סערת התחברה הציבורית בשבת- סיכום כל ההתבטאויות

אם פספסם את הסערה שהתרחשה בחול המועד, אנו מביאים עבורם את כל ההתבטאויות בנושא תחבורה צבורית בשבת. הכל החל כאשר פעילים למען תחבורה ציבורית העלו לדף הפייסבוק של שר התחבורה ישראל כץ בקשות טרמפים עבור שביעי של פסח במהלכו מושבתת התחבורה הציבורית, בתמורה כתב להם השר כץ כי "תפנה לבוז'י הרצוג שהתחייב לא לשבת בממשלה שמשנה את הסטטוס קוו" בהמשך הגיב בפירוט השר כץ בעמוד הפייסבוק שלוף בין דבריו טען כי " ישראל היא מדינה יהודית ודמוקרטית וככזו עליה לשמר כללים יחודיים הקשורים לזהותה, כאשר באופן אישי יש לכל אדם את החופש לנהוג כרצונו" בערב החג הוסיף וכתב " בלי אוטובוסים, בלי מתי מעט המפגינים, סתם טיול שטח בנחל התאומים. חג שמח!". הדבר עורר סערה וכץ אף התראיין בעקבות כך בערוצי החדשות, חברי וחברות כנסת רבים הביעו את מורת רוחם לנוכח דבריו של השר כץ ביניהם אף ח"כ גילה גמליאל ממפלגתו.

להלן עיקרי דבריו של שר התחבורה ישראל כץ מתוך עמוד הפייסבוק שלו:

" ממשלת ישראל תומכת בשימור הסטטוס קוו בעניין תחבורה ציבורית בשבת ובחג, בהתאם לעקרון שנקבע עוד מאז ימי דוד בן גוריון- רה״מ הראשון, וכפי שנהגו כל ממשלות ישראל. אני כשר תחבורה מהווה חלק מעמדה זו, ובאופן אישי גם חושב שהיא נכונה. ישראל היא מדינה יהודית ודמוקרטית וככזו עליה לשמר כללים יחודיים הקשורים לזהותה, כאשר באופן אישי יש לכל אדם את החופש לנהוג כרצונו.
הגורמים המקצועיים והמשפטיים במשרד התחבורה מטפלים בכל פנייה פרטנית בנושא, בהתאם לכללים הקיימים, ובכל מבחן משפטי שהיה עד כה, כולל בערכאות הגבוהות ביותר, נדחו העתירות ואושרה מדיניות הממשלה. אגב כיום, למיטב ידיעתי, לא מונחת אף פנייה של רשות מקומית שמבקשת תחבורה ציבורית בשבת, כולל בערים בעלות רוב חילוני מובהק. (עיריית ת״א ביקשה תוספת מוניות שירות, ועירית הרצליה ביטלה את בקשתה"
לצפייה בסטטוס המלא בעמוד הפיסבוק של השר כץ, לחצ/י כאן
לכתבה אודות המחאה באתר כלכליסט, לחצ/י כאן

להלן תגובות חברי וחברות הכנסת-

ח"כ איתן כבל:
"ישראל כץ, הפעם נפלת חזק! תחבורה ציבורית בשבת היא קודם כל צורך של השכבות החלשות, ולא פלטפורמה נוספת להעמקת הקרע בין שמאל לימין באמצעות מתקפה דמגוגית. בתור אחד השרים הרציניים בממשלה היוצאת אתה בוודאי יודע זאת, אבל כנראה שלא יכולת להתאפק…
באופן אישי אני סבור שעם רצון כן של שני הצדדים ניתן להגיע להבנות שיאפשרו הפעלת תחבורה ציבורית בשבת תוך כיבוד ציבור שומרי המסורת. אך עם אמירות בוטות ומפלגות שכאלה לא ניתן להגיע לשום פשרה. "
לסטטוס המלא בעמוד הפייסבוק של ח"כ כבל, לחצ/י כאן

