נאומי חברי כנסת מסיעות הקואליציה במליאה בדבר אישור הכנסת להעברת סמכויות בממשלה לצורך קידום מתווה הכותל החלקי

היום, שלישי 03.07.2018 לפנות בוקר, אישרה מליאת הכנסת את הודעת הממשלה להעביר לראש הממשלה בנימין נתניהו (הליכוד) את הסמכות הנתונה לשרת התרבות והספורט, ח"כ מירי רגב (הליכוד) ואת הסמכות הנתונה לשרת המשפטים ח"כ איילת שקד (הבית היהודי) לחוק העתיקות, לשר האנרגיה ח"כ יובל שטייניץ (הליכוד).

ח"כ יהודה גליק (הליכוד): "אדוני יושב הראש, גברתי המזכירה, חבריי חברי הכנסת המתוקים מן הקואליציה ומן האופוזיציה, השרה האהובה היקרה והאהובה מירי רגב, שלום לך. חבריי חברי הכנסת, כל מי, כל מי שעם ישראל חשוב לו, כל מי שחש תחושה אמיתית של ערבות של עם ישראל, חייב להיות מודאג ומוטרד בימים אלה מהנתק ומהקרע ומהשבר הנורא והאיום שמתרחש עלינו בין יהדות התפוצות לבין יהדות מדינת ישראל. כל מי שלא אכפת לו מהדבר הזה, לא אכפת לו מעם ישראל. כל מי שלא מבין את המשבר, והמשבר הוא לא הכותל ולא גיור, משבר הוא משבר אמיתי ועלינו חובה לעשות הכול מכול לאחות את השבר הזה. רצה הגורל, רצה הגורל שהשרה מירי רגב ביקשה לשחרר עצמה מלהוביל את הוועדה הזאת. זו זכותה, מותר לה לבקש להשתחרר מהעניין. אבל זה לא הדבר. רצה הגורל, וכך חשוב שהוא יהיה, שראש הממשלה יעמוד בראש הוועדה החשובה הזאת והוא, יחד עם המועמד שלו לראשות הסוכנות היהודית, שניהם יחד יובילו את החיבור הכל כך חשוב הזה. לא שבאמת כל כך חשוב עניין הרחבה הזאת. חבר הכנסת מיכאל מלכיאלי אמר שחלמנו כל השנים לחזור לציון. חבר הכנסת מלכיאלי, ציון זה לא הכותל. ציון זה הר הבית, ציון הר קודשנו. זה ציון. חלמנו לחזור להר הבית, אבל בדור האחרון הכותל הפך להיות סמל, הפך להיות סמל, ובאמת עזרת ישראל כבר קיימת. על מה מדובר? מדובר על להפוך את זה למקום יותר מכובד ויותר ראוי. על זה שומו שמיים. רבותיי, טוב יצא שראש הממשלה מוביל את הדבר הזה. אני קורא לראש הממשלה: אני מחזק את ידיך שלקחת על עצמך להוביל את המהלך הזה. תנצל את העמידה שלך בראש הוועדה הזאת, תהפוך את המקום הזה למקום מכובד ותתחיל באיחוי השבר, הקרע הנורא שבין יהדות מדינת ישראל לבין יהדות התפוצות. תודה רבה".

