עשרות אלפים השתתפו במחאת הלהט"ב בכיכר רבין. יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי: "הגענו לכאן כדי לדרוש שוויון שמגיע לכל אזרחית ואזרח במדינת ישראל".

אתמול, ראשון 22.07.2018 כ-80 אלף בני אדם השתתפו בעצרת המחאה המרכזית של קהילת הלהט"ב בכיכר רבין שבתל אביב, על רקע אישור חוק הפונדקאות שהביאה לשביתת הלהט"בים ולשורת מחאות בכל רחבי הארץ.

כזכור, ביום  רביעי 18.07.2018 אישרה מליאת הכנסת את חוק הפונדקאות אשר מרחיב את מעגל הנשים הזכאיות לפונדקאות ומפלה זוגות להט"ב ואבות יחידנים, ברוב של 59 תומכים מול 52 מתנגדים.

מליאת הכנסת, דחתה את כל ההסתייגויות לחוק, כולל  ההסתייגות של ח"כ אמיר אוחנה (הליכוד) אשר מבקשת להכליל בחוק זוגות הומואים עם 46 תומכים אל מול 62 מתנגדים. חברי הכנסת אמיר אוחנה (הליכוד), ומירב בן ארי (כולנו) הצביעו נגד החוק.

יו"ר יש עתיד ח"כ יאיר לפיד: "חזרתי עכשיו מהכיכר. עמדנו שם יחד, עשרות אלפי אנשים שבאו להילחם על הישראליות, על הזכות הבסיסית של כל אדם להיות אבא או אמא, גם על הזכות של כל אזרח שראש הממשלה לא ירמה אותו. יש עתיד השיגה ביומיים האחרונים את 40 החתימות הדרושות (ותודה לכל הח״כים מהמפלגות האחרות שחתמו) כדי לאלץ את ראש הממשלה לבוא לדיון מיוחד בנושא אפליית הקהילה הלהט״בית. נתניהו ייאלץ להסתכל לקהילה ולכל אזרחי ישראל בעיניים ולהסביר למה הוא שיקר, למה הוא שוב נכנע לחרדים, ומה הוא מתחייב לעשות לתיקון המצב. אנחנו אפילו פוטרים אותו מההתחייבות לכתוב בעצמו חוק פונדקאות חדש שיתקן את האפליה. יש לנו כבר חוק כזה והנחנו אותו על שולחן הכנסת. כל מה שהוא צריך לעשות זה להתחייב לתמוך בו, ולשם שינוי לעמוד במילתו. אנחנו נמשיך להיאבק למען זכויות הקהילה כפי שעשינו מהיום הראשון שלנו בפוליטיקה".
 

יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי: ""הגענו לכאן כדי לחזק אזרחים שבאו לפרוק כאב על השפלה גדולה שהם עוברים יום יום ולדרוש שוויון שמגיע לכל אזרחית ואזרח במדינת ישראל".

 

יו"ר מרצ ח"כ תמר זנדברג: "עמדתי הערב עם דמעות בעיניים. רבבות ישראליות וישראלים, מכל רחבי הארץ ולאורך כל היום, יצאו לרחוב. יצאו לדרוש שוויון. קרוב למאה אלף איש הגיעו הערב לכיכר רבין, יצאו להפגין למען כל מה שאנחנו מאמינים בו. זה היה ערב היסטורי, מהסוג ששולמית אלוני הקימה את מרצ למענו.  באנו הערב להילחם עבור המדינה שלנו, מדינה אוהבת ומקבלת; מדינה שנותנת מקום לכל אדם ולכל השקפת עולם. יותר מדי שנים המערכת שכנעה אותנו שיש פה שווים, לצד כאלה ששווים פחות. מאבק קשור במאבק: זה מתחיל בלהט"ב וימשיך לכל אוכלוסייה מוחלשת ומודרת – יוצאי אתיופיה, מזרחים, ערבים ונשים – כולנו אזרחי המדינה, כולנו רוצים אותה צודקת יותר. זו המדינה שמגיעה לנו. זה היה ערב מלא תקווה, לבנה נוספת בדרך לישראל שאנחנו ראויים לה. שאפו לרבבות שיצאו הערב מהבתים, ולכל מובילי המאבק הלהט"בי שהיו שותפים לנקודת המפנה, היום שבו הקהילה עשתה היסטוריה וסחפה אחריה מדינה".

