נציג הלשכה המשפטית הודיע כי תושבי יהודה ושומרון הוסרו מהגוף הבוחר את מועצת הרבנות הראשית לישראל. ח"כ אורי אריאל: "מדובר בשערורייה שאין כמותה".

היום, שני 06.08.2018 פורסם כי במהלך ישיבה במשרד לשירותי דת, הודיע נציג הלשכה המשפטית במשרד כי תושבי יהודה ושומרון הוסרו מהגוף הבוחר שכן הם מתייחסים רק ליישובים בתוך הקו הירוק.

המשרד הסיר לאחרונה את תושבי יהודה ושומרון מהגוף הבוחר את מועצת הרבנות הראשית לישראל. בגוף קיימים 150 חברים שעתידים לבחור בקרוב 16 רבנים על פי החלוקה הבאה: שני הרבנים הראשיים לישראל, רב עיר אחד מכל אחת מן הערים ירושלים, תל אביב, באר שבע וחיפה ועשרה רבנים נוספים הנבחרים לכהונה של חמש שנים. כל אחד מהרבנים יכהן כחבר במועצת הרבנות הראשית, תפקיד יוקרתי שבמסגרתו מכריעים בנושאים הלכתיים בעלי השלכות משמעותיות על אזרחי המדינה, בהם, כשרות, גיור, תעודות כושר לרבנים, שבת ועוד.

 

שר החקלאות ח"כ אורי אריאל (הבית היהודי): "מדובר בשערורייה שאין כמותה. אזרחי יו"ש הם אזרחים מן המניין, הדרתם מבחירת חברי מועצת רבנות ראשית היא אינה באה בחשבון. אפעל לביטול הדרתם של תושבי יו"ש, כמו כן, אני סמוך ובטוח כי שרת המשפטים ושר הביטחון לא יאפשרו מציאות עגומה זו הלכה למעשה".

 

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי): "מדובר במצב אבסורדי. לא יקום ולא יהיה, חוצפה שנושא כזה עולה בכלל אחרי 50 שנות התיישבות מפוארת. אזרחי ישראל תושבי יהודה ושומרון אינם אזרחים סוג ד' ולא ניתן להפלות אותם על רקע מקום מגוריהם. אפנה בימים הקרובים לראש הממשלה ולשרים הממונים – שר הדתות, שר הביטחון ושרת המשפטים, בדרישה לבצע לאלתר את התיקונים הנדרשים בחוק כדי שתושבי יהודה ושומרון לא יודרו מהליך הבחירה, ולדחות עד אז את הבחירות למועצת הרבנות הראשית. זהו אבסורד שלא ניתן לקבל ואין לי ספק שיתוקן".