סגנית שר החוץ ח"כ ציפי חוטובלי בכנס 'המשפיעים' של ערוץ 2 על יהדות ארצות הברית: "יהדות ארה"ב מתבוללת ולא רואה את עצמה כיהודית. אני לא חוששת ליהודים פה, אין פה הדתה או כפייה דתית

אתמול, שני 03.09.2018 התארחו סגנית שר החוץ ח"כ ציפי חוטובלי (הליכוד) והרב עו"ד גלעד קריב מנכ"ל התנועה הרפורמית, בוועידת 'המשפיעים' של חדשות ערוץ 2. את מהלך השיחה ניהל הכתב לענייני דתות יאיר שרקי בנושא היחס של מדינת ישראל לזרמי היהדות השונים.

סגנית שר החוץ טענה בדבריה כי הסיבה שישראל מאבדת את יהדות ארה"ב היא לא מדיניות הממשלה – אלא הההתבוללות של היהודים בצדו השני של האוקיינוס, התייחסה לתנועה הרפורמית ודחתה את הטענות למונופול של הרבנות האורתודקסית בישראל.

ח"כ ציפי חוטובלי (הליכוד): "יהדות העולם היא לא יהדות ארה"ב. אנו צריכים להסתכל על יהדות העולם בצורה רחבה יותר, אכפת לי מיהדות העולם. אנו מאבדים את יהדות ארה"ב בגלל נישואי תערובת – התבוללות. ממשלת נתניהו עושה מהלך ראשון במעלה למען יהדות התפוצות בפתיחת המתחם בקשת רובינסון. לא ראיתי ממשלות שמאל שמייצרות מציאות אלטרנטיבית. איך זה יכול להיות שהתנועה הרפורמית נתפסת כאנטי ישראלית?. התנועה צריכה לעשות חשבון נפש – למה היא לא רוצה קשר לבירת ישראל הנצחית?. אני חושבת שאנחנו מאבדים את הלקוחות שלנו,  את יהדות ארה"ב. יהדות ארה"ב מתבוללת ולא רואה את עצמה כיהודית. אני לא חוששת ליהודים פה, אין פה הדתה או כפייה דתית, בתי המדרש פורחים. יש לנו רנסנס מדהים".

ח"כ מיקי לוי (יש עתיד) הגיב לדבריה ואמר: "זו פשוט אמירה חצופה וחסרת אחריות של נציגת ממשלת ישראל. במקום לחבק את יהדות ארה״ב מתוך כבוד ותחושת ערבות הדדית, כך בוחרת נציגת הממשלה האיומה הזו ״לברך״ אותם לשנה החדשה. איזו איוולת והתנשאות מטופשת. לצערי חוטובלי לא יוצאת דופן. זוהי עוד עדות לכך שהממשלה הזו הורסת בשיטתיות את הקשר שלנו עם יהדות ארה״ב והכל בשביל שרידות קואליציונית. אחרי שביטלו את מתווה הכותל ונתנו בלעדיות רק לזרם האורתודוכסי, נציגי הממשלה הגרועה הזו ממשיכים לירוק בפרצופם של מיליוני יהודים ומעמיקים את הקרע. הגיע הזמן שיפנימו בממשלה הזו שמדינת ישראל היא הבית הלאומי של כל יהודי העולם, מכל הזרמים והעדות. וככזאת היא צריכה לקיים איתם דיאלוג מכבד ולמצוא את הגשרים שיחברו אותם אלינו. ובכלל, אין לנו פריבילגיה להתנכר למיליוני יהודים בעולם. אנחנו עם קטן ובמקום לעלוב בהם ולבקר את יהדותם, ראוי לחבק אותם ולקרב אותם אלינו. אחינו הם".

 
לצפייה בשיחה המלאה יש ללחוץ כאן