ח"כ תמר זנדברג:
תחבורה ציבורית בשבת-אין לה קשר לדת או ליהדות. העובדה שישראל היא מדינה יהודית לא מפסיקה את זרם החשמל או המים בשבת, ואין סיבה שתפסיק את התנועה. בישראל אין חובת שמירת שבת בפרהסיה, ושומרי שבת הרי ממילא לא יעלו לאוטובוס, בדיוק כמו שלא ייסעו ברכב הפרטי, שגם הוא מחלל שבת במרחב הציבורי. יתר על כן, אפילו האווירה המיוחדת של השבת לא תיפגע, מכיוון שבהכרח היקף ההפעלה של התחבורה הציבורית בשבת יהיה מצומצם יחסית לימי החול, ולו בגלל שמקומות התעסוקה סגורים. שבת הוא יום המנוחה ויישאר כזה, הוא רק יהיה נוח, מאפשר ונגיש יותר.
 ה״סטטוס קוו״ שבשמו שר התחבורה מסרב בעקשנות למלא את חובתו להפעיל את התחבורה הציבורית באופן מלא כבר שונה כמה וכמה פעמים בעשורים האחרונים, למשל עם הפעלת בתי הקולנוע בשבת. מדובר בהסדר פוליטי אד-הוק ישן וארכאי שלא הוצבע עליו בשום מקום, לא התקבל באופן דמוקרטי ואין לו שום תוקף חוקי או אחר".
לסטטוס המלא בעמוד הפייסבוק של ח"כ זנדברג, לחצ/י כאן

עוד כתבה ח"כ זנדברג:
"סיכום ביניים:
הציבור לשר התחבורה ישראל כץ: הפעל תחבורה ציבורית בשבת!
כץ: לא
הציבור: למה
כץ: אין צורך
הציבור: הנה, יש צורך
כץ: הליכודניקים לא רוצים
ליכודניקים: רוצים, רוצים
כץ: עיריות לא פנו
עיריות: פנינו
כץ: התעלמתי
הציבור: אבל זו סמכות שלך
כץ: אז אני מסרב
הציבור: אבל למה
כץ: לא רוצה
הציבור: אבל אתה נוסע בשבת, למה אנחנו לא
כץ:
הציבור: טוב, אז לפחות תחבורה ציבורית באמצע השבוע
כץ: תראו, הנה מחלף!
הציבור:
כץ:
הציבור:
כץ: תפנו לבוז׳י"
 לסטטוס המלא בעמוד הפייסבוק של ח"כ זנדברג, לחצ/י כאן

ח"כ איציק שמולי:
"האינטרס הציבורי מעולם לא היה כל כך אישי: שר התחבורה מעדיף לקרוץ לחרדים במקום לספק תחבורה ציבורית בשבת.
באמת הופתעתם"?
לסטטוס המלא בעמוד הפייסבוק של ח"כ שמולי, לחצ/י כאן

ח"כ מיכל בירן:
"השבת, כיום מנוחה זו אחת המתנות הגדולות שהיהדות העניקה לעולם ומהלך שהקדים את זמנו מבחינה הומנית וסוציאלית.
עם זאת, המקרה שבו אלפי ישראלים "תקועים" בבית במשך שלושה ימים ללא יכולת להשתמש בתחבורה ציבורית כדי לטייל או לבקר את משפחתם משום שאין בבעלותם רכב הוא לא לגיטימי.
לטעמי יש מקום לתחבורה ציבורית מינימלית בשבת וחג במקומות בהם יש ביקוש לכך."
לסטטוס המלא בעמוד הפייסבוק של ח"כ בירן, לחצ/י כאן

ח"כ גילה גמליאל:
" יש מקום לבצע חשיבה מחדש בנושא שימור הסטטוס-קוו בשבת בתחבורה הציבורית. "
לדבריה של ח"כ גמליאל מתוך אתר החדשות News1, לחצ/י כאן

ח"כ קסניה סבטלובה:
"סערת התחבורה הציבורית בשבת וחג – די להתנשאות, לאפליה ולדילים פוליטיים עליהם חתומים אנשים שאין להם שום בעיה מוסרית למנוע את חופש התנועה מאחרים ובמקביל להשתמש בתחבורה פרטית בימי שבת וחג.
תחבורה ציבורית נקראית כך כי היא משרתת את הציבור שחלק ניכר ממנו מעוניין בכך. במילים פשוטות – ירצו – ייסעו, לא ירצו – לא ייסעו. הפתרון זמין וניתן ליישמו מיידית. מדובר בהפעלת תחבורה ציבורית חלקית בשבת: הפעלת רכבות ואוטובוסים בתדירות נמוכה יותר מבימי חול.
את המערכון הבא של אבנר דן, אחד הבדרנים והמחזאים המוכשרים בארץ- אני מקדישה אישית לשר התחבורה, ישראל כץ."
לסטטוס המלא בעמוד הפייסבוק של ח"כ סבטלובה, לחצ/י כאן