משרד החינוך החליט להקפיא את התמיכה בארגונים להתחדשות יהודית, שר החינוך מכחיש

כך פורסם הבוקר (24/1/6) בעיתון "הארץ", וממשרד החינוך אישרו זאת באומרם כי "התקנה בשם 'התחדשות יהודית' מוקפאת בשלב זה". 

רק לפני חודש התבטא שר החינוך בעד יהדות פלורליסטית- מיד לאחר חזרתו מביקור בבית ספר קונסרבטיבי בארה"ב. בין היתר אמר כי: "מי שרוצה להוביל את העם היהודי ואת מדינת ישראל- אינו יכול להרשות לעצמו עמדה טהרנית, חד מימדית."

בתגובה לחשיפה, צייץ השר בטוויטר כי "המציאות הפוכה ב180 מעלות. הגדלנו תקציבים משמעותית. תסתכלו ותחליטו בעצמכם. ‫#‏אין_אמינות‬".

ח"כ אילן גילאון כתב כי: "נפתלי בנט שכח מה זה להיות יהודי. היהדות שלו קנאית, משיחית ובדלנית, ואותה הוא מבקש להנחיל לילדי ישראל, במקום תפישת היהדות היפה והמתקדמת שדרכיה דרכי נעם וכל נתיבותיה שלום. "

ח"כ זהבה גלאון ורחל עזריה התבטאו גם הן בנושא.

כל הפרטים כאן 

הבוקר (יום א', 24/1/6) נחשף בעיתון "הארץ" כי העברת כספים שיועדו לארגוני יהדות פלורליסטית הוקפאה "בשלב זה", והכספים עברו ככל הנראה לחיזוק ארגונים אורתודקסיים.

לפי תקציב המדינה לשנים 2015-2016, הוחלט על העברת 16.5 מליון שקלים לתקנה חדשה הנקראת "התחדשות יהודית".
כספים אלו הם מתוך 290 מליון ש"ח הקיימים תחת תקנות "תרבות יהודית", שעל פי נתוני משרד האוצר רובם עוברים למרכזים להעמקת החינוך היהודי, המדרשות ליהדות וללימודי ארץ ישראל, ושיעורי תורה שלא במסגרת הלימודים הפורמלית.

על התקנה הוחלט כבר בשנת 2013, כאשר לאחר ההחלטה הכספים עברו לארגונים אלו דרך הסוכנות היהודית וכאשר הגיעה העת לאישור סופי של התקנה, שמשמעותו היא שהכספים יועברו דרך הממשלה – שם זה נעצר.

סגן שר החינוך בשנים 2013-2014, ח"כ אבי וורצמן ("הבית היהודי") הוא זה שעיכב את התקנה אז, והיום – 8 חודשים מאז כניסתו של שר החינוך החדש לא רק שהתקנה לא עברה, אלא נמסר באופן חד משמעי שהוחלט להקפיא את הכספים.

מנכ"לית "פנים"- ארגון גג של ארגוני התחדשות יהודית רבים, אמרה כי "עם כניסתו של בנט למשרד החינוך, ציפינו שתהליכים שעיקרם תקצוב ראוי לעשרות ארגונים המנגישים תרבות יהודית לחברה הישראלית — ימשיכו ואף יתעצמו. להפתעתנו, לא רק שניסיונותינו להיפגש עם השר לא נענו, אנו מתבשרים על ביטולם של עוד ועוד תקציבים שנועדו לצמצם את הפערים העמוקים בין הציבור הדתי והחרדי לאלפי ישראלים המבקשים לבחור ביהדותם." 

שר החינוך חזר לפני מספר חודשים בלבד מנסיעה לארה"ב במסגרתה ביקר בבית ספר קונסרבטיבי. לאחר הביקור התבטא בנט בחריפות באומרו כי הוא "סבור שמנהיגי ציבור בישראל צריכים לקרב יהודים ולא לנדות אותם". עמדה זו מעניינת נוכח ההקפאה התקציבית של ארגונים המיועדים בדיוק למטרה זו.

לאחר מספר שעות ממועד פרסום הכתבה, צייץ שר החינוך בתגובה כי "המציאות הפוכה ב180 מעלות. הגדלנו תקציבים משמעותית. תסתכלו ותחליטו בעצמכם. ‫#‏אין_אמינות‬", והעלה תמונה של טבלה בה מפורטות העברות תקציביות שונות.

הטבלה שהוצגה חשפה למעשה את המציאות – ההעברות התקציביות אינן תחת תקנת "התחדשות יהודית" אלא תחת תקנת "תרבות יהודית", וכי הסכומים לא מגיעים ל16 המיליונים עליהם דובר אלא מסתכמים ב2.5 מליון שקלים בלבד.

ח"כ אילן גילאון (מרצ) התבטא בעניין בעמוד הפייסבוק שלו:"נפתלי בנט שכח מה זה להיות יהודי. היהדות שלו קנאית, משיחית ובדלנית, ואותה הוא מבקש להנחיל לילדי ישראל, במקום תפישת היהדות היפה והמתקדמת שדרכיה דרכי נעם וכל נתיבותיה שלום.
בדרכו הקנאית הוא הופך את ישראל למקום היחידי בעולם בו יהודים מופלים באופן פורמאלי. אם אכן נכונים הדברים שפרסם הבוקר עיתונאי ״הארץ״, אור קשתי, לפיהם בנט הקפיא את תקציב הארגונים להתחדשות יהודית, עליו לפעול מיד לשחרורם והעברתם לארגונים. לא ייתכן ששר בישראל ינהג בכסף הציבורי כביריון וינקוט מדיניות של איפה ואיפה, בכסף שכבר הוקדש לדבר. ראש