 

ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת): "הממשלה בישראל איבדה את זה מזמן, אבל עשרות האלפים שיצאו אתמול לרחובות מוכיחים שלא אבדה התקווה.  ממשלה שהפכה רמיסת מיעוט לאידיאולוגיה, שפועלת באופן שיטתי נגד האזרחים הערבים, נגד יוצאי אתיופיה, נגד נשים, נגד להט"ב – סופה שתקום מולה מהפכה גדולה. עשרות אלפים יצאו אתמול לרחובות בכל הארץ להיאבק על שוויון, להיאבק נגד אפליה ארוכת שנים, להיאבק על הזכות לביטחון אישי ברחובות, על הזכות להקים משפחה.  עשרות האלפים שהפגינו ושבתו מראים שציבור שמופלה ונרמס הוא הרבה יותר חזק ממה שהממשלה רוצה להאמין. ככה נראה מאבק. ככה נראית תקווה. ואת המאבק הזה חייבים להמשיך ולהרחיב, ולהיאבק יחד נגד שלטון שמעוניין שנהיה מפוצלים ומיואשים, שנחשוב שאין אופציה אחרת ושניתן להם להמשיך לשלוט".

 

ח"כ מיכל רוזין (מרצ): "מרגש. גאה לעמוד כאן יחד עם עשרות אלפים שממלאים את כיכר רבין בהפגנת מחאה מוצדקת מאין כמוה. מה שקורה כאן בימים האחרונים רק מוכיח ששוויון זכויות לקהילת הלהט"ב הוא הכרח. כל הספינים של ראש הממשלה והקואליציה לא יעזרו, אנחנו ניאבק עד ליום שבו ישראל תהיה בית לכולם ולכולן.  שאפו עצום לחברי וחברות הקהילה, תנועות הנוער, ההסתדרות, העסקים ותומכי הקהילה שמילאו את הרחובות והפגינו תמיכה חסרת תקדים בישראל שיכולה להיות. ישראל שוויוניות ודמוקרטית".

 

ח"כ עמר בר לב (המחנה הציוני): "הזכות והחופש לבחור איך לחיות ועם מי לחיות, הזכות להורות, לנישואין, להקמת בית בישראל, ולא באף מקום אחר – אלו עקרונות הכי בסיסיים במדינה דמוקרטית, בחברה חופשית, ליברלית ומתוקנת. וכאשר מונעים את זה מפלח כלשהו באוכלוסייה – פוגעים בכולנו כחברה. השביתה הזו היא לא עניין של יום חולף, ולא סתם הצטרפו אליה בהפגנות המוניות מכל תחום, מגזר ומכל פינה בארץ. אנו במאבק חשוב על הערכים שמובילים אותנו, על שוויון בהזדמנויות ושוויון בזכויות, ועל מי שאנחנו".

ח"כ נחמן שי (המחנה הציוני): "הפוסט הוא כבר מזמן לא הייתה מחאה צודקת יותר מזו. מחאה חברתית שנועדה להקנות לגברים, בני הקהילה הגאה, את הזכות והיכולת להיות הורים פה, במדינת ישראל. חוק הפונדקאות הוא צעד אחד ראשון חשוב קדימה. אני מצפה שמדינת ישראל תלך עוד צעד אחד לכיוון הקהילה הגאה. כיום גברים שמבקשים פונדקאות חייבים להרחיק אל מעבר להרי החושך בעלויות דימיוניות. אני מאמין כי ניתן לאפשר להם לממש את רצונם האנושי להיות הורים ולהקים משפחה פה, בארץ שלהם. הסוגיה אינה פשוטה, אני יודע, ויש גם התנגדות מעצם המושג פונדקאות. גם את זה אני מבין. אבל עדיין הזכות להביא ילדים ולגדל אותם פה, גוברת. המחאה שהחלה בסוף השבוע מתפשטת עתה היא ביטוי לאי שביעות רצון כללית מהמתרחש פה. אני מניח שראש הממשלה קשוב לקולות האלה. בשבוע שעבר הוא זיגזג וספג על כך, הצעתי הידידותית היא שיחזור לעמדתו הראשונית ויתמוך בפונדקאות גם לגברים יחידנים. ביום מן הימים לכשיסכם את כהונתו יוכל להתגאות גם בהישג הזה".

