סגן שר הבטחון אלי בן דהן בתגובה למכתב הרבנים נגד הצבתה של איילת שקד בראש האיחוד: "הרבנים לא היו צריכים להיכנס לעניין".

במהלך סוף השבוע, חמישי 4.7.2019 פורסם בערוץ 7 ריאיון עם סגן שר הביטחון ח"כ הרב אלי בן דהן (הבית היהודי) אשר הגיב למכתב הרבנים הקוראים שלא להעמיד בראשות מפלגתו אדם שאינו דתי. בנוסף, הוא התייחס במהלך הריאיון גם לדבריו של הרב שלמה אבינר שקבע כי מקומן של הנשים אינו בפוליטיקה.

כזכור, במהלך שבוע שעבר פורסם כי הרב אבינר, מבכירי הציונות הדתית, חתם על מכתב נגד הצבתה של שרת המשפטים לשעבר איילת שקד בראש רשימת ימין מאוחדת.
הרב אבינר הסביר את הסיבה לכך שבחר לחתום על המכתב ואמר: "אנחנו חושבים שצריך מפלגה דתית בגלל שמדינה זו לא רק כלכלה או ביטחון, זה ואמונה ועבודה גדולה שצריך לעשות אותה. בגלל זה צריך אנשים שכל חייהם זה יהיה התורה. הם יכולים להוביל את המאבקים האלה לטובת האומה. המערבולת המסובכת של הפוליטיקה היא לא זירה בשביל התפקיד הנשי. נשים לא לפוליטיקה".

במסמך המדובר, עשרות רבנים מהציונות הדתית יצאו נגד האפשרות ששרת המשפטים לשעבר תעמוד בראש רשימת ימין מאוחדת. בין הנימוקים כי "לאמירה הזאת יש השלכות מרחיקות לכת עלינו הציבור, ועל המסר החינוכי שאנחנו מעבירים לילדינו".
על המסמך חתומים בין היתר גם הרב שמואל אליהו, רבה של צפת וחבר מועצת הרבנות הראשית, והרב דוד חי הכהן.

במפלגת הבית היהודי הגיבו היום על סערת מכתב הרבנים. "הבית היהודי היא המפלגה הראשונה שבנתה פורום נשים משמעותי המצמיח נשים מנהיגות וכ-45% מהמתפקדים הן נשים. כמו כן, במפלגה יש שריון לנשים על מנת לקדם ייצוג הולם וראוי בכנסת. הציונות הדתית מורכבת מגוונים ומתפיסות שונות אבל בשעת מבחן אנו יודעים להיות תחת מפלגה אחת. אנו מאמינים שלנשים יש מקום חשוב בעשייה הישראלית".

סגן שר הביטחון ח"כ הרב אלי בן דהן (הבית היהודי) הגיב לנושא ואמר: "לדעתי יש פה טעות יסודית בהבנה של ההבדל בין מפלגת הבית היהודי כמפלגת הציונות הדתית לאיחוד מפלגות הימין שאלו שני דברים שונים לחלוטין. הבית היהודי היא מפלגה ציונית דתית ובראשה צריך לעמוד אדם דתי ואכן נבחר הרב רפי פרץ כיו"ר הבית היהודי וכמנהיג הציונות הדתית ואף אחד אינו מערער על כך. אנחנו מדברים על משהו אחר לגמרי: חיבור של 4 או 5 מפלגות שנמצאות מימין לליכוד, שחלקן מגדירות עצמן דתיות וחלקן לא. לכן, מי שיעמוד בראש האיחוד הזה לא ייצג דווקא את הפן הדתי של כל המפלגות. אם יתברר בסקר מעמיק בקרב בני ובנות הציונות הדתית, שאם איילת שקד תעמוד בראש הרשימה המאוחדת יש סיכוי שהמנדטים שהאיחוד יקבל יותר קולות, היא צריכה לעמוד בראש – עם כל הכבוד ובמחילה מהרבנים. אני מאוד מכבד רבנים אבל אני חושב שהם טעו. בואו לא ניתמם, האיחוד הלאומי-תקומה שנחשבת יותר חרד"לית מהבית היהודי, במשך שנים רבות שיתפה פעולה עם חברי כנסת לא דתיים. עמד בראשה אפילו אביגדור ליברמן וגם גנדי הי"ד ואריה אלדד. הם לא באו לייצג את הציונות הדתית במובן הדתי, אלא באו לייצג את עולם הערכים הלאומי ואת הקשר הבלתי אמצעי בין העם היהודי לארץ ישראל, ואף אחד לא ראה בזה פגם ואמר שזה קשר שאסור לקיים אותו. אני מופתע ולא מובנת לי הדרישה הזאת של הרבנים, אלא אם כן הם טעו ולא הבינו את המצב. הרי לא הבית היהודי ולא הימין החדש רוצים איחוד מלא. אם אלו היו שאלות הלכתיות זה היה עניין אחר. אני חושב שהרבנים לא היו צריכים להיכנס לעניין מלכתחילה כי זה רק מוזיל את ערך הרבנים בעיני הציבור. הם צריכים לקבוע עקרונות, כללים, מטרות ויעדים – אבל לא להיכנס לסחי הפוליטי ולשאלות מי יהיה בראש. עד היום, רבני הציונות הדתית ידעו לא להתערב בפוליטיקה הקטנה שהיא לא מתאימה להם".

סגן שר הביטחון התייחס גם לדבריו של הרב שלמה אבינר שקבע כי מקומן של נשים אינו בפוליטיקה ואמר: "במחילה מכבודו אני חלקתי עליו. אני מאוד מכבד את הרב אבינר, אבל לא מקבל את דבריו בעניין הזה. היו רבנים רבים מתוך הציונות הדתית שכיהנו בכנסת כשברשימה הייתה אישה ולא ראו בזה פסול".

גם ח"כ יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו) הגיבה ואמרה: "אמירתו של הרב אבינר היא עוד דוגמא למדינת ההלכה שבדרך. זה רק מוכיח את הבעיה הגדולה שמדינת ישראל נמצאת בה. רב שמחנך מאות תלמידים להדרת נשים הזה דבר רע ומסוכן. אבל אל תדאג הרב אבינר, נשים רבות יהיו גם יהיו בכנסת ובתפקידי מפתח בממשלה הבאה, לגבי הקיצוניים הדתיים- את זה העם יחליט".

ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו): "אותו הרב שקובע שרפלקסולוגיה ורפואה אלטרנטיבית הן כישוף הוא אחד הרבנים שמסמנים את התופעה החמורה של ההקצנה ודרדור המערכת לכיוון של מדינת הלכה חשוכה, שמפלה נשים, שמבטלת מקצועות מוכרים ומתחילה בציד מכשפות. כנגד התופעה הזו אנחנו נלחמים. נמשיך לשמור על ישראל כמדינה יהודית אבל נלחם בתופעה של הפיכת ישראל למדינת הלכה".

ח"כ יאיר לפיד (כחול לבן), מתח ביקורת חריפה נגד דבריו של הרב אבינר וכתב: "פנאטים דתיים ושוביניסטים לא צריכים להיות בפוליטיקה, וגם לא ברבנות למען האמת".