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי): "אדוני היושב בראש, אדוני השר, חבריי חברי הכנסת. מדינת ישראל היא אכן מדינתו וביתו של העם היהודי כולו – כך אנחנו רוצים ומחויבים להיות. מדינת ישראל חבה וחשה אחריות כלפי כל יהודי בעולם באשר הוא. יש לנו תפקיד אדיר, לבל יידח ממנו נידח – להילחם בהתבוללות הנוראה, שפושעה כצרה איומה ביהדות העולם ובעיקר בדגש על יהדות ארצות הברית, וכל המציל נפש אחת מישראל, כאילו הציל עולם ומלואו. ודאי שאין הכוונה רק להצלה פיזית אלא גם להצלה רוחנית.  אבל דווקא בגלל ומתוקף האחריות הגדולה שאנחנו חבים כלפי העם היהודי כולו בכל מקום שהוא, אסור לנו בשום פנים ואופן לאפשר שום סוג של דריסת רגל, של עיוותים וסילופים ביהדות במדינת ישראל. יהדות העולם זקוקה למדינת ישראל כפי שהיא עם הזהות היהודית האמיתית והאותנטית שלה, זו שמחוברת למסורת ולשורשים עתיקים של אלפי-אלפי שנים. זאת שחיה תורה משמיים.  המאבק – אגב, זה גם לא מאבק של הרפורמים; זה קומץ של פרובוקטורים חסרי אחריות. שלא מהווים פרומיל של פרומיל של פרומיל מאוכלוסיית מדינת ישראל. יזהר הס הוא פרובוקטור חסר אחריות, שמשתמש ביהדות. דיברתי קודם על אהבתי לאחינו היהודים באשר הם. טענתי, שיזהר הס וקומץ חבריו הרעשנים משתמשים ביהדות העולם כקרדום לחפור בה, רותמים אותה למאבק האינטרסנטי שלהם. יהדות העולם עשרות בשנים. חבר'ה, תראו את החבר'ה של תגלית. באים צעירים רפורמים לכותל כמו שהוא, בוכים, מתרגשים, מתמלאים בדמעות. אף אחד מהם לא מעלה בדעתו לדרוש איזו רחבה עצמאית. הם אוהבים את מדינת ישראל, מכבדים את מדינת ישראל. אחינו בארצות הברית – כאלה וכאלה – כמו שאמרתי, אוהבים את מדינת ישראל כפי שהיא, מכבדים את מנהגיה. הם מגיעים לכותל המערבי האותנטי – כן, על-פי מנהגי המקום, ובוכים ומתרפקים על אבניו, ומתחברים לשורשים ולהיסטוריה שלהם. אז בא איזה פרובוקטור, איזה יזהר הס אחד, בחסר אחריות גורר את יהדות ארצות הברית, אומר להם: חבר'ה, תראו – לא מקבלים אתכם פה. לא נותנים לכם להתפלל על-פי המנהגים שלכם. גורר אותם פנימה בחוסר אחריות, אנחנו כמו טיפשים – אני אומר לראש הממשלה – כמו טיפשים נכנסים אל תוך התעלה הזאת, במקום לומר: חבר'ה, אתם אחים שלנו. אנחנו אוהבים אתכם, מחבקים אתכם, מכבדים אתכם. תבואו. אתם רצויים כאן תמיד, על-פי מנהג המקום, כי זה מנהג המקום של העם היהודי אלפי-אלפי-אלפי שנים. זאת המסורת שלנו. זאת היהדות שלנו. אדוני היושב בראש. הרי ברור לך שאין פה עניין של זכויות הפרט. כל מי שרוצה באמת להתפלל – אגב, מי שראה אתמול, י"ז בתמוז, מנחה – הרחבה ריקה לחלוטין. רוצים הכרה. נתנו להם אצבע – רוצים את כל היד. זה לא יהיה. לא תהיה הכרה לעיוותים ולסילופים של היהודית במדינת ישראל. לא יהיה. היהדות האותנטית מדורי-דורות היא זו שתהיה במדינת ישראל, ומי שמכבד אותה, כולם אהובים ורצויים. תודה".

