על עגינות וממזרות בדיון מיוחד לכבוד יום העגונה הבינלאומי

ב8 במרץ 2017 דנה הועדה לקידום מעמד האישה בנושא העגינות כיוצרת ממזרות

עליזה לביא (יש עתיד):
תענית אסתר- הפכה ליום העגונה הבינלאומי.
אני מרגישה שכל שנה שוב אנו דנות בנושא העגונות, אבל אסור לנו להתייאש, העבודה נעשית בטיפול פרטני ויש גם הישגים, אבל אין ספק שצריכה להיות מערכת הרבה יותר אמיצה. לא קיים אומץ הלכתי. חלק נובע מהחיבור הקשה בין בירוקרטיה דתית ובין מציאות חיים של מדינה. נשים משלמות מחיר שנובע מבירוקרטיה. הבית הזה צריך לתת מענה ופתרונות, כדי לפרק את הקונגלומרט שיוצר את המציאות של מסורבות הגט ועגונות.
עגינות יוצרת ממזרות, ההשלכות של תופעת סרבנות הגט על הממזרות הוא נושא כאוב וקשה, שנמצא כאן ונוכח וגדל.
לאישה עגונה אין אפשרות להינשא כהלכה לגבר אחר, יש מתן היתרים לשאת אישה שניה, בית הדין מוצא פתרון לגברים ואני לא רואה את אותה הבנה כלפי נשים.
העם היהודי מעולם לא החזיק ברשימה שחורה ריכוזית.
נכון לאוגוסט 2016, 6356 פסולי חיתון בקטגוריות שונות. 86 ממזרים רשומים ברשימות של בתי הדין, 140 ספק ממזרים, 33 בתהליך בירור.
בתי הדין בישראל לא מספקים פתרונות, מצב שמביא נשים ללדת ממזרים.
 
טוענת רבנית רבקה לוביץ (מרכז צדק לנשים): ישנם שפע של פתרונות, אני קוראת למדינת ישראל להפסיק לממזר ילדים. ילדים נולדים טהורים!
 
בתיה כהנא דרור (מבוי סתום): הרבנים לא מחפשים ממרים ולא רוצים שיהיו ממזרים. אבל כן קיימת הרשימה השחורה, דבר שלא יעלה על הדעת במדינה מודרנית ודמוקרטית.
עם כל המאמץ ועם כל הרצון ועם כל הכספים שמדינת ישראל מקצה כדי לתחזק מחלקה שלמה למצוא בעלים מעגנים, אבל כל עוד האישה קנויה לגבר אי אפשר לשנות את הדבר הבסיסי.
 
אלעד קפלן (עיתים): בבתי הדין הרבניים משתמשים בשיטות טכנולוגיות ומגדילים את מאגרי המידע, מעדיפים ודאות מדעית על פני הכלה. "כל המשפחות בחזקת כשרות" נכתב בשולחן ערוך. מי כאן ממזר? מי שנמצא בתוך הרשימה השמורה או אלו שמתעקשים להכניס אותו לשם?!
 
עליזה לביא (יש עתיד) :
תם ולא נשלם, הסיפורים קורעי הלב מחייבים אותנו, ולו בשם הילדים הטהורים שנולדים. ידעו בקהילות להתמודד, טבע האדם לא השתנה, מה שכן השתנה זה ישי לנו מדינה יהודית, אבל אי אפשר שבשל חוסר רגישות נוצרת פה מציאות מעוותת עם השלכות קשות, וכל מה שלא נפתור- נגרור לדור הבא. יש לנו חובה מוסרית יהודית ובשם הדמוקרטיה, לתקן את המציאות המעוותת הזאת שצומחת מול עינינו. הפתרונות קיימים. הוועדה תמשיך ותדון בנושא הזה, נעביר לבתי הדין מקרים ופניות שיבואו מהשטח. הוועדה תפנה ליועמש לגבי חוקיות קיום רשימת פסולי החיתון בישראל והיכולת לבטל אותה.