עיריית רמת גן אישרה הפעלת מערך הסעות בשבת. יו"ר ישראל ביתנו ח"כ אביגדור ליברמן: "מקווה שגם עיריות נוספות ילכו בכיוון הזה".

אתמול, שלישי 9.7.2019 במהלך ישיבת מועצת העיר רמת גן, אושרה הצעה להפעיל מערך הסעות אזורי הבילוי בתל אביב וחופי הים, בשבתות.

התוכנית, שתצא לפועל בשבוע הבא, כוללת שני קווי אוטובוס, אחד מקריית קריניצי במזרח העיר והשני בחניון הפארק הלאומי, שינועו בצירי תנועה מרכזיים ויאספו תושבים בתחנות האוטובוס הקיימות. בעירייה הדגישו כי האוטובוסים לא ייכנסו לשכונות בכדי לא לפגוע בצביון השבת.
15 חברי מועצת העיר הצביעו בעד ושישה התנגדו.

ראש העיר כרמל שמאה כתב בעמוד הפייסבוק שלו : "קווי השאטלים לים ולמוקדי הבילוי בסופי שבוע אושרו כרגע במועצת העיר ברוב של 15 מול 6. התווכחנו ומעתה כולנו אחים, אוהבים ומכבדים אחד את השני"

יו"ר ישראל ביתנו ח"כ אביגדור ליברמן: "אני מברך את עיריית רמת גן על ההחלטה לאפשר תחבורה ציבורית גם בשבת. זה נעשה במינון נכון ובהתחשבות. מקווה שגם עיריות נוספות ילכו בכיוון הזה".

ח"כ אלי אבידר (ישראל ביתנו): "ברצוני לשלוח ברכה לראש עירית רמת גן על הדבר הענק שהם עשו, שהם אישרו הפעלת תחבורה ציבורית בשבת לכולם כדי שמשפחות שאין להם כסף לשלם לכל צד 80-90 שקל במונית, יוכלו ליהנות מהים".

ח"כ יוראי להב הרצנו (כחול לבן): " ‏שמעתי הבוקר בגלצ את נציג ש"ס ברמת גן אומר שהוא משוכנע שתחבורה ציבורית בשבת זה לא אג׳נדה חילונית-ליברלית, ובאותה נשימה שמדובר באפליית הציבור הדתי, כי דתיים לא יכולים לעשות שימוש בשאטלים לים בשבת. לא יודע מה הוא עישן הבוקר, אבל אשמח לקבל מזה קצת".

ח"כ יאיר לפיד (כחול לבן): " ‏מחזק את עיריית רמת גן. ישראל צריכה להיות חופשית ומכבדת כל אדם באשר הוא, את אורח חייו ומנהגיו".

ח"כ אסף זמיר (כחול לבן): "כבוד לעיריית רמת גן על החלטתה הערב להפעיל תחבורה ציבורית בשבת. רמת גן מוכיחה שכשהן רוצות, עיריות יכולות לקדם בעצמן את המדיניות שרוצים תושביה. לתשומת לב עיריות אחרות בסביבה שאני מאחל שימצאו בסוף את האומץ הנדרש".

ח"כ יעל גרמן (כחול לבן): "ברכות לעיריית רמת גן על ההחלטה האמיצה. אבל הפתרון האמיתי הינו, אישור של שר התחבורה לקווי תחבורה מסודרת בשבת, אפילו במוניות שירות. נו, סמוטריץ".

ח"כ תמר זנדברג (מרצ): "עיר שגדלתי בה, רמת גן, אישרה אתמול תחבורה ציבורית בשבת. באותו שבוע – בירושלים – נוסעת הורדה מאוטובוס בגלל שהיא אישה. הקו ירושלים-רמת-גן מעולם לא היה ברור ומובהק כל כך. הוא מציג לנו אזרחי ישראל יש בחירה בין ישראל פונדומנטליסטית ומדרדרת במהירות אחורה, לבין בישראל חופשית, משוחררת וצודקת. בחירה כל כך קלה בעצם. המהפכה כבר כאן – מיזמים אזרחיים שמפעילים תחבורה בשבת פועלים כבר כמה שנים מירושלים ועד למיזם שמוביל כעת סגן ראש עיריית כפר סבא מטעם מרצ, עילאי הרסגור. מספר ערים כבר מפעילות הסעות בשבת בחודשי הקיץ. בשנת 2012 עיריית תל אביב יפו היתה לראשונה להצביע בעד היוזמה שלי לתמוך בתחבורה בשבת. כעת, בזמן שהממשלה והכנסת רק הולכות אחורה, נציגי מרצ בערים השונות מובילים מהפכות. חבריי ויוי וולפסון וניר קורן נאבקים בגבעתיים וחברי עידן למדן ברמת השרון. הציבור בערים, בשכונות וברחובות מצביע בגלגלים. אין דרך ואין סיבה להמשיך למנוע בכוח את דרכי התחבורה הבסיסיות כל כך. דווקא בשעה שישראל מצויה במשבר תחבורתי חריף – עומסים, תאונות ופקקים – תחבורה ציבורית 24/7 היא חלק מהפיתרון והמשך עצירתה היא חלק מהבעיה. כבוד לרמת גן וכבוד למרכז הרפורמי שמזכיר את המובן מאליו – שהאוטובוס הוא לכולן".

