נאומי חברי כנסת מסיעת 'מרצ' במליאה בדבר אישור הכנסת להעברת סמכויות בממשלה לצורך קידום מתווה הכותל החלקי

היום, שלישי 03.07.2018 לפנות בוקר, אישרה מליאת הכנסת את הודעת הממשלה להעביר לראש הממשלה בנימין נתניהו (הליכוד) את הסמכות הנתונה לשרת התרבות והספורט, ח"כ מירי רגב (הליכוד) ואת הסמכות הנתונה לשרת המשפטים ח"כ איילת שקד (הבית היהודי) לחוק העתיקות, לשר האנרגיה ח"כ יובל שטייניץ (הליכוד).

יו"ר סיעת מרצ ח"כ תמר זנדברג: "חברות וחברים, בדרך כלל אנחנו מצביעים נגד העברת סמכויות. בדרך כלל העברת סמכויות – וזה בדיוק המקרה שיש פה כרגע – מתבצעת כאשר הממשלה לא יודעת מה לעשות. יש איזה משבר פוליטי, יש איזה קומבינה, יש איזה משהו שצריך להוריד מאיזה שר ולהעביר לשר אחר בגלל – או שהממשלה לא מצליחה לסדר, או יש איזה משבר קואליציוני או לא יודעת מה. והמקרה הזה לא שונה, אדוני היושב-ראש, כי אתה וסיעתך וסיעות אחיות לך החלטתם, שאתם קובעים מה זה אומר להיות יהודי, ומי הוא זה שמתפלל, ומה הדרך הנכונה, וכמובן, יש רק אחת – רק גברים, רק חרדים, רק אורתודוכסים, רק בעזרה נפרדת. החלטתם, שאם רב הכותל, למשל, מחליט שרחבת הכותל תהיה רחבה למכירה של מכוניות מסחריות, זה בסדר, אבל אם נשים ירצו להתפלל בו, חס וחלילה, לפי דתן ואמונתן. אגב, הזרם היהודי הגדול בעלם זה הרפורמים – זה לא. למרות שהמקרה הזה של העברת סמכויות הוא מקרה בדיוק כזה, מקרה של משבר וקומבינה, מקרה של שתיקת הדגים הממשלתית שבה לא נמצא ולו שר אחד שיעשה את הדבר הנכון עבור יהדות העולם וישראל – למרות זאת אנחנו נצביע בעד העברת הסמכויות הזו, מפני שהיא מאפשרת להגשים את מה שהממשלה כבר החליטה עליו, אבל פחדנית מדי מכדי לבצע, וזה הדבר הכי מובן מאליו ומתבקש – רחבה שוויונית בכותל על-מנת שכל אחד ואחת שמעוניינים בכך, יוכלו להתפלל לפי דתם ואמונתם – הדבר הבסיסי ביותר שכל אדם מאמין היה צריך לתמוך בו, אבל אתם משום מה מסרבים, ולכן אנחנו נעשה את זה. תודה".

ח"כ מיכל רוזין (מרצ): "אני רוצה לפתוח בלהקריא לכם ציטטה: אני חייב להגיד לחבריי הדתיים – כל ניסיון לכפות עלינו דברים שאין אנו רוצים בהם, יכשיל התנועה הציונית, יכשיל מדינת ישראל, ויגרום נזק עצום לדת, ויוריד קרן המסורת בקרב העם. כולנו מחבבים את התורה וגאים בה, אבל התורה ניתנה לישראל ולא ישראל לתורה. אמר את זה דוד בן-גוריון ב-1950. אני רוצה לומר לך [סמוטריץ'], אתה הפרובוקטור הגדול ביותר. אתה מדבר על נשים שרוצות להתפלל בכותל. אתה מדבר על משפחות שלמות שרוצות לעשות טקסים בכותל ביחד כמשפחה, ואתה אומר עליהם שהם פרובוקטורים? הם לא פרובוקטורים. הם מבקשים להתקרב למסורת. הם מבקשים להתקרב ליהדות. הם רוצים להיות חלק מעם ישראל, ואתה מונע את זה מהם בכך שאתה כופה עליהם ודורש מהם לעשות את זה אך רק על-פי החוקים שלך, הכללים שלך. וזה כבר לא רק חוקים וכללים – זה גם מנהגים, כי נכון שמותר על-פי ההלכה שאשה תעטה טלית, אבל זה לא מנהג המקום. המצאתם דבר חדש – מנהג המקום. וכמו שאומר מלכיאלי, זה יכול לעבור מאב לבן. אבל מה עם אימא ובת? ומה עם לעשות טקסים של בת מצווה עם לעטות טלית, עם לעלות לתורה? אני גאה בבת שלי שעלתה לתורה. אני גאה בילדים שלי שעלו לתורה בבית כנסת רפורמי. אני גאה בכך שהם חלק ממסורת ישראל, אבל על-פי דרך שוויונית, שהם שווים לחלוטין. לא בפרובוקציה אלא מתוך שוויון, מתוך אמונה שהם רוצים להיות חלק, הן רוצות להיות חלק מהעם הזה. ומה שאתה עושה – אתה מונע את זה מהם. אתה דוחף אותם החוצה, ואותו דבר אתם עושים ל-6 מיליון יהודים בארצות הברית. אתם אומרים להם: לא יהיה חלקכם עמנו. לא יהיה. תלכו לחפש בשדות זרים. תלכו לחפש אולי כל מיני כתות ואמונות אחרות. הם יהודים, הם רוצים להיות יהודים, ובכך שאתם מזלזלים בהם פה מכנסת ישראל, שוב ושוב מזלזלים בהם, קוראים להם לא יהודים, מטילים ספק ביהדות שלהם וברצון שלהם להיות חלק – פה הבעיה. הלוואי, הלוואי שבמדינת ישראל היתה כזאת תסיסה בבתי הכנסת כמו שיש אצל הרפורמים בארצות הברית. הלוואי שהיתה כזאת תסיסה. הלוואי שכל החברים החילוניים שלי היה להם בית כנסת ללכת אליו ביום ששי, שבה הם ירגישו שווים, שבה הם ירגישו רצויים, שבה הם ירגישו חלק מהעם היהודי. תתעוררו, תפקחו את העיניים, תראו מה אתם עושים לעם היהודי".

