מתווה הכותל- שוב על השולחן

במסגרת ישיבות הסיעה שהתקיימו היום, יום שני, 08 לנובמבר 2021, ד׳ בכסלו תשפ״ב, עלה נושא מתווה הכותל והצורך ליישמו באופן מיידי בהתאם לסיכומים מ-2016. זאת, בהמשך למכתב שהוציאה הנהגת התנועה המסורתית בישראל ובעולם לנשיא המדינה, ראש הממשלה, ראש הממשלה החליפי והשר לשירותי דת ערב האירועים האלימים שהתרחשו ברחבת הכותל בשישי האחרון. במכתב, דרשו מנהיגות ומנהיגי התנועה ליישם את מתווה הכותל על מנת להימנע משפיכות דמים בתפילת ראש חודש כסלו של נשות הכותל. לקריאת המכתב המלא לחצו כאן.

שר האוצר אביגדור ליברמן בישיבת סיעתו ישראל ביתנו התייחס למתווה:

"יש לנו מספיק הסכמות שמופיעות בהסכמים הקואליציוניים שחייבים לממש אותן כבר עכשיו. הדברים האלו מוסכמים וחתומים, מבחינתנו מאוד חשוב הנושא של הגיור על ידי רבני העיר וגם מתווה הכותל. אלה דברים שנבקש לקדם אותם כבר בחודש הקרוב."

 חה"כ אבי מעוז (הציונות הדתית) הגיב לדברי השר ליברמן:

"ליברמן באמוק של טרוף שנאת היהדות, עובר למשימה הבאה – חלוקת הכותל ופרוק עם ישראל לספרי יוחסין. הפקודה ירדה לגורמי הביצוע – השר לענייני דתות מתן כהנא, יו"ר הקואליציה עידית סילמן ויו"ר ועדת הכנסת ניר אורבך. מי לה' אלינו." .

שרת התחבורה מרב מיכאלי בישיבת סיעת העבודה התייחסה גם היא לסוגיה:

"אנחנו נענו לפנייתו של נשיא המדינה שהבטיח לקיים דיונים מעמיקים על מה היא הדרך הנכונה ביותר שתאפשר לכל אחד ואחת להתפלל, לממש חופש דת, חופש פולחן וחופש האמונה בכותל המערבי של כולנו. אני רוצה להודות לחה"כ גלעד קריב ששנים על גבי שנים מחויב למאבק הזה, אני רוצה להודות לשר התפוצות נחמן שי שעובד ללא לאות על מימוש הסעיף בהסכם הקואליציוני של מפלגת העבודה למימוש מתווה הכותל, אנחנו על זה תוך שמירה על יציבות הקואליציה."

שר החוץ וראש הממשלה החליפי יאיר לפיד (יש עתיד) חיזק:

"תומך ביישום מתווה הכותל. אלחם עד שהמתווה יעבור. לא כולם בממשלה מסכימים עם זה".

חה"כ אריה דרעי (ש"ס) תקף:

"הצהרות ליברמן ולפיד, על כוונתם להסתער על מתווה הכותל הפוגעני וחוק הגיור שלא על פי ההלכה, הן הכרזת מלחמה של ממשלת ישראל נגד זהותה היהודית של המדינה. זו ממשלה שעושה הכל כדי לקעקע אופייה היהודי של המדינה ולשמוט את הצידוק ההיסטורי להקמתה"

השר לשירותי דת מתן כהנא (ימינה) בראיון לגלי צה"ל התייחס למתווה:

 "חשוב להגיע למתווה זהה לזה שהיה ב-2016. לצערי גורמים קיצוניים גרמו לביטולו, יש בישראל מי שניזון ממריבות"

חה"כ ישראל כץ (הליכוד) התייחס למתווה בראיון ל'קול ברמה:

"מתווה הכותל ורפורמת הכשרות? אני חש גרוע שיש כאן ממשלה שמתייחסת למסורת היהודית בברוטליות. יש פה סכנה איומה לצביונה היהודי במדינת ישראל והממשלה הזאת אחראית לכך".

חה"כ אוריאל בוסו (ש"ס) התנגד למתווה בראיון ל"קול חי":

"הדברים שבנט כתב על הכותל המערבי, מעידים שהוא בדרך לאשר את מתווה הכותל לטובת הרפורמים. נעמוד כחומה בצורה שזה לא יקרה, כדי לשמור על קדושת הכותל ".

חה"כ גלעד קריב (עבודה) בסרטון שפרסם ברשתות החברתיות הציג את סיפורו של הכותל ומתווה הכותל:

"שוב הכותל בכותרות ולא מסיבה טובה. הינה כמה דברים שלא ידעתם על הכותל, הכותל המערבי מוגדר בחוק כמקום קדוש אבל בשום מקום הוא לא מוגדר כבית כנסת זהו אתר לאומי ודתי ששייך לכל אחד ואחת מאיתנו. מקום שעל פי החוק צריך להיות נגיש לכל אחד ואחת מאיתנו.

