סגן השר נהרי לח"כ ברקו על השמועות בדבר ריכוך האכיפה כנגד הדרת נשים: "האם לא חשבת פעם אחת שצריך לכבד את רצון הזולת? יש ציבור שלם שמבקש משהו, שמפריע לו משהו"

בתאריך ה-25.10.2017 סגן שר הפנים, משולם נהרי (ש"ס), השיב במליאת הכנסת בשם שר הפנים ופיתוח הנגב והגליל, אריה דרעי (ש"ס), לשאילתות של חברות הכנסת תמר זנדברג (מרצ), יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי, ח"כ עאידה תומא סלימאן (הרשימה המשותפת), וח"כ ענת ברקו (הליכוד), בנושא הכתבות שפורסמו בתקשורת במהלך הפגרה של הכנסת בדבר פגישות שקיימו שר הפנים ונציגים מיהדות התורה והבית היהודי, עם היועץ המשפטי לממשלה, לשם ריכוך האכיפה כנגד הדרת נשים במרחב הציבורי.

 שאילתא של ח"כ תמר  זנדברג (מרצ)
השאלה מכוונת לשר הפנים, אריה דרעי (ש"ס) שפרסום בתקשורת על אודותיו השבוע דיווח כי בכוונתו לדרוש להקפיא את יישום המלצות הצוות למאבק בהדרת נשים במשרד המשפטים ולבטל את האיסור על הפרדה מגדרית במרחב הציבורי ברשויות המקומיות. כידוע, המלצות הצוות האלה, נושא שנידון גם כאן בכנסת באופן נרחב, באו לאחר התרבות של תופעות של הדרת נשים והפרדה במרחב הציבורי. כידוע, המלצות הצוות האלה הגיעו אחרי התרבות והישנות של מקרים של הדרה והפרדה מגדרית במרחב הציבורי, ברחוב, בקופות חולים, במקומות שונים ומשונים. האם אכן יש כוונה לדרוש את ביטול המלצות הצוות? אם כן –  מה ייעשה למניעת הדרת נשים ופגיעה בזכויותיהן במרחב הציבורי?
 
סגן שר הפנים משולם נהרי (ש"ס):
שר הפנים אינו סבור כי יש מקום לביטול הכלל העקרוני האוסר הפרדה מגדרית במרחב הציבורי הפתוח ברשויות המקומיות, כפי שנקבע בהמלצות הצוות, אולם פנה ליועץ המשפטי לממשלה והצביע לפניו על קשיים ביישום ההמלצות כפי שהתקבלו ועל הצורך לבחון ביצוע שינויים והתאמות ביישומי ההמלצות בכל הנוגע למרחב הציבורי לצורך מתן שירות לאוכלוסיות שונות אשר נדרשות – ומבקשות במסגרת מתן השירותים לגביהן – לקיום הפרדה כאמור

ח"כ תמר זנדברג, בתשובה לסגן השר נהרי:
מתשובתך עולים נסיגה וכרסום מאוד מאוד מדאיג בעקרון השוויון, במיוחד במרחב הציבורי. אני רוצה לשאול כשאלת המשך, לאיזה שירותים אדוני מתכוון שצריכים לתת אותם בהפרדה? שירותי נסיעה באוטובוס? שירותי בריאות? שירותי הליכה ברחוב? איזה שירות אדוני מבקש לדרוש מהיועץ המשפטי לממשלה לקיים אותו בהפרדה, תחת הכותרת והמטרייה של העיקרון המנחה של שוויון, שאין כוונתו הפרדה ואין כוונתו הדרה? 
 
 שאילתא של ח"כ עאידה תומא סלימאן (הרשימה המשותפת)
אי-אפשר להתעלם מכך שמה שפורסם בעניין הבקשה של השר דרעי בא באותו זמן לאחר הישיבה שהתקיימה אצל היועץ המשפטי, והייתה בה בקשה מאוד ברורה לבטל את ההוראות או לרכך אותן. חשוב לנו לדעת שההוראות האלה שהיה צריך השר להוציא כבר לפני שנתיים וחצי, עוכבו עד היום. אם יש צורך ביוצא מן הכלל, אז תסבירו לנו מה יוצא מן הכלל, למה הכוונה כאשר רוצים לרכך את ההוראות האלה ומהם הגבולות. אני חושבת שהגיע הזמן להגיד עמדה מאוד ברורה בנושא הזה, ולהתעורר ולהתחיל לאכוף את החלטת הממשלה.
 
  שאילתא של ח"כ ענת ברקו (הליכוד)
אני מאוד מוטרדת. אני שואלת את עצמי אם אדם יכול להות מופרד או מודר מאחותו, מבתו, מאמו. לאן אנחנו הולכים עם הסיפור הזה של הדרת נשים? לאן בעצם אתם רוצים להגיע? אם אנחנו מדברים על הפרדה באקדמיה, על כך שצעירים חרדים לא יוכלו אפילו להקשיב להרצאות של נשים – פוגעים גם בזכות שלהן להתפרנס, לא חושפים אותם למגוון דעות על פי הצורך המקצועי שלהם אלא לפי מגדר. לאן אנחנו מובילים את הסיפור הזה? ולמה הגישה היא לא יותר מאפשרת? דרך הטבע היא שגם פה יושבים גברים ונשים; הם יכולים לשבת גם בקופת חולים לא בתורים נפרדים, גם בבנק, גם על המדרכה וגם באוטובוס. אני ממש מבקשת שהגישה תהיה יותר מאפשרת, יותר מקבלת, ופחות עוסקת בעניין של אנחנו פה והם שם, פחות התייחסות לנשים כאל כאלה שהופכות להיות מודרות מחשש כזה או אחר. תודה…. אתה לא יכול לברור 50% מהאוכלוסייה.
 
תשובת סגן שר הפנים משולם נהרי (ש"ס):
אני חושב שהיועץ המשפטי ישקול את כל הדברים ויתייחס לכל ההיבטים.  האם לא חשבת פעם אחת שצריך לכבד את רצון הזולת? יש ציבור שלם שמבקש משהו, שמפריע לו משהו. זה לא מעניין? רק מה שאת חושבת? רק מה שאת מרגישה? רק מה שאת מבינה? את יכולה להגיד דברים בשם עצמך. את לא יכולה לדבר בשם ציבור אחר. צריך לכבד את רצון כולם. בציבור החרדי חושבים אחרת.  לא כולן חושבות אותו דבר. את רואה פה כמה כל אחת חושבת בצורה אחרת. המרחב הציבורי בתוך ציבור מסוים – גם אליו צריך להתייחס. צריך לכבד את כולם, לשמוע את כולם, לכבד את כולם ולהתייחס לכולם.