סגן שר התחבורה במענה לשאילתה של ח"כ אבוטבול אודות פיקוח על אוטובוסים בשבת: "בשבת הכול צריך לשבות מבחינתי".

אתמול, רביעי 25.11.2020 העלה ח"כ משה אבוטבול (ש"ס) שאילתה לסגן שר התחבורה אורי מקלב (יהדות התורה) אודות חוסר פיקוח על קווים שקיבלו היתרים לנסוע בשבת.

ח"כ משה אבוטבול (ש"ס) שאל:

"אדוני סגן שרת התחבורה הרב אורי מקלב, בעקבות שאילתה שהגיש חברי משה ארבל, חבר הכנסת משה ארבל, לשרת התחבורה, התברר כי אין פיקוח על קווים שקיבלו היתרים לנסוע בשבת. המשרד מאשר הפעלת קווים שנוסעים ריקים לחלוטין אפילו אם יש נוסע אחד, וזאת למרות החוק שמחייב צמצום התחבורה הציבורית. מדוע בעצם זה קורה? האם יש לאדוני תשובה בנושא?".

סגן שר התחבורה אורי מקלב (יהדות התורה) השיב:

כלל, באופן כללי משרד התחבורה עוקב אחרי אוטובוסים איפה שיש פעילות נמוכה ואיפה שיש מיעוט של נוסעים. אבל גם כשיש מיעוט נוסעים – וברגע זה נוסעים מאות אוטובוסים שיכולים להיות חלקם ריקים או עם נוסע אחד או שניים נסיעות ארוכות מאוד – משרד התחבורה נותן מענה גם כשיש מיעוט נוסעים, בגלל שיש תפיסה שהיא תפיסה לאומית, תפיסה רחבה יותר, שצריך לתת,  לפעמים לנוסע בודד, בוודאי במרחקים. בסופו של דבר לא הכול נתפס על פי מספר הנוסעים, אבל מנגד, במקרים שאתה דיברת, והוא כיוון לזה, מדובר על סטטוס קוו. יש סטטוס קוו, והמדד שלו הוא לא רק מספר הנוסעים, אלא שינויים. ואני בתפיסה היום שצריך לקחת בחשבון שאם אתה משנה את התפיסה – אז איפה שיש מיעוט נוסעים, ומה יהיה איפה שיש הרבה נוסעים? וכשיש ביקוש של נוסעים לים או למקומות כאלה, אז אני כן אאפשר את התחבורה הציבורית, אני אגיד שזאת האינדיקציה? כשיש סטטוס קוו אז משאירים את המצב ככה. זאת התפיסה. אני לא אגיד לך שזה לא כואב, אני לא אגיד לך שזה מתאים. דווקא המקומות האלה – המקומות שדיברו עליהם, מדובר בכמעט 90% בערים ובמועצות ערביות, שהחברה אינה יהודית, הנהגים אינם יהודים. לא שאני מצדיק. אני רוצה ומעונין למעט את הנסיעות בשבת. אתה יודע, זאת השקפת העולם שלי. אבל בסופו של דבר יש מדיניות כוללת, וצריך לקחת את התפיסה הזאת. עוד לא הגענו לימות המשיח, שאנחנו יכולים לשנות דברים שהם מקובלים במשך עשרות שנים. וגם בערים שדיברו – ובחלקן, לצערי, גם קווים שלא נוסעים. וזה גם מופיע, ואני בדקתי את זה בתוך המחשבים, בתוך המקומות – הם לא נוסעים. אז אני מציע שבנושא הזה – אתה שואל שאלה, ואתה גם לא מביא את הנתונים. אני אוכל להרחיב לך על זה גם בעל פה. אבל שלא תצא מנקודת הנחה – ודאי שאני מעוניין להמליץ שתחבורה ציבורית – בשבת הכול צריך לשבות מבחינתי, כולל תחבורה ציבורית. אבל זה לא המצב שקיים. ולשנות – בשינוי יש גם שיקול דעת של שינוי בשני הצדדים, כשהשיקול הוא לאו דווקא תמיד מספר הנוסעים. תודה רבה".