סערת המוהלים מגיעה לכנסת: דיון מיוחד בוועדת העליה בעקבות התחקיר שחשף את מילת התינוקות האתיופים ע"י מוהלים לא מוסכמים

הבוקר (5.12.16) התכנסה וועדת העלייה והקליטה לדיון מיוחד כדי לדון בתוצאות התחקיר שערך תאגיד השידור הישראלי "כאן", וחשף התנהלות ביזיונית במסגרת הליך החניכה של מוהלים חדשים בשירות הרבנות. מהתחקיר עולה, כי מתנהל בארץ שוק פרוץ ולא מפוקח בו לוקחים חלק מאכערים שמתווכים בין משפחות קשות יום לרבנים שמעוניינים לשלוח את תלמידיהם הלא מנוסים דווקא לאוכלוסיות חלשות, בהן גם עובדים זרים, מבלי לגלות להן כי המוהל שמצע את הברית הוא חסר הכשרה מינימלית.
בדיון השתתפו יושב ראש הוועדה חבר הכנסת אברהם נגוסה, חברי הכנסת דב חנין, מיכאל מלכיאלי, אלעזר שטרן, שלי יחימוביץ, קסניה סבטלובה, יעל גרמן, רויטל סוויד, ומיכאל מלכיאלי.

הנה כמה מהדברים שנאמרו בוועדה על ידי חברי הכנסת הנוכחים:
ח"כ אברהם נגוסה(הליכוד):
"זהו נושא נוסף של אפליה כי גם כאן יוצאי אתיפיה שנתפסת כאוכלוסיה מוחלשת שלא מבינה מימינה ומשמאלה והיא אף מוגדרת בכתבה כ"בשר תותחים". אני מבקש להדגיש כי הדיון היום מתקיים בסוגייה העקרונית של ניצול של מצוקת עולים חדשים יוצאי אתיופיה. איך אין פיקוח על מוהלים ועל עבודתם. אני מבקש להביא לידיעתכם כי המוהל אליהו אסולין שדבריו הובאו בכתבה שלח לועדה מכתב בו הביע התנצלות על התבטאותו תוך ציון כי הוא משהה את עצמו מהסכמת מוהלים עד להודעה חדשה."
 
ח"כ דב חנין(הרשימה המשותפת): "אני רוצה לומר משהו לגבי הדיון הזה- מה שהתחקיר הזה מספר לנו זה דברים קשים. מדובר לפי התחקיר על עבירות פליליות קשות שנעשו על ידי הגורמים המעורבים. אנשים יצטרכו לעמוד מול הדין ולקבל את העונש הרלוונטי. אני חושש שהנושא הזה יהפוך לדיון שיש בו כל מיני גישות אבל אם זה יקרה אנחנו נחטא חטא גדול. מה שצריך לצאת מהוועדה זאת דרישה לפרקליטות והמשטרה לבצע חקירה של העניין הזה. גורמי החקירה צריכים להסביר מה התוצאות. המסר שצריך לצאת מפה- דברים כאלו אסור שיתרחשו, אין להם הסברים או תירוצים ואנחנו לא מעוניינים לשמוע אותם גם אם הם קיימים."

ח"כ אלעזר שטרן(יש עתיד): "אלו עבירות שלא קשורות לנושא דת ומדינה אלא הן עבירות פליליות אני לא מכיר יהדות שיכולה לאשר התייחסות כזאת לבני אדם בכלל לכל מי שנולד בצלם אנוש. יש כאן משום הפרדה בין דם לדם ובין אדם לאדם והכנסת אנשים למדרגות של נחותים יותר או פחות וכדומה. אלו דברים חמורים וכאובים במיוחד כשזה נעשה כאילו תחת האצטלה של היהדות. כשאתה מחבר אפליה כזאת לנושא יהודי אז אתה מרחיק אנשים לא מברית מילה אלא מיהדות. אנחנו רוצים שתוקם וועדה שתהיה תחת משרד הדתות ושתסדיר את כל הנושא הזה של בריתות מילה. יהדותה של מדינת ישראל תמשיך להינזק בצורה קשה מאוד אם לא."
 
