עיריית תל אביב אישרה תקציב להפעלת תחב"צ בשבת. ח"כ מלינובסקי: "מה שלא רוצים להפנים בממשלה, אנשים בשטח מבינים".

אתמול, שלישי 29.10.2019 ועדת הכספים של עיריית תל אביב אישרה תקציב המיועד להפעלת תחבורה ציבורית בשבתות בעיר במימון העירייה. התקציב יעמוד על 12.5 מיליון שקלים בשנה, ועלות זו כוללת את חלקן של הרשויות הסמוכות שהביעו את נכונותן להצטרף לפרויקט וכן עלויות נלוות. חלקה של עיריית תל אביב יפו בעלות השנתית הכוללת של הפרויקט מסתכם בכ-9.0 מש"ח.

בשלב ראשון יופעל מערך ההסעות בשבתות בתחומי העיר בלבד אך המטרה היא לתכנן באופן שיאפשר לרשויות נוספות להצטרף לפרויקט (בהיקף ובמסלול שיוגדר בשיתוף עמן). לאחר קבלת ההתחייבויות התקציביות להשתתפות מצידן, יורחב המערך בהתאם.

ח"כ יאיר לפיד (כחול לבן) צייץ בחשבון הטוויטר שלו:

"‏מברך את ועדת הכספים של עיריית תל אביב שאישרה הפעלת תחבורה ציבורית בשבת".

ח"כ יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו) כתבה בתגובה:

"‏מה שלא רוצים להפנים בממשלה, אנשים בשטח מבינים וכבר מיישמים".

שר החינוך ח"כ רפי פרץ (הבית היהודי) כתב בדף הפייסבוק שלו:

"יום שישי, בעוד שעות מספר עם ישראל יכניס את השבת. בתום שישה ימים של עשייה ועבודה מבוקר עד ליל, יום אחד עוצרים ושובתים. השבת היא אחת מהתרומות היותר גדולות של היהדות לעולם. דתות אחרות למדו מאיתנו שבני האדם מחוייבים להפסיק את מלאכתם ליממה אחת. לעצור רגע ממירוץ החיים, לנוח ולהתמלא בכוחות מחודשים. במדינות שאין יום מנוחה קבוע, אנו שומעים על עדויות של עבודה סביב השעון ללא הפסקה כלל.  מאז הקמת מדינת ישראל במרחב הציבורי הונהג סטטוס קוו. איזון עדין בין האוכלוסיות השונות; דתיים, חרדים, חילונים וגם מסורתיים.  לצערי הרב, ראשי ערים שונים, בעיקר באזור גוש דן, החליטו לאחרונה על דעת עצמם להפר את הסטטוס קוו ולהחיל תחבורה ציבורית בשבת. בכך למעשה הם מעמיקים את הקרע ופורמים את הרקמה האנושי הישראלית שיודעת להיות מחוברת ומאוחדת על אף ההבדלים והשוני בינינו. מעניין לראות שבערי הפריפריה אין לחץ ומאבק על תחבורה ציבורית בשבת (ובפריפריה התחבורה הציבורית נצרכת עוד יותר). זה קורה כי הציבור המסורתי, על שלל גווניו, רוצה גם הוא מרחב ציבורי שקט ממסחר ומתחבורה ציבורית בשבת. רוב עם ישראל רוצה מנוחה בשבת. תחבורה ציבורית בשבת תגרום למדרון חלקלק שבסופו גם עבודה בשבת. המאבק על דמותה של השבת במרחב הציבורי צריכה להיעשות ללא כפייה וללא מהלכים חד צדדים שפוגעים בציבור הדתי והמסורתי".