משרד הפנים החליט לא לאשר את חוקי העזר העירוניים לעקיפת חוק המרכולים שחוקקו חמש ערים לפתיחת בתי עסק בשבת. שר הפנים אריה דרעי: "אני רואה ערך יהודי, חברתי וסוציאלי לאפשר מנוחה לעובדים ביום השבת&quot

היום, ראשון 05.08.2018 החליט משרד הפנים להפעיל את סמכותו בסוגיית שמירת השבת במרחב הציבורי, ומסרב לאשר חוקי עזר עירוניים לעקיפת חוק המרכולים שחוקקו חמש ערים.

מדובר בחוקי עזר של עיריות מודיעין, ראשון לציון, חולון, גבעתיים והרצליה שביקשו לאפשר פתיחת בתי עסק בשבת.

חוק המרכולים קובע כי חוקי עזר עירוניים העוסקים בימי מנוחה השבועיים, ידרשו לקבל את אישורם הסופי וכניסת תוקפם רק אחרי 60 יום, שבמהלכם יוכל שר הפנים לדרוש שלא לאשרם.

כזכור, שבועיים לפני העברת חוק המרכולים בקריאה שניה ושלישית בכנסת, העבירה מועצת עיריית ראשון לציון תיקון לחוק העזר העירוני, המאפשר פתיחת מרכולים וקיוסקים בשבת. על פי החוק שאושר, דרשו חברי מועצת העיר, שיינתן אישור חוקי לפתוח מרכולים וקיוסקים באזורי התעשייה בעיר וברחובות מרכזיים: ז'בוטינסקי, הרצל, רוטשילד וירושלים, בשבת. 

שר הפנים אריה דרעי : "אני רואה ערך יהודי, חברתי וסוציאלי לאפשר מנוחה לעובדים ביום השבת. בנוסף, הרשויות שפנו לחוקק חוק עזר עירוני שיאפשר פתיחת עסקים למסחר באופן גורף בשבת, לא הוכיחו צורך חיוני בכך, כפי שקובע החוק. יצויין כי האכיפה לגבי עסקים שפועלים בשבת, היא בסמכותה הבלעדית של הרשות המקומית. למשרד הפנים אין סמכות ויכולת לאכוף זאת".

יו"ר מרצ ח"כ תמר זנדברג: "בקואליציה ניסו למכור לנו שהחוק הזה לא ישנה דבר, אבל הנה נחשף עוד שקר בדרך לסגירת הערים בשבת ופגיעה במרחב החילוני. ההחלטה של משרד הפנים היא רק עוד חלק צפוי ביותר של חוק המרכולים הנוראי שצריך למחוק מספר החוקים״.

יו"ר מפלגת יש עתיד ח"כ יאיר לפיד: "החלטת דרעי להפעיל את חוק המרכולים לא תעבור בשקט. לא יגידו לנו איך לחיות, איפה לקנות ומה לעשות בשבת. כמו בלימודי הליבה, בגיוס, בפונדקאות ובהעברת תקציבי עתק לישיבות נתניהו ממשיך להכנע לחרדים בכל דבר. פוליטיקה צינית מפרקת את הישראליות מבפנים ואנחנו נלחם בה בכל מקום".

 

יו"ר מפלגת המחנה הציוני אבי גבאי: "הוסרה המסיכה. חוק המרכולים נחקק בכדי שישתמשו בו וימנעו מהציבור הרחב לחיות את חייו בדרכו שלו. הכל מפוליטיקה קטנה וצינית, של שלטון שפועל רק עבור עצמו. נחליף אתכם ונתקן את כל מה שקלקלתם בעשור האחרון".

 

ח"כ יואל חסון (המחנה הציוני): "כל אזרח ואזרחית צריכים לדעת, מי שאחראי ל"חוק המרכולים" זה לא דרעי. רה"מ בנימין נתניהו והליכוד הם אלו שהביאו את החוק הזה לעולם ואיפשרו את העברתו. אנחנו אמרנו שהחוק הזה רע ויביא בסוף לסגירה מעשית של עסקים בשבת בניגוד לטענות הליכוד אז, שאמרו שהחוק לא אפקטיבי ולא מעשי. הוא כן והוא כאן".

 

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי): "כל הכבוד לשר אריה דרעי. מדינת ישראל היא מדינה יהודית והשבת היא מאבני היסוד שלה. עם ישראל הנחיל לעולם כולו את השבת כערך רוחני וכערך חברתי של מניעת עבדות ושיעבוד מוגזם לעבודה ולחומריות. יש שישה ימים לשופינג ופרנסה, ויש יום אחד למשפחה, למנוחה, לרוח ונפש".

ח"כ מיכל רוזין (מרצ): "ערב לפני אישור חוק המרכולים נבהל ראש הממשלה מהמחאה הציבורית והצהיר: "אחרי שהחוק יעבור, יסתכלו ויראו שאין שום שינוי. זה הרבה רחש ומהומה". אתמול, שר הפנים דחה את חוקי העזר העירוניים של חמש רשויות מקומיות לפתיחת עסקים בשבת, בטענה מנותקת מאין כמותה: "הערים לא הוכיחו צורך חיוני בפתיחת עסקים בשבת".  עבור הממשלה הזאת חופש הוא לא צורך חיוני, ורצון הרשויות המקומיות לפעול על פי צו מצפונם של תושבי ותושבות העיר, לא לגיטימי.  בהובלת הקואליציה של נתניהו הכפייה הדתית הפכה לשגרה, והכרסום בחופש שלנו, הפך למדיניות.  כמחוקקת אני מייחסת חשיבות רבה למילה הכתובה. האמירות הריקות של נציגי הממשלה, חדשות לבקרים, שאין חידוש או השלכות יישומיות לחוק שעובר, הן לא רק שקריות אלא בעיקר מזלזלות בציבור. כך, לפתע הוחלט ליישם את הסעיף בחוק שבאמצעותו נעצר הרב דב חיון – שכל "פשעו" היה לחתן זוג עפ"י דרכם ואמונתם. אותו סעיף בחוק שמשמש כאמצעי הפחדה, משטור וכפייה. אל לנו להיות אדישים ולו במעט לכרסום בחופש שלנו. לא בכדי יצאנו במחאה בכנסת וברחובות, יחד עם עשרות אלפים, על ההתערבות הבוטה של הממשלה בחוק המרכולים, עבודות הרכבת בשבת, הדרת נשים והפרדת הדת מהפוליטיקה.  אני מחזקת את הרשויות המקומיות שמסרבות לקבל את החלטת שר הפנים ועתרו על כך לבג"צ. הן מצטרפות לעתירה שהגישה זהבה גלאון כיו״ר מרצ, מיד לאחר אישור החוק בכנסת . המאבק הוא על החופש של כולנו".

ח"כ יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו): "זוכרים שהשר אריה דרעי טען שחוק המרכולים לא ישנה דבר? אז היום דרעי לא אישר חוקי עזר ל-5 רשויות נוספות ובכך חייב את ראשי הערים הללו או לשקר, לא לאכוף את החוק ולהיות חשופים לתביעות או מנגד ללכת נגד מצפונם ולחלק דוחות בשבת. זו כפייה דתית, זו פגיעה קשה בסטטוס-קוו ובקיצור-זה דרעיבלוף".