סערה בוועדת שרים, רגע לפני הבחירות העברות כספים לחינוך התורני, למשרד לשירותי דת ולחטיבה להתישבות יהודית

הבוקר (9/12/14) התכנסה ועדת הכספים בראשות ח"כ ניסן סלומיאנסקי על מנת להצביע על העברה דחופה של כ-70 מיליון ₪ למוסדות חרדיים, ביניהם: למעיין החינוך התורני של ש"ס, לתמיכה בכוללים ובמכונים תורניים, כמו כן, הועברו כ40 מיליון ש"ח למשרד לשירותי דת. 
אמש חשף עיתון "הארץ" את הבקשה החפוזה אשר הגיעה מצד ראש הממשלה להעברה זאת, זאת יחד עם ביקורת הנשמעת במסדרונות הכסף על כך שהכסף מהווה לכאורה כחלק מפזילת רוה"מ נתניהו אל עבר החרדים בשל הבחירות המתקרבות.

העברות אלה, מצטרפות להעברות מישיבת הוועדה שהתקיימה אתמול (8/12/14) במהלכה על אף התנגדות מקצת חברי הכנסת הועברו 60.4 מיליון ₪ לחטיבה להתיישבות במשרד ראש הממשלה, בעבר חשפה ח"כ סתיו שפיר כי חלק מהכסף המגיע לחטיבה מועבר לעמותות העוסקות בהעמקת הזהות היהודית בבתי הספר. 
את הבקשות התקציביות קיבלו חברי הכנסת החברים בוועדה דקות ספורות לפני הוועדה, ולא כפי שנהוג כשבוע לפני הדיון. זאת לאחר שהיועץ המשפטי לכנסת קבע, כי בעת הזאת ראשי יו"ר הוועדה להעלות שהוגשו ממש לפני הישיבה, כפי שהנוהל עצמו מאפשר. 

להלן עיקרי הדברים מהוועדה שנערכה היום (9/12/14):

הצבעה בנושא: תקציב החטיבה להתישבות יהודית 
ח"כ דב חנין:
"ההחלטה נגועה פוליטית ואי אפשר לקבל אותה בשעה זאת לאחר פיזור הכנסת"

ח"כ סתיו שפיר:
"אני לא מבינה מדוע החטיבה להתיישבות יהודית קשורה לזהות יהודית?"

נציג משרד האוצר:
"נקבע כי משרד הדתות יעביר כספים לחטיבה להתיישבות לחיזוק הזהות היהודית"

ח"כ סתיו שפיר:
"איזה עמותות יטפלו בזה? עמותות שיחזקו את הבית היהודי
אנחנו רוצים להפריד בין ההצבעות לטובת ההתישבות בנגב ובגלל ובין ההצבעות שמגיעות לעמותות שעוסקות בחיזוק הזהות היהודית בבתי הספר?"

ח"כ בועז טופורובסקי:
"אני מבקש התיעצות סיעתית- אם זה שחיתות פוליטית"   לקיים את ההצבעה בלי התייעצות סיעתית זאת עבירה על החוק"

הצבעה- הוועדה אושרה

הצבעה בנושא:  20 מליון ש"ח למערך הגיור לצורך מימון פעולות גיור בצה"ל, 7 מליון ש"ח חיזוק הקשרים הדתיים והרוחניים עם התפוצות 6 מליון ש"ח לתמיכה במוסדות דת 7 מליון ש"ח תמיכה בפעילות שנת השמיטה.

ח"כ בועז טופורובסקי:
"שמישהו יסביר לי מה זה חיזוק קשרי דת? אני רוצה לדעת לאן הולך 20 מליון ש"ח לגיור בצבא? אני רוצה לדעת אילו מוסדות דת חדשים הולכים לקום, ואני רוצה להבין אילו מיזמים בנושא שמיטה עושים במועצות המקומיות ב7 מיליון ש"ח?"

ח"כ סתיו שפיר:
"בעבר הועברו כבר 6 מליון ש"ח לחיזוק הקשר היהודי עם התפוצות, חיפשנו את העמותות ולא מצאנו להם קשר. תוכלו להסביר אילו עמותות אלו? מדוע התקציב מגיע בשלב הזה של השנה?"

נציג המשרד לשירותי דת:
"חלק מהתקציב הולך לטיהור המקוואות ולנקיונן, הקמת מקוואות ובתי כנסת, לגבי הכסף לתפוצות יש לנו מיזם משותף עם ההסתדרות הציונית- העמותות הן עמותות בחו"ל שאת שמותיהן איני יודע. " 

ח"כ ניסן סלומיאנסקי:
"יש מקומות שבהן המקוואות רחוקים"

ח"כ אילת שקד:
"די לפופוליזם, תביאו מנדטים ונדבר, פשוט תתבישו לכם, יש כאן החלטת ממשלה, סתיו שפיר את אנטי ציונית, מחרבית ההתישבות, מפלגת העבודה פשטה את הרגל כי לא אכפת לכם יותר"

הצבעה- הוועדה אושרה

ההצבעות החפוזות והתנהלות הוועדה בימים האחרונים גררו תגובות מצד חברי הכנסת-
ח"כ בועז טופורובסקי כתב הבוקר העמוד הפייסבוק שלו: 
"נתניהו, הימין הקיצוני והחרדים כבר מנסים להעביר מאות מליונים להתנחלויות ולרבנות. אתם מבינים? עוד לא עבר שבוע מאז יצאנו מהממשלה וכבר פוגעים באזרחי ישראל למען קבוצות האינטרס של ביבי."
לסטטוס המלא בעמוד הפייסבוק של ח"כ טופורובסקי, לחצ/י כאן

ח"כ משולם נהרי אמר אמש לעיתון "הארץ" כי "מדובר בפניה שכבר הוגשה לוועדה בתקופת לפיד וכי מדובר בהתאמת תקציב שעות המורים".
לידיעה אודות העברות ועדת הכספים מעיתון "הארץ", לחצ/י כאן

שינוי גודל גופנים