סגן שר החינוך, אבי וורצמן: "גם אם זה מוצא חן בעיני עיתון 'הארץ' וגם אם לא, אנחנו נמשיך להוביל וליזום תוכניות שיחברו את ילדי ישראל לערכים ולמורשת של עם ומדינת ישראל"

סגן שר החינוך אבי וורצמן הגיב לידיעה מאתר הארץ ועימה לביקורת כי התוכנית מקדמת את ערכי היהדות האורתודוכסית ולא נעשתה בשיתוף ארגונים פלורליסטים, לדבריו:"בכל שבוע עיתון הארץ "מאשים" אותי על תכניות חדשות שאני מקדם לחיזוק היהדות במערכת החינוך. אני אומר שחינוך לערכים הוא לא בושה.

אני שמח להוביל תכניות במשרד החינוך, לחיזוק ערכי הציונות והיהדות במערכת החינוך."  

לסטטוס המלא בעמוד הפייסבוק של סגן השר וורצמן, לחצ/י כאן

מנכ״ל תנועת "ישראל חופשית", מיקי גיצין, אמר לעיתון "הארץ" בתגובה לתוכנית כי מדובר ב"מרכיב אחד בתהליך מתמשך שמוביל שר החינוך להכנסת תכנים דתיים בגוון אורתודוקסי למערכת החינוך הממלכתית. בתקופתו של פירון יש קיצוץ במקצועות חשובים כמו השפה הערבית, לעומת הרחבה של העיסוק בדת ובהלכותיה. תלמידי מערכת החינוך הממלכתית בישראל זוכים כבר היום לעיסוק נרחב בנושאים יהודיים ולכן ההרחבה הזו מיותרת ומלמדת על רצון של שר החינוך 'לחנך מחדש' את הציבור החילוני והמסורתי. לימודי יהדות הם חשובים וקיימים, אבל ללימודי דת אין מקום במערכת החינוך הממלכתית״.

לעומתו, מצדדי התוכנית, טוענים כי התוכנית דווקא מבוססת על טיפוח תחושת השייכות והאחריות לתרבות ולמורשת היהודית־ישראלית, מתוך גישה פלורליסטית, פתוחה וביקורתית.

לידיעה אודות לימודי היהדות מאתר "הארץ", לחצ/י כאן

בשנת 2010 ערך מכון המחקר והמידע של הכנסת מחקר בנושא "מצב לימודי היהדות בחינוך הממלכתי", המחקר מביא מדבריה של פרופ' עליזה שנהר, יו"ר הוועדה שבדקה את הנושא, לדבריה: "המשבר בלימודי היהדות עלול להיות סכנה של ממש וליצור משבר זהות במרחב היהודי החילוני"

לקריאת תקציר המחקר בנושא "מצב לימודי היהדות בחינוך הממלכתי", לחצ/י כאן

שינוי גודל גופנים