נתניהו קרא לגנץ להקים ממשלת אחדות. ח"כ לפיד: "אם ביבי יזוז הצידה, תהיה ממשלה עם נישואין אזרחיים ותחבורה בשבת"

הבוקר, חמישי 19.9.2019 ראש הממשלה בנימין נתניהו השתתף בטקס האזכרה הממלכתי לנשיא המדינה שמעון פרס בהר הרצל בירושלים, והתייחס בנאומו למצב הפוליטי הסבוך.

כמו כן, אנשי כל מפלגות גוש ימין-חרדים חתמו על מסמך בו הם מצהירים כי יכנסו לממשלה רק יחד וכי מועמדם לראשות הממשלה הוא בנימין נתניהו.

בנאומו בטקס האזכרה הזכיר נתניהו את החלטתו של שמעון פרס ללכת לממשלת אחדות עם שמיר בשנות ה-80, לאחר שבבחירות לא התקבלה הכרעה ברורה בין הגושים ואמר:

"אני קורא לך בני, כמצוות הנשיא, בוא נפעל יחד כדי להביא גם הפעם את מדינת ישראל לחוף מבטחים. אני מציע שניפגש בהקדם האפשרי, בלי תנאים מוקדמים, כדי לשתף פעולה בהקמת ממשלת אחדות רחבה של כל אלה שמאמינים בישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. אין סיבה שנלך לבחירות נוספות, אני נגד זה. ממשלת אחדות רחבה – זהו צו השעה".

מאוחר יותר היום, סיעת כחול לבן התכנסה לישיבת סיעה ראשונה מאז הבחירות לכנסת שנערכו שלשום.

יו"ר הרשימה, בני גנץ, התייחס לדבריו של ראש הממשלה בנימין נתניהו ואמר בפתח הישיבה:

"אני מעוניין להקים ממשלת אחדות רחבה וליברלית בראשותי שתביא לידי ביטוי את רצון העם. מלאכת הרכבת הממשלה החלה".

ח"כ יאיר לפיד, תקף במהלך הישיבה את ראש הממשלה נתניהו, וטען כי הוא לבדו מכשיל את הקמתה של ממשלת אחדות ליברלית רחבה  ואמר:

"אם ביבי יזוז הצידה, תהיה פה ממשלת אחדות. ממשלה עם כל מי שמאמין שצריך פה נישואין אזרחיים, ביטול חוק המרכולים, תחבורה בשבת. בלי כתבי אישום ובלי שחיתות. ולאור מה שקורה עכשיו, ממשלה שתשנה את חוק הבחירות, כדי שאי אפשר יהיה לגרור אותנו לבחירות כל שלושה חודשים. המטרה שלנו היא להקים ממשלת אחדות ליברלית. על זה הלכנו לבחירות. עם ליברמן. עם הליכוד בלי נתניהו. עם שותפים נוספים".

יו"ר ישראל ביתנו ח"כ אביגדור ליברמן התייחס אף הוא לדברים וכתב בדף הפייסבוק שלו:

"בזמן שתוצאות הבחירות מתחילות להתבהר, נתניהו החל לעבוד במרץ על הספין החדש שלו, שיוביל את מדינת ישראל לסיבוב בחירות נוסף במטרה להשיג 61 לממשלת החלומות שלו. לגוש שהקים נתניהו אין שום קשר לימין. מצד אחד מדובר בש"ס, מפלגה שנמנעה בהצבעה על הסכמי אוסלו, ומן הצד האחר, המשיחיים, השואפים להחזיר אותנו לתקופת ימי שאול המלך, דוד המלך ולחוקי התורה, ולהפוך את האוניברסיטאות לבתי ספר לנבואה. ונתניהו כמו נתניהו, שהחזיר את חברון לערפאת והצביע בעד ההתנתקות, הוא בטח לא ימין אלא סתם כדאיניק. יצירת "גוש ההלכה" של 55-56 ח"כים של "הליכוד" המפלגות החרדיות והמשיחיים, והקריאה לבני גנץ להצטרף לממשלת אחדות עם הגוש, זה לא פחות מאחיזת עיניים ויצירת מצג שווא בשביל להכשיר את דעת הקהל לטובת סיבוב בחירות שלישי. נתניהו, שלא מוכן לקבל את הכרעת הבוחר ולהודות בכישלון שלו, נאחז בקרנות המזבח ומנסה לייצר תודעה, שכביכול "הליכוד" ניצחה בבחירות, קראה לממשלת אחדות וגנץ וליברמן הם שהכשילו את המהלך.  למעשה, נתניהו עובד במקביל בשני ערוצים. מצד אחד, הוא מנסה להרדים את המערכת כאשר הוא קורא לאחדות ומנגד ממשיך בנסיונות שלו לשכנע ח"כים ממפלגות אחרות להצטרף אליו ול"גוש ההלכה" שהקים אתמול, על מנת להשיג רוב של 61 מנדטים. במידה ויכשל בהשגת הרוב הוא יפיל את האשמה להכשלת ממשלת האחדות על גנץ ועליי ויוביל את מדינת ישראל למערכת בחירות נוספת. אני קורא פעם נוספת לראש הממשלה נתניהו להפסיק עם התרגילים הפוליטיים, השטיקים והטריקים. בוא נשב אתה, בני גנץ ואנוכי, ונקים ממשלה לאומית ליברלית רחבה למען עתידה של מדינת ישראל".