נפתלי בנט: "לאף מגזר אין מונופול על היהדות והיצירה הזאת היא של כל עם ישראל במידה שווה. הקורפוס האדיר הזה הוא של כל עם ישראל במידה שווה"

 

דברי שר החינוך, נפתלי בנט, בכנס לרגל 40 שנה לרשת ת"לי:"לאף מגזר אין מונופול על היהדות, והיצירה הזאת היא של כל עם במידה שווה.

שר החינוך, נפתלי בנט (הבית היהודי), הופיע בכנס לרגל 40 שנה לרשת החינוך ת"לי – תגבור לימודי יהדות ברוח פורליסטית, תחת החסות האקדמית של מכון שכטר. בנאומו אמר השר בנט ש: אתם מבקשים כאן בתל"י לחדש את הימים של כולנו כקדם כי אתם יודעים, היהדות היא של כולם. לאף מגזר אין מונופול על היהדות והיצירה הזאת היא של כל עם ישראל במידה שווה. הקורפוס האדיר הזה הוא של כל עם ישראל במידה שווה". 

בהמשך יצאה הודעת הבהרה ממשרדו, לפיה "על המהפך ההיסטורי שהשר מבצע במדעים, במתמטיקה ובאנגלית אין מה להרחיב. אך ללא ביסוס הרוח היהודית-ציונית של עם ישראל אין קיום למדינה".

אלו התבטאויות מעניינות נוכח העובדה שלאחרונה פורסם ב"הארץ" כי מתוך כ-30 מיליון השקלים שמקציב המשרד לפעילות בנושא זהות יהודית בבתי ספר ממלכתיים, כ-90% מועברים לארגונים אורתודוקסיים.
והן ביחס לחוק שנחקק לפני שבועות ספורים, המאפשר לשר בנט לתקצב מוסדות חינוך שאינם מלמדים לימודי ליבה.

חברת הכנסת זהבה גלאון (מרצ), פירסמה תגובה בעמוד הפייסבוק שלה:

"אני בעד לימודי יהדות, בדיוק כמו שאני בעד לימודי היסטוריה וספרות מעמיקים יותר. אבל כשבנט אומר שלימודי יהדות חשובים בעיניו יותר מלימודי מתמטיקה ומדעים, אני יודעת בדיוק לאיזה יהדות הוא מתכוון, כי ראיתי לאיזה גופי החזרה בתשובה בנט מעביר תקציבים.
כי זה באמת יופי ששר החינוך למד לדקלם ש"היהדות היא של כולם", אבל איכשהו משרד החינוך בראשותו מקפיא את התמיכה בארגונים פלורליסטיים ומעביר 90% מהתקציב ללימודי זהות יהדות בבתי ספר ממלכתיים לארגונים אורתודוכסיים בלבד. ההטיה הזו לא רק מריחה משחיתות, היא גם מוכיחה שבעיני בנט הדרך הלגיטימית היחידה להיות יהודים היא הדרך שלו.
זו גם בדיוק הסיבה שבגללה ילד בחטיבה בחינוך הממלכתי-דתי מקבל בכל שנה 3,550 שקלים יותר מבן גילו בחינוך החילוני, וזו גם הסיבה שבהסכם הקואליציוני עם הליכוד טרח בנט לדאוג בעיקר לחינוך הממלכתי-דתי. סמוטריץ' אולי אמר פעם ש"לציבור הדתי-לאומי, שפעילותו הערכית מובילה את עם ישראל כולו, מגיע לקבל תקציב חינוך מועדף", אבל בנט מיישם את האידיאולוגיה הזו בשטח".

חברת הכנסת קסניה סבטלובה (המחנה הציוני), פירסה בעמוד הפייסבוק שלה:

מר בנט, תזכיר לי, את האקזיט שלך עשית מלימודי יהדות או לימודי מתמטיקה?
השר בנט חושב שלימודי יהדות חשובים יותר מלימודי מדעים או מתמטיקה. כשלעצמו, לגיטימי. מותר לכל אחד להחזיק בדעה משלו – זו המהות של דמוקרטיה.
חשוב ללמוד על יהדות, אבל כשבנט מבצע היררכיה כזו ביושבו כשר חינוך – שר חינוך של כולם, ולא רק של הציבור שבחר בו – הוא יוצר אפליה מכוונת בין מגזרים שונים, ובין אזרחי העתיד שהוא אמון על חינוכם.
בנט כבר הוכיח בעבר כי מבחינתו צדק חלוקתי במשאבי החינוך הוא רק בגדר המלצה: המוסדות האורתודוכסיים עדיין מקבלים את רוב רובן של ההעברות התקציביות המיוחדות במשרד, והתכנית לחובת לימודי הליבה במוסדות החרדיים הוקפאה לחלוטין.
שר החינוך מחזיק בשני כובעים מנוגדים, ומשתמש בהם מתי שנוח לו: מצד אחד צועק תחת כל עץ רענן שצריך לעודד לימודי 5 יחידות במתמטיקה, ומצד שני ממשיך להנציח את הפער הבלתי נתפש בין מוסדות החינוך החרדיים לבין השאר.
ויש עוד דבר: מדוע החלוקה הפשטנית הזו בין יהדות למתמטיקה? מה עם מדעי הרוח? מה עם תולדות האנושות, ספרות עולמית, פילוסופיה , מוזיקה ואמנות? או שמא לימודי יהדות בתוספת חשבון דיפרנציאלי אמורים להספיק?
האם זה מתקבל על הדעת שתלמידי ישראל בקושי יודעים מה היה בווטרלוו, או מה היו הזירות העיקריות במהלך מלחמת העולם השנייה? קוראים פחות ספרים? האם זה הגיוני שחוגים ללימודי רוח נסגרים? רק שילוב של כל הדברים הללו, יביא להרמוניה במדינה היפה שלנו. להבדיל ממך, אנו, אזרחי מדינת ישראל, מעדיפים לחגוג את הרבגוניות שהופכת את ישראל למקום כל כך מיוחד.
בנט, אתה צריך להחליט: האם אתה רוצה לעשות שינוי אמיתי במערכת החינוך? או שאתה מעדיף שקט קואליציוני, שלא יחייב אותך חלילה להתעמת עם המפלגות החרדיות ועם חבריך מסיעת תקומה?