יש 14 המלצות, כאשר החשובות בהן, אולי זה השינוי שדרוש בבתי הספר ובחינוך, הן מול התלמידים והן מול המורים והמנהלים, וכן חשוב שמשרדי הממשלה יאמצו את המושג אישה נפגעת פוליגמיה, ועל עו"ס וכל רופא יכיר את הקשיים העומדים מאחורי המושג.

  

השרה איילת שקד (הבית היהודי):

"אני מודה לנשים האמיצות שיושבות פה ופועלות הרבה שנים בתחום. באתי בעיקר לשמוע כי אנו עדיין בתהליך למידה, אבל כבר עתה ברור שזו סוגיה מורכבת ולא הכל שחור ולבן. בפוליטיקה אוהבים לעשות הכל מהר, אך אני מבטיחה שנעשה את הכל בדיאלוג, עם תפיסה וראייה רחבה. בזהירות ועם כבוד הדדי ושיתוף פעולה – נצליח".

  

יו"ר הוועדה, ח"כ תומא-סלימאן, סיכמה: "כל תופעה שמובילה לסבל והרגשת נחיתות של קבוצה היא תופעה שיש למגר. מעבר לחינוך ולאכיפה, האתגר העיקרי של הוועדה הוא שהתכנית תבנה אמון עם הציבור הערבי שרוצה להילחם בתופעה. הכנסת מאבק בהיבטי פוליגמיה אחרים, למשל הידועות בציבור, יכולה בהחלט לסייע בתחושה זו. אני קוראת לכל ארגון ולכל מי שחושבת שיכולה לתרום, לבקש להופיע בפני הוועדה. ההופעה לא מחייבת לקבל את התוצאות, אבל מאפשרת השפעה. הוועדה תעקוב אחרי התכנית ותקיים דיון נוסף לאחר שיוגשו ההמלצות".

 

להחלטת הממשלה המלאה:  http://www.pmo.gov.il/Secretary/GovDecisions/2017/Pages/dec2345.aspx