שר התחבורה ח"כ בצלאל סמוטריץ' (איחוד מפלגות הימין): "היהדות והשבת הם בסיס קיומנו כאן. רמיסה כל כך בוטה של הסטטוס קוו היא לא משהו שניתן לקבל. התן וקח הפוליטי יעשה במגרש הפוליטי. ציבורית, אות קין מתנוסס על ראש העיר שקיבל החלטה פופוליסטית ורעה כנגד תושביו, כנגד השבת, כנגד המרקם העדין שאנחנו חיים בתוכו כבר 70 שנה וכנגד היהדות. בעיקר עצוב ביום הזה".

ח"כ מוטי יוגב (איחוד מפלגות הימין): "ותר מששמרו ישראל את השבת, שמרה השבת את ישראל". מיצר על כך שבעיריית רמת גן, בחרו בפגיעה בסטטוס קוו, בחרו בחילול השבת באמצעות תחבורה ציבורית, בפגיעה בקדושת השבת. מחזק את ידי הנאבקים למען שמירת השבת וערכי הנצח של עם ישראל. נמשיך לחזק את תודעת שמירת השבת, למען חוסננו הלאומי והחברתי".

ח"כ אופיר סופר (איחוד מפלגות הימין): "יש לי המון אהבה לעיר רמת גן. כצנחן היא זכורה לי כעיר מאוד מחברת, העיר המאמצת של הצנחנים. ואני שואל לאן לעזאזל אתה לוקח את זה ‎כרמל שאמה? ובעבור מה – אהבת התקשורת? מה עם אהבת תושביך?".

סגן שר הבריאות ח"כ יעקב ליצמן ויו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני מסרו: מדובר בחציית קו אדום של ראש עירייה הפועל ממניעים אנוכיים וחיפוש כותרות, ובכך מכתים את העיר רמת גן בהרס ערכי הדת וקדושת יום השבת. צעד בוטה מעין זה יגרור מחיר פוליטי כבד נגד כרמל שאמה הכהן. נפל דבר בישראל! לבושתנו ולחרפתנו ביצעה עיריית רמת גן מהלך מחפיר ומביש לאישור היסעי תחבורה ציבורית בימי שבת וחג, תוך פגיעה בסטטוס קוו הנהוג בכל השנים, ותוך התעלמות מרגשותיהם של רבבות תושבי העיר שומרי מצוות ומסורת ישראל. יש להצטער על כך כי אמירתו של יו”ר הכנסת יולי אדלשטיין שיש לתת לראשי הערים להחליט בנושא הפעלת תחבורה ציבורית בשבת נתנה רוח גבית להחלטה הקשה של עיריית רמת -גן הערב, גם אם יו”ר הכנסת לא התכוון לכך".

ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה): "ברמת גן במשך כל השנים ידעו לכבד את כלל הציבורים כל ראשי העיר לאור ההיסטוריה כיבדו את רגשות הדת, הפגיעה בשבת היא כפולה עצם קבלת ההחלטה היא פורצת גדר שלא היה כמותו בעיר מאז היווסדה. ראש העיר אשר מתיימר להיקרא איש מסורת בהחלטתו זו מוכן למכור את הערכים היהודיים שלו תמורת קידום אינטרסים אשר נראים בעיניו כרווח פוליטי ואלקטורלי, הניסיון הוכיח כי מהפגיע בשבת קודש אין רווח, פגיעה מכוונת זו בשבת קודש לא תצלח ואנו מוחים על כך. החלטה זו של ראש העיר מצטרפת לאמירותיו הקשות כנגד הציבור החרדי באחרונה, אם החלטתו זו באה רק בכדי לצייר את העיר כעיר חלוני בכדי למנוע מתושבים חרדים להגיע לעיר הרי שהציבור יגיע בהמוניו, ראש העיר אינו בעל הבית, למרות כל אמירותיו הפוגעניות לא ימנעו מהציבור החרדי לבוא בהמוניו לעיר, חיזוק וביסוס הקהילות החרדיות והתורניות בעיר הם הן התשובה להחלטה זו הערב".