ח"כ סתיו שפיר (המחנה הציוני): "אני אשבות יחד עם קהילת הלהט"ב ביום ראשון.הצביעות של הממשלה הזו חוצה כל גבול. כשהם בחו"ל הם יודעים להתפאר בקהילה אבל כאן בארץ הם מצביעים נגדה שוב ושוב, דורסים את זכויותיה ומשפילים את אנשיה. אי אפשר יותר לסבול את הדו פרצופיות הזו. חברי כנסת הפחדנים מהקואליציה שמבהירים שוב ושוב, מחוץ למליאה, בשקט, כי הם תומכים בקהילה ואז מרימים את ידם נגדה הם האויבים הכי גדולים של הקדמה והסיכוי לשינו".

ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני): "לא נשתוק עוד! המאבק אינו רק על זכויות הקהילה אלא על דמותה של המדינה. זו המאה ה-21, לא מושיבים אנשים מאחור באוטובוס בגלל צבע עורם, ולא ימנעו את הזכות להורות בשל נטייתם. נתניהו מכר למיעוט קיצוני בממשלתו את ערך השוויון עבור אינטרס פוליטי זר, והאלפים כאן דורשים ממנו לעצור את זה".

ח"כ איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני): "באנו במוצאי ט׳ באב לזעוק בכח לאהבת חינם,שוויון והרצון להציל את הבית המשותף לנו".

ח"כ מיכל בירן (המחנה הציוני): "יוצאים לרחובות כי לאף אדם, בשום הקשר, לא מגיע שיתערבו בחייו בצורה שמפלה אותו רק על בסיס נטייתו המינית: "מִשְׁפַּט אֶחָד יִהְיֶה לָכֶם כַּגֵּר כָּאֶזְרָח יִהְיֶה".

ח"כ מוסי רז (מרצ): "בסיומו של יום מרגש, שהראה לנו את כוחה של סולידריות, באנו להפגנת הענק כדי לדרוש שוויון לקהילה הלהט"ב – בהורות, בנישואין, בביטחון אישי. נמשיך לעבוד כדי שלא יהיו אזרחים סוג ב' במדינה".

 

ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד): "אי אפשר להישאר אדישים לכוח העצום שיש לקהילה הגאה לסחוף אחריה את כולם. היום יותר מתמיד זה ברור שמגיע לציבור בישראל משהו הרבה יותר טוב, ואין זמן טוב להבין את זה מסיום של מושב מלא בהרס. אני בדרכי להצטרף למפגינים".

 

ח"כ מירב בן ארי (כולנו): "המחאה הזו היא מחאה צודקת בעיקר כי מדובר על הצורך הבסיסי של אנשים להיות הורים אבל היא בעיקר מחאה צודקת כי אין סיבה שאנשים ונשים יקבלו זכויות שונות באותה מדינה רק בשל נטייתם המינית. מי כמוני שהגיעה להורות בשלב מאוחר בחייה יודעת שהדבר האחרון שצריך הוא לפספס את הזכות להורות, לגברים ונשים כאחד. חשוב לי מאוד שהמחאה הזו לא תהיה רק של הצד השמאלי של המפה, אלא של כולנו (תרתי משמע) ושגם אני כמו חברי קואליציה רבים נרגיש סביר (לא נרגיש נוח כנראה) אבל לפחות נרגיש רצויים. אני מאוד מקווה שהמחאה תגיע לתוצאות פרקטיות בשטח, את חוק הפונדקאות המתוקן כבר הגשתי יחד עם חברי ח"כ אמיר אוחנה אני מאוד מקווה שנעביר אותו ובהקדם האפשרי".

 

ח"כ יהודה גליק (הליכוד): "האירוע בתל אביב היה בו חוסר רגישות משווע. לא היו מעזים לעשות ארוע כזה ביום הזיכרון או ביום השואה. בשביל אלו שמחוברים למסורת ישראל אתמול היה תשעה באב שהוא היום שממצה את שיא הכאב היהודי. לעשות ביום הזה הפגנה פוליטית חסר טעם זו דעתי".

 

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי): "תגזימו חברים. תגזימו. זה עושה רק טוב. תחסמו כבישים. באלימות. תתלהמו. תקללו. תאיימו על כל מי שמסרב ליישר קו. תשתיקו כל מי שחושב אחרת. תגזימו עד שתימאסו".