ח"כ מוסי רז (מרצ): "אדוני היושב בראש, שמעתי פה את חבר הכנסת סמוטריץ קודם, והחלטתי שאני חייב לעלות לתקן אותו, כי כל העמדות שלו הן כמו הידע במתמטיקה. מה הוא אמר – הוא אמר שיש פרומיל של פרומיל של פרמיל. פרומיל של פרומיל זה אחד למיליון. פרומיל של פרומיל של פרומיל זה אחד ל-100 מיליון. בישראל יש 9 מיליון בני אדם. לכן יש אדם אחד, הוא כבר הרבה יותר ממה שאמר סמוטריץ, והוא הצביע על קבוצה שהיא הרוב בעם היהודי, וקרא לה הפרומיל של הפרומיל של הפרומיל. עד כדי כך טעה במתמטיקה, אבל עד כדי כך טעה בדבר עצמו. אחרי זה אמר שהמנהג שם הוא להתפלל – כך זה מנהג מזה אלפי שנים. הרי אין שום ספק שהמנהג, נאמר, האורתודוכסי קדם לרפורמי ולקונסרבטיבי, אבל אם אתה הולך למנהג מזה אלפי שנים, התפללו נשים וגברים יחד, יש תמונות של זה. אפשר להראות את הדברים האלה שם. אנחנו מדברים על אותה רחבה – אני לא מדבר עכשיו על מקומות אחרים; לא מדבר אתכם על בתי כנסת ולא שום דבר. כלומר גם זה אינו נכון. אינו נכון מה שאמר על הזרמים, אינו נכון לגבי השוויון בין המינים שם, לגבי התפילה המשותפת. הדברים האלה אינם נכונים. לכן להציג את זה כאילו יש כאן איזו יהדות שהיא אלפי שנים, וכך היא צריכה להיות בלי שום שינוי – זה לא מה שהוא מאמין בו בעצמו, אבל זו הצגה לצורך הקטטה הזו שהוא מנסה ליצור בין הציבור שנמצא כאן, שהוא גם כאן מיעוט, הציבור האורתודוכסי, משום שהרוב הוא החילוניים והמסורתיים. אולי אין פה רבים מהתנועה הרפורמית והקונסרבטיבית, אולי אין נשים רבות שרוצות להתפלל כפי שרוצות, נאמר, נשות הכותל, אבל הציבור האורתודוכסי הוא גם כאן מיעוט. הקטטה הזאת שאתם מנסים לייצר בין הציבור הזה לבין יהדות העולם, אני לא מבין למה אתם עושים אותה. אני לא מצליח להבין. אתם חושבים שהמנהג שלכם עולה על מנהג של כל אחד אחר? זה פשוט לא בסדר. אתם יוצרים מצב שבו אתם, שרואים את ישראל כמדינתו של העם היהודי, יוצרים מצב שבו יש שני עמים יהודים – יש עם יהודי בארצות הברית, שהעם הזה מזוהה עם ערכים דמוקרטיים, עם ערכים ליברליים, ועם פה שעסוק בקטטות – מי יתפלל ליד מי ובאיזו צורה. תפסיקו עם זה".

שינוי גודל גופנים