מתווה נתניהו לאחדות:חופש הצבעה על חוק הגיוס, סטאטוס קוו בנושאי דת ומדינה והקמת וועדה בין סיעתית לדת ומדינה

היום, חמישי 17.10.2019 פחות משבוע לפני תום המנדט, התקשר ראש הממשלה בנימין נתניהו (הליכוד) ליו"ר מפלגת כחול לבן בני גנץ – ופרסם "מתווה לממשלת אחדות".

ראש הממשלה בנימין נתניהו פרסם הודעה לתקשורת ואמר:

"הצגתי לגנץ מתווה פשרה לממשלת אחדות. ממשלה זו תהיה מבוססת על הסכמה לאומית רחבה ביותר כדי לאפשר התמודדות עם האתגרים הביטחוניים והכלכליים הדחופים המתגברים סביבנו. לצורך הקמת ממשלה זו מובן שכל הצדדים יידרשו לוויתורים כדי להגיע להסכמות".

אלו עיקרי המתווה שהציג נתניהו סביב סוגיית הדת והמדינה:

1. הסטטוס קוו בנושאי הדת והמדינה יישמר לשנה הראשונה ולא תהיה אפשרות להעלות חוקים חדשים בנושא.

2.עם הקמת הממשלה, תוקם ועדה בין מפלגתית אשר תגבש הסכמות בנושא הדת והמדינה.

3.מיד עם הקמת הממשלה, חוק הגיוס המתוקן (מתווה אטיאס) יעלה להצבעה ויתאפשר חופש הצבעה סיעתי בנושא.

יו"ר כחול לבן בני גנץ הגיב להצעת נתניהו וכתב בחשבון הטוויטר שלו:

"‏קיבלתי היום הצעה שאי אפשר שלא לסרב לה. נמתין לקבלת המנדט מהנשיא ונתחיל במשא ומתן רציני להקמת ממשלת אחדות ליברלית שתוביל לשינוי ותחזיר את התקווה לאזרחי ישראל".

ביהדות התורה אמרו היום אחר הצהריים:

"כפי שהודענו אחרי הבחירות האחרונות סיעת יהדות התורה היא חלק מבלוק הימין. כידוע, הסמכנו את ראש הממשלה נתניהו לנהל מטעמנו משא ומתן להקמה אפשרית של ממשלת אחדות עם מפלגות נוספות. כשיוגש לנו מתווה קואליציוני קונקרטי נדון בו ונכריע".

כמו כן, יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן כתב אחר הצהריים בדף הפייסבוק שלו:

"לא פעם ולא פעמיים פנינו לליכוד במטרה לפתוח במשא ומתן ולדון בסוגיות המהות כמו גיוס בני הישיבות, חוק המרכולים, תחבורה ציבורית בשבת, הכנסת מינימום לגמלאים, קצבאות הנכים, המשך מדיניות הכניעה בעזה וכו'. מדהים עד כמה פניותינו נופלות על אוזניים ערלות וכל מה שמעניין אותם זה מי ראשון, מי שני, כמה תיקים ואיזה תיקים תקבל כל מפלגה. אני מזכיר לכולם שזמן שעובר לא חוזר וכל עוד אין משא ומתן איתנו בנושא קווי יסוד ולא הגענו להסכמה בסוגיות עקרוניות, לא נתייחס לשום פנייה של הליכוד בשום נושא".