סגנית שר החוץ חוטבלי: "רחבת הכותל השוויונית ריקה כל הזמן כיון שהרפורמים והקונסרבטיבים לא מעוניינים ללכת לכותל באמת"

בראיון לערוץ i24 התבטאה סגנית שר החוץ, ח"כ ציפי חוטבלי (הליכוד), באופן חריף כנגד יהדות ארה"ב, וכן כנגד יהודי ארה"ב הנמנים על הזרמים הרפורמים והקונסרבטיבים, על רקע מתווה הכותל. דבריה עוררו תגובות זועמות במערכת הפוליטית, בוראשן הודעות גינוי חריפה של ראש הממשלה, בנימין נתניהו.

סגנית שר החוץ, ח"כ ציפי חוטבלי (הליכוד):
יהודי ארצות הברית הם "אנשים שלעולם לא שולחים את ילדיהם להילחם עבור ארצם, ולרובם אין ילדים המשרתים כחיילים, באפגניסטן ובעיראק. אולי הם צעירים מכדי להרגיש איך זה להיות יהודי בלי מדינת לאום. לפני 70 שנה העם היהודי עבר שואה נוראה כי לא הייתה מדינת לאום לעם היהודי.
זו מטרה מאוד חשובה לקרב את יהודי ארצות הברית לישראל, אבל צריך שנהיה כנים, רחבת הכותל השוויונית ריקה כל הזמן כיון שהרפורמים והקונסרבטיבים לא מעוניינים ללכת לכותל באמת. ממשלת ישראל עשתה הרבה כדי לאפשר תפילה שוויונית – נשים יכולות ללכת עם המשפחות, גברים עם בנותיהם, הכול מוכן אבל הם לא מוכנים לקבל את זה כי זה נושא פוליטי. הם רוצים לקבל הכרה דרך נושא הכותל והם הופכים מקום קדוש לנושא של עימות פוליטי.

דבריה של סגנית שר, חוטבלי, עוררו תגובות זועמות במערכת הפוליטית, ובראשן תגובתו של ראש הממשלה ושר החוץ בנימין נתניהו, להלן לקט תגובות:

ראש הממשלה ושר החוץ, בנימין נתניהו (ליכוד):
מגנה את דבריה הפוגעניים של ציפי חוטובלי כלפי יהדות ארצות הברית. יהודי התפוצות יקרים לנו והם חלק בלתי נפרד מעמנו. אין מקום להשתלחות כזאת ודבריה אינם משקפים את עמדתה של מדינת ישראל.

ח"כ יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו):
הקלות הזאת של יהודים מסוימים לפלג ולדרג את יהדותם של יהודים אחרים היא בלתי נסבלת. הפעם זאת סגנית שר החוץ, ביום יום זה משרד הפנים. אני נולדתי ועליתי ליהדות אחרת, פלורליסטית, מקבלת.

ח"כ נחמן שי (המחנה הציוני):
יהודי ארה"ב היו כאן לפניה ויהיו גם אחריה. הם לא זקוקים לשיעורים ממנה לא באהבת ישראל ולא ב"מיהו יהודי". תמיכתם וזיקתם למדינת ישראל היא מעל לכל ספק והם אחד הנכסים הכי יקרים שלנו. קשה לתאר את מדינת ישראל ללא הגב והגיבוי שיהדות ארה"ב נתנה לנו. מן הראוי שהגב' חוטובלי לא תחלק ציונים ליהודי ארה"ב באשר לנאמנותם לישראל. הם לא זקוקים לכך. לא די בגינוי ובנזיפה של ראש הממשלה בסגניתו, מן הראוי שישעה אותה מתפקידה.

ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני):
במקום רק לגנות את דבריה ראש הממשלה חייב להרחיק אותה מעיסוק בנושאי החוץ; ממילא אף אחד לא ירצה יותר לקבל את פניה באמריקה. ליהדות אמריקה חלק גדול וחשוב בתרומתה ושגשוגה של מדינת ישראל ויש בינינו קשר משפחתי בל יינתק.

ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני):
לשם תיקון היחסים עם הפזורה, עלינו לאמץ מדיניות שמקבלת את כלל הזרמים היהודיים. כזאת שמייצגת את ערכיה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית.

