סערה סביב "חוק הלאום" הצפוי לעלות לדיון בוועדת השרים לענייני חקיקה בשבוע הבא

בשבוע הבא צפויה לעלות הצעת "חוק הלאום" של הח"כים שקד, לוין ואילטוב לדיון בוועדת השרים לענייני חקיקה, כאשר מדובר בנוסח חדש ומעודן של הצעת החוק המקורית מלפני שנה. 
הצעת החוק מעוררת מתנגדים/ות רבים/ות יחד עם תומכים/ות רבים/ות, כאשר במקביל מוגשות הצעות חוק דומות אך שונות מצד ח"כים אחרים.
השאלה הגדולה, שאת התשובה אליה נקבל (כנראה) בקרוב, היא האם בסופו של דבר יעוגן חוק יסוד לפיו ישראל היא מדינת הלאום היהודי, ואם כן אז באיזה נוסח.

בעקבות תמיכתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו (הליכוד), תעלה בשבוע הבא הצעת "חוק הלאום" – חוק יסוד: ישראל – מדינת הלאום של העם היהודי – של חברי הכנסת איילת שקד (הבית היהודי), יריב לוין (הליכוד) ורוברט אילטוב (ישראל ביתנו) לדיון בוועדת השרים לענייני חקיקה (שכזכור, הצבעותיה והפרוטוקול שלה חסויים).  

מדובר בנוסח חדש של הצעת חוק הלאום שהגישו היוזמים/ות ביוני 2013, שהתבססה על הצעת חוק דומה שהוגשה בכנסת ה-18 ע"י ח"כ אבי דיכטר (קדימה). הצעת החוק מבקשת, בין השאר, לקבוע שישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי, לעגן בחוק את הסמלים, החגים והמועדים היהודים, וש"המשפט העברי ועקרונות מורשת ישראל ישמשו כמקור השראה למחוקק בקביעת דברי חיקוק ולבית המשפט בפירושם". 

חשוב לציין שתחילה הייתה גם ח"כ רות קלדרון (יש עתיד) אחת מיוזמות החוק, אולם לאחר חילוקי דעות היא החלה לקדם בנפרד הצעת חוק דומה בשם "הצעת חוק יסוד: מגילת העצמאות". 

כיוון שהחוק צפוי לעורר התנגדות מצד חלק מחברי וחברות הכנסת, החליטו יוזמי/ות החוק להגיש נוסח מעודן יחסית להצעת החוק המקורית מלפני שנה. בנוסח החדש הושמטו סעיפים שעשויים לעורר מחלוקות ונוספו מספר סעיפים כמו הסעיף לפיו המדינה תפעל לאפשר לכל תושב לשמר את תרבותו, מורשתו, שפתו וזהותו, ללא הבדל של דת ולאום. 

כזכור, עם הגשת הצעת החוק המקורית לפני כשנה הביעה שרת המשפטים, ציפי לבני (התנועה), את התנגדותה כאשר אמרה "יש חוקים שנשמעים טוב אבל עושים רע". בנוסף, לבני ביקשה אז שפרופ' רות גביזון תבחן את סעיפי החוק, טרם ימשיכו בהליך החקיקה. 

כמו כן, ח"כ זאב אלקין (הליכוד), הגיש בשבוע שעבר הצעת חוק דומה בשם "הצעת חוק-יסוד: ישראל – מדינת הלאום של העם היהודי". הצעתו של אלקין דומה לזו של שקד, לוין ואילטוב אולם היא כוללת מספר סעיפים קיצוניים יותר כמו זה המבקש להגדיר את השפה העברית כשפה הרשמית היחידה בעוד השפה הערבית מקבלת "מעמד מיוחד". עם זאת, חשוב לציין שגם בהצעתו של ח"כ אלקין נכתב ש"מדינת ישראל היא בעלת משטר דמוקרטי" וש"כל תושב ישראל, ללא הבדל דת או לאום, זכאי לפעול לשימור תרבותו, מורשתו, שפתו וזהותו". 

תגובות:

ח"כ יריבי לוין: "מדינת ישראל היא מדינה יהודית שמתקיים בה משטר דמוקרטי, ולא מדינת כל אזרחיה וכל מסתנניה אשר בשוליים מתקיימים בה חיים יהודיים. עקרון יסוד זה שעל בסיסו קמה מדינת ישראל נשחק בקצב הולך וגובר בפסיקות בג"ץ, ועל כן יש הכרח לבלום את התהליך הפוסט-ציוני ולעגן בחוק יסוד את זהותה של המדינה וערכיה הבסיסיים. כפי שהנחה ראש הממשלה, בכוונתי לעשות מאמץ גדול על מנת לגבש הסכמה רחבה סביב הנוסח הסופי של החוק".

ח"כ איילת שקד: "החוק נולד מהצורך לבסס את מעמדה של מדינת ישראל הן כמדינה יהודית והן כמדינה דמוקרטית, כשם שחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו מעגן את אופייה הדמוקרטי של מדינת ישראל, כך נדרש חוק יסוד אשר יעגן את אופייה היהודי. הוועדה תעבוד בשיתוף פעולה, ואני בטוחה שנגיע לנוסח אשר ישקף את הקונצנזוס הקיים בחברה הישראלית ביחס למהות החוק".

ח"כ רוברט אילטוב: "הגיע הזמן לעגן ולהגן על הנדבך החשוב הזה במעמד-על חוקתי כפי שזכו לו מוסדות הכנסת, הממשלה, חוקי זכויות היסוד ועוד חוקים המגדירים באופן חד, ברור ומפורש את צביונה של מדינת ישראל".

שרת המשפטים ציפי לבני: "אמשיך להגן על ערכיה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית ובשום אופן לא נאפשר להחליש את הערכים הדמוקרטיים ולהכפיף אותם ליהודיים – זו מהות מגילת העצמאות וזה בסיס קיומנו.
כמו שהתנגדתי בעבר ליוזמות כאלה אעשה זאת ולא משנה זהותו של המציע.
מאז נכנסתי למשרד המשפטים אני פועלת לעגן את ערכיה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית – באופן מאוזן וחוקתי. לשם כך, ועל דעתו של ראש הממשלה וכל מרכיבי הקואליציה, מיניתי את פרופ׳ רות גביזון לפני מספר חודשים על מנת לבחון לעומק את הנושא ולנסח בהתאם הצעת חוק שתשמור על האיזון החיוני של מדינת ישראל כיהודית ודמוקרטית".

להצעת החוק המקורית של הח"כים שקד ולוין באתר מכון "על משמר הכנסת" לחץ/י כאן

לידיעה בנושא התגובות שעוררה הצעת החוק המקורית באתר מכון "על משמר הכנסת" לחץ/י כאן

להצעת החוק של ח"כ אלקין באתר מכון "על משמר הכנסת" לחץ/י כאן

לידיעה בנושא עליית הנוסח החדש של הצעת החוק לדיון בוועדה  באתר "Ynet" לחץ/י כאן

לידיעה בנושא תמכתו של ראש הממשלה נתניהו בהצעת החוק באתר "Ynet" לחץ/י כאן

לתגובה של שרת המשפטים לבני להצעת נוסח החדש בעמוד הפייסבוק שלה לחץ/י כאן