ח"כ קסניה סבטלובה(המחנה הציוני): "עברנו כבר דיונים קשים שקשורים לגזענות אבל אני לא חשבתי שנתדרדר לשפל כזה. בן אדם כאילו עשה לנו טובה והשהה את עצמו עד להודעה חדשה. מי שהוסמך במדינת ישראל כרב או כמוהל, ואז הוא מועל באמונם של אמהות. אין דבר יותר מחריד מאשר בתור אמא לתת אמון מלא באנשים שמתיימרים להיות מומחים במילה. אני לא יכולה לנתק את אמירותיו הקשות של הרב, הגזעניות מהקונטקסט הכללי של מה שמתרחש במדינת ישראל, בבתי ספר שמסרבים לרשום אותם. אנחנו נתקלים בתופעות שלא נותנים לילדים לדבר בשפתם בבית הספר, אנחנו שומעים אמירות כמו "אתה ילד של עובדים זרים, אתה עולה חדש" וכו'. אנחנו בוגדים בתפקידנו כאזרחים ובמהותנו כיהודים. אין לי מילה אחרת לומר על האדם הזה שהוא תת-אדם. אנחנו לא יכולים לעשות את ההפרדות האלו לא בין מזרחים לאשכנזים, לא בין עולים ללא עולים וכדומה. אנחנו צריכים להסתכל על כל אדם כאילו נברא בצלם אנוש. אנחנו אומרים שאנחנו לא נסבול אף תופעה של גזענות."
 
ח"כ שלי יחימוביץ'(המחנה הציוני): "אני לא יכולה להשתחרר מהמילים שאומר אותו רב לתחקירן. האמירה הזאת שאנחנו לא רואים באחר אדם. מי שבא ומבצע ניסויים בבני אדם, אין לי דרך אחרת להגיד את זה,  לא מאמין באמת שכואב להם, לא מאמין שהם יכולים להזדהות. הגזענות הזאת נמצאת גם במבטים שאותם יוצאי אתיופיה חווים. הקבוצה של בנים ממוצא אתיופי נחשפים לגזענות- כבר מרגע לידתם הם חשופים לפגיעה פיזית וכשהם גדלים נוסיף זה את האפליה בבתי הספר, את מילות הגנאי, ואז אוכלוסייה זו נתונה לפרופיילינג של רשויות האכיפה- נער אתיופי שמסתובב לתומו ברחוב יכול להיעצר על שוטטות סתם. הדבר הזה צורב צריבה עמוקה. זה פוגע בקשר לרשויות השלטון, זה מביא לאובדן אמון ברשויות החוק. יש כאן בעיה בקרב קהילה שלמה שצריך למגר אותה. זה קרב על הדעה הציבורית ואנחנו צריכים לנהל אותו כל הזמן בווליום מאוד גבוה ובלי להתבייש."

ח"כ רויטל סויד (המחנה הציוני): " אנחנו כבר שנה וחצי עוסקים בגזענות מול העדה, בשיטור יתר, בהתנהלות מערכת המשפט. 30 שנה שכבר היו אמורות להימחות, לא רק לפני 30 שנה, אלא ממזמן, והנה אנחנו רואים אבדים על רבדים של גזענות. למה אני מדברת על השיטור יתר? כי בשיטור יתר ובגזענות שראינו כלפי נערים ונערות, ובעיקר אלו יוצאי העדה, היו תמידה כאלה שציקצקו מהצד – אולי הם באמת עבריינים, אולי הם באמת עשו משהו פלילי. עכשיו אני רוצה לקחת את מה שראינו עכשיו גזענות ברמה של אלימות פיזית ממש. תשליכו את זה על אותם תינוקות שהם וההורים שלהם לא עשו שום דבר, למעט דבר אחד, היותו בעל צבע עור כהה, היותו יוצא העדה האתיופית, והעובדה שאנחנו נמצאים פה בתחושות קשות של גזענות."