יו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי (המחנה הציוני):
 נתניהו אמנם כבר הספיק לגנות את דבריה, אבל לא להתבלבל – היא מבטאת יפה קו של ממשלה שהחליטה להקריב את היחסים עם יהודי ארה"ב עבור פוליטיקה קטנה. ביום שני אצא לסבב פגישות עם בכירים וראשי ארגונים בקהילה היהודית בארה"ב עם מסר מאוד פשוט: נחזור לשלטון ונתקן את כל מה שהממשלה הזו לקחה על עצמה לקלקל – כולל הברית הקריטית עם יהודי ארה"ב.

יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד (יש עתיד):
דבריה של ציפי חוטובלי על יהדות ארה״ב הם שילוב של בורות ויהירות. הממשלה הזו לא מפסיקה לפצל ולשסע את העם היהודי. גם בארץ וגם בחו״ל.

ח"כ קסניה סבטלובה (המחנה הציוני):
דברי הבלע חסרי התקדים של חוטובלי פוגעים בבשר מבשרנו. היא לא תלמד את יהודי ארה”ב על ציונות, לא על יהדות, וגם לא על עמידה לצד ישראל. חוטובלי שכחה שחיילים בודדים רבים עוזבים את החיים הנוחים בארה"ב ובאים להתנדב בצה”ל. דבריה מתכתבים עם האשמות שווא של גרועי האנטישמיים בבריה”מ לשעבר ובמקומות אחרים, כשטענו שיהודים “לא מספיק פטריוטים ולא נהרגים במלחמות. נתניהו לא צריך להסתפק בגינוי: כדאי שיסתכל בראי ויבין שאת הנזק ביחסים עם יהדות ארה"ב יוצר גם הוא עם ביטול מתווה הכותל וחוק הגיור.

ח"כ תמר זנדברג (מרצ):
ביבי הבין מהר כמה גרוע הנזק, אבל שלא נתבלבל: את המשבר החריף עם יהדות ארהב הוא עצמו יצר. במתווה הכותל, בגיור, בניווט שיטתי של ישראל הרחק משוחרת שלום וליברלית אל לאומנית ושמרנית. אם נשים קלפי בארה״ב מתווה הכותל או ליצמן, התוצאה תהיה 90-10% .

ח"כ רחל עזריה (כולנו):
הזלזול של ציפי חוטובלי בקשר של יהודי העולם לכותל הוא מעשה שמערער את היחסים העדינים של מדינת ישראל עם יהדות ארצות הברית. היא טוענת שהם שוקעים בחיים נוחים ולא מתאמצים להגן על ישראל. בתקופה שהBDS משליט אווירת טרור באוניברסיטאות, הבחירה של סטודנטים יהודים להזדהות עם ישראל היא בחירה לא נוחה, אמיצה וערכית שנובעת מהעובדה שיהודים בכל העולם הם משפחה אחת גדולה. את הקשר עם הקהילה הזאת יש לחזק ולטפח ולא להגרר לביטויים מעוררי מחלוקת. הכותל הופך בתקופה האחרונה למקור למאבקים פוליטיים. הגיע הזמן שיהדות התפוצות תקבל ייצוג בניהול השוטף של הכותל, ולהחזיר את האתר הקדוש להיות מקום שמאחד את יהודי כל העולם.

השר לשיתוף פעולה אזורי, ח"כ בני בגין (הליכוד):
יהודי ארה"ב הם המשפחה שלנו והיסוד לקשרי ישראל-ארה"ב. אין לאף ח"כ או שר, סיבה להעמיד בספק את הלגיטמציה של דעותיהם.

ח"כ יואל חסון (המחנה הציוני):
אמירותיה לא מייצגות את עמדתם של מרבית הישראלים

ח"כ מיכל בירן (המחנה הציוני):
עבורי היהדות היא תיקון עולם, היהדות תמיד הייתה מגדלור של צדק בכל תקופה בהיסטוריה. הקשר עם יהדות התפוצות הוא נכס למדינת ישראל. הזוי בעיני שבמקום לחבק את בני עמינו, השגרירים הנאמנים ביותר של ישראל בעולם, מעדיפים בממשלה לתקוף ולהעליב אותם. התנהגות כזו היא המשך ישיר של קו פוגעני ומבזה שמובילה הממשלה כלפי יהדות התפוצות. משבר שהחריף עם הקפאת מתווה הכותל וממשיך הבוקר עם אמירות אומללות של סגנית שר החוץ. בכל יום, ובמיוחד בימים כאלה חשוב לי להפגש עם הקהילה הקונסרבטיבית בישראל, שמשפיעה באופן ישיר על אחינו בתפוצות.