ח"כ מיכאל מלכיאלי (ש"ס): "אדוני היושב-ראש, חבריי חברי הכנסת. עוד מעט כנסת ישראל תצביע על העברת סמכות משרה אחת לשר שני, וכולם יודעים למה. כולנו יודעים שלצערנו הרב, ראש הממשלה רוצה להעביר את ההחלטה של מתווה הכותל, ואנחנו אומרים את הדבר הבא. במשך שנים אלפים מבני עמנו התפללו "בשובך לציון ברחמים". אנחנו צריכים לשאול את עצמנו, לאיזה ציון התכוונו אותם הורינו, שרצו לבוא לכאן – האם לציון של אותם מתבוללים? האם לציון של אותם אנשים שלא שומרים על המסורת של עם ישראל? הרי כל מי שרוצה לבוא לכותל, ולא משנה אם הוא גבר או אישה, ולא משנה בן לאיזו דת הוא – הוא מוזמן לבוא, להיכנס לכותל. הכותל קורא ומזמין לכולם, אבל יש מנהג המקום, וכשכנסת ישראל באה ומנסה – אני אומר את זה בצער גדול, גם תחת חסות הממשלה הזאת – לתת לאנשים שהם מיעוט בעם שלנו – אולי יש להם רוב במקום אחר, והרוב שלהם זה רוב של מתבוללים, לצערנו הרב. זה רוב שלא שומר על עם ישראל. אני אומר את זה באמת בצער גדול. אנחנו נעשה הכול על-מנת שהמתווה הזה לא רק יוקפא אלא גם ייקבר, על-מנת שלא ניתן דריסה והכרה לאף אדם בעולם שלא הולך כמו המסורת של עם ישראל זה 3,000 שנה, אותה מסורת שאין לה תאום ואין לה אח חורג. יש לה אותו בן לאבא, שאנחנו יודעים שזה הרבנים והאורתודוקסים, אנשים שלא מנסים לשנות, וכמובן, אותם אנשים שההתבוללות לא נמצאת אצלם. תודה רבה.".

ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה): "כבוד היושבת-ראש, כבוד חברי הכנסת, לא הייתי עולה בשתיים ו-12 דקות לדבר, וגם עכשיו אני לא אדבר לא על קדושת הכותל, ולא על המעמד של הכותל ולא על חשיבות הכותל, אלא שבכל הנאומים שעברו כאן, כחוט השני, היתה האשמה שיש נתק עם יהדות ארצות הברית, ומי עושה אותה? היהודים שרוצים להתפלל כמו שהתפללו אלפי שנים ליד הכותל המערבי. אף אחד לא אמר את האמת, שמי שהסית את יהדות ארצות הברית וסיפר להם שמגרשים אתכם מארץ ישראל, לא נותנים לילדים שלכם להיות חלק מעם ישראל, זה אותם עסקנים רפורמים, קבוצת מיעוט ששולטים בה בפדרציות ובכסף הגדול, והם הוציאו את דיבת הכותל המערבי רעה, דיבת מדינת ישראל רעה בכל העולם. טדי קולק תמיד היה מתפאר שרואים בעיר העתיקה, מאז שישראל שולטת – יש שקט, יש חופש לכל הדתות. מי התחיל את כל הערעור על זה שמדינת ישראל לא יודעת לשמור על הכותל המערבי? לא הערבים, לא הנוצרים, אלא נשות הכותל. הן הפרובוקטוריות שקיבלו כסף מאמריקה, קבוצה קטנה. ועליהן דיבר סמוטריץ, לא על מיליוני יהודי ארצות הברית היקרים, שבעוונותינו הם התרחקו  מהיהדות במשך הרבה שנים. אדרבה, אנחנו רוצים שהם יבואו, אנחנו רוצים שהם יינקו את האווירה של ארץ ישראל, של ירושלים, אבל אמרו להם: לא, אם לא ייתנו לכם לעשות את הצרמוניות שנשות הכותל עושות או כל אלה שמעולם לא מתפללים ובאים לעזור להם, אז זורקים את הילדים שלכם. והם הצליחו, בעוונותינו. הם הצליחו לשכנע את הדור הצעיר. יואל חסון צודק, וגם נחמן שי, שהדור הצעיר אומר: אתם מגרשים אותנו. אבל מי סיפר להם את העלילה הזאת? זו עלילה רעה ואני חייב להכחיש אותה. אנחנו רוצים את כל יהודי העולם, כל יהודי באשר הוא יהודי. ואפילו לא יהודים, "כי ביתי בית תפילה ייקרא לכל העמים", אבל לפי המסורת, כמו שלהבדיל בכל מסגד או כנסיה יש את המסורות והמנהגים שאף אחד לא יעז לבוא ולהפר אותם, כך הכותל המערבי יישאר בקדושתו.  וכל הכבוד לשרה מירי רגב שלא היתה מוכנה לתת יד למגמה הזאת של הניתוק בין עם ישראל לבין הכותל המערבי.  תודה רבה".