הפרדה בין גברים לנשים זו בכלל מסורת חדשה בכל התמונות העתיקות של הכותל רואים בבירור כיצד אין מחיצה וכיצד גברים ונשים אינם ניצבים הרחק זה מזה. אחרי מלחמת ששת הימים הממשלה קיימה לא מעט דיונים בהם דובר במופרש על כך שאין להנהיג הפרדה מגדרית בכך חלקי הכותל. הדבר כמובן לא הפריע לרבנות הראשית לעשות בכותל כבתוך שלה.

לנשות הכותל יש זכות חוקית, להתפלל כמנהגן. הרב רבינוביץ' והממסד הרבני נוהגים להציג אותן כמי שבאות על מנת לחפש פרובוקציות. אבל האמת היא שהזכות שלהן להתפלל בעזרת השנים כמנהגן הוכרה על ידי בתי המשפט המוסמכים בישראל. הממונה על הכותל מתעקש להפריע להן במימוש זכותן ולכן הוא המציא נוהל הזוי שאסור להכניס ספרי תורה לכותל. במדינת ישראל מדינת העם היהודי אסור להביא ספר תורה למקום התפילה הקדוש לעם היהודי. וכל זה למה, כדי שרב הכותל יוכל לתת את אחד ממאה ספרי התורה שנמצאים בכותל, רק לגברים. ולהורות לסדרנים לרדוף אחרי נשות הכותל כשהן מביאות ספר תורה לתפילות שלהן ומבקשות לממש את זכותן.

אגב, חברי הכנסת החרדים, תמכו לחלוטין במתווה הכותל ומי שיזם אותו מהתחלה היה ראש האופוזיציה של ימנו בנימין נתניהו. בשנת 2016 ראש הממשלה דאז נתניהו הכריז על הפשרה ההיסטורית של מתווה הכותל. המתווה היה מתואם לחלוטין עם דרעי, גפני וליצמן ואני מעיד על כך עדות אישית. אבל במקום לעמוד מאחורי המתווה הם נבהלו מהביקורת של הקנאים והקיצוניים והפנו עורף לפשרה ההיסטורית."

חה"כ דוד ביטן (הליכוד) בראיון לקול ברמה:

"מתווה הכותל יכול להוציא מאות אלפים לרחובות ויוביל לכאוס עד מצב שהממשלה תיפול. הליכוד יחד עם החרדים בעניין הזה באופן מלא ."

שר התפוצות נחמן שי (עבודה) בהשקת שדולת העם היהודי התייחס למתווה הכותל:

"היחסים בין 7 מיליון יהודים בישראל ל8 מיליון בתפוצות דורשים ראיה חדשה ומהפכנית. עלינו לשאול את עצמנו מה אנחנו, כמדינה חזקה ומשגשגת יכולים לעשות בשבילם? זו אחריות כבדה שלנו, של מדינת ישראל, לבנות את מערכת היחסים, החום והקשר של העם היהודי למדינת ישראל ולאזרחיה. אחד הצעדים המשמעותיים יהיה חידוש מתווה הכותל. לא אנוח ולא אשקוט עד שהדבר יקרה, מדובר במהלך מהותי לעם היהודי בתפוצות ולרבים מאזרחי ישראל".

חה"כ בצלאל סמוטריץ' (הציונות הדתית) בראיון לקול ברמה:

"קבוצה קטנה ופרובוקטיבית דורשת לעצמה רחבה בכותל. נגד מתווה הכותל צריכים לצאת מיליון איש לרחובות ולעצור אותו. כל הרבנים ביד אחת יקראו לצאת להיאבק על כך".

בראיון לאולפן סרוגים התייחסה שרת הפנים איילת שקד (ימינה) למתווה הכותל:

"מה שקורה היום בכותל בעיני זה קודם כל עצוב. הכותל שאמור להיות דבר מאחד ודבר מרגש הפך למקור לשנאת חינם. אני אמרתי לכל מי ששאל אותי תעזבו את זה עכשיו, זה לא מה שצריך להעסיק את הממשלה עכשיו ולא צריך ללבות יצרים ומאבקים מכל הצדדים. אני חד משמעת נגד לעסוק בזה כרגע זה רק מקור לחרחורי ריב."

חה"כ משה (קינלי) טור-פז (יש עתיד) התייחס למתווה כשצייץ בטוויטר:

"כל יהודי רשאי להתפלל במקומות הקדושים בהתאם לאמונתו. רחבת הכותל לא צריכה להפוך למגרש בו מתקיימות קטטות מכל סוג שהוא. מתווה הכותל הוא הפתרון, ויקודם בהקדם."

***** זהו פוסט מתעדכן. ככל שראשי מפלגות נוספים יתייחסו לנושא, נביא כאן את דבריהם *****