נתניהו: "הקשר בינינו לבין יהדות ארצות הברית הוא נדבך יסוד, אנו צריכים להכיר בכך שישראל היא בית לכל יהודי"

את הדברים אמר ראש הממשלה במסגרת יום הוקרה מיוחד ליהדות ארצות הברית שנערך בכנסת, ביום ד' השבוע (25.5.16).
במהלך היום התכנסו הוועדות השונות ודנו ביחסי ישראל- ארצות הברית, ממגוון היבטים.
בין הדוברים היה גם ח"כ מייקל אורן, שאמר כי:"שנתיים השקעתי בהסכם הכותל. לא אתן לו ליפול".
צפו בנאומו המלא, וקראו את דבריהם של חברות וחברי כנסת נוספים שלקחו חלק ביום זה

השבוע, ביום ד' (25.5.16), הכנסת קיימה יום הוקרה מיוחד ליהדות ארצות הברית, המציין את תרומתה הגדולה למדינת ישראל.
היום נערך ביוזמת קרן משפחת רודרמן, ח"כ נחמן שי (המחנה הציוני) העומד בראש שדולת ישראל- ארה"ב, הסוכנות היהודית וארגון הפדרציות היהודיות של צפון אמריקה.
במסגרת היום התקיימו דיונים במליאת הכנסת, בוועדות החוץ והביטחון, החינוך, העלייה והקליטה והרווחה על תרומתה של יהדות ארצות הברית לישראל. 

בנוסף, לקחו חלק ביום המיוחד ראש הממשלה בנימין נתניהו, יו"ר הכנסת ח"כ יולי אדלשטיין ויו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג. 
 

ח"כ יואל (יולי) אדלשטיין: "בנימה אישית, אלמלא השת"פ ההדוק בין יהודי ארה"ב למדינת ישראל, לא הייתי כאן היום. לא אני ולא ידידי נתן שרנסקי, ועוד רבים אחרים."

 
ראש הממשלה בנימין נתניהו: "הקשר ביננו הוא נדבך יסוד. אנו צריכים להכיר בכך שישראל היא בית לכל יהודי. זו צריכה להיות המדיניות שלנו. אנחנו מאותגרים בעניין."

ח"כ יצחק (בוזי') הרצוג: "זו לא תקופה קלה ביחסים ביני ובין ראש הממשלה. אבל דבר אחד משותף לנו. שנינו למדנו בבית ספר ישראלי ואחר כך בבית ספר יהודי באמריקה. זהשיעור לחיים. בפנינו אתגר עצום – הפלורליזם היהודי בישראל. עלינו לקדם זאת. רק כך נשמר את גשר הזהב בין קהילותינו."

 

חברות וחברי הכנסת העלו במהלך היום סוגיות שונות הקשורות ליהדות ארצות הברית, ביניהן נושא הכותל, היחס לזרמים השונים ביהדות והמענה הניתן לתנועת ה- BDS.

במסגרת ועדת חוץ ובטחון, נערכה ישיבה בנושא "יהדות ארה"ב כנכס אסטרטגי לביטחון ישראל":

ח"כ אמיר אוחנה:"יש לנו דרך לעבור כדי להיות ראויים לתואר מדינת היהודים, ולא מדינתם של חלק מהיהודים".

חכ עומר בר לב: "הליברליות במדינת ישראל הולכת ומצטמטמת, וזה לצנינים בעיני רוב רובה של יהדות ארה"ב. עלינו לקחת את זה לתשומת ליבנו."

ח"כ עליזה לביא: "אני מבקרת הרבה ומכירה היטב את מנעד הזהויות היהדות ארה"ב. אנחנו יום יום, שעה שעה, מרחיקים במו ידינו את יהדות ארהב."

חכ אייל בן ראובן: "הלקח שלי מביקורים רבים בקהילות היהודיות בארה"ב, אל לנו לקבל את הקשר הזה כדבר מובן מאליו. אנחנו צריכים לפתוח עוד הרבה הרבה נתיבים עבור מי שרוצה להיות יהודי."

ח"כ מוטי יוגב: "עלינו להעמיק את הקשר עם יהדות ארה"ב האורתודוקסית, וגם עם אלה שמגדירים את עצמם בכל מיני הגדרות אחרות."

חברי הכנסת התייחסו לנושא גם במסגרת המליאה

שר החינוך נפתלי בנט: "מדינת ישראל היא שני דברים: היא מדינת כל האזרחים שבה, יהודים וערבים כאחד, אבל יש לה עוד כובע – היא מדינת העם היהודי כולו.אני חושב שאנחנו צריכים להתחיל לחשוב על מודלים מיוחדים לזיקה של יהודים, שיהיה להם איזה שהוא say פה"

ח"כ מייקל אורן: "שנתיים השקעתי בהסכם הכותל. לא אתן לו ליפול. אנחנו מדינת הלאום של העם היהודי. אם אנחנו מאבדים את העם, אנחנו מאבדים את 'הרזון-דטרה' שלנו כמדינה. אסור שזה יקרה."

ח"כ נחמן שי: "לאחרונה חזרנו שלוש משלחות של חברי כנסת מארצות הברית, אני רוצה להתמקד בשלושה לקחים שהבאנו אתנו משם.

הדבר הראשון הוא שינויים דמוגרפיים מפליגים המתרחשים בקהילות. 61%, ממוצע ארצי, של נישואים בין יהודים ללא יהודים. אלה הם נתונים שמאיימים, פשוטו כמשמעו, על עתידה של הקהילה היהודית בארצות-הברית.

דבר שני ששמענו הוא דאגה גדולה לגבי הדור היהודי הצעיר, דור שחסר את השורשים הרגשיים וההיסטוריים שהיו להורים שלו או להורים של ההורים שלו. הוא יוצא לקמפוסים, בקמפוסים הוא נחשף לתעמולה אנטי-ישראלית, לקמפיין ה-BDS. יש לו שאלות, יש לו תהיות, הוא מבקש להבין איך קרה שכבר 50 שנה מדינת ישראל שולטת בחייו של עם אחר. חייבים להתייחס לזה, חייבים להשיב, אי-אפשר לפטור את זה כעוד איזו התבטאות אנטי-ישראלית.

ונקודה שלישית,שישראל במקומות מסוימים, בזמנים מסוימים, איננה נושא שמאחד את הקהילות אלא דווקא מפריד ביניהן. זאת אומרת, המעורבות של ישראל במאבק הפנימי באמריקה והנושא של הכותל, שני הדברים האלה הפכו אותנו לנושא שנוי במחלוקת."

צפו בנאומו של ח"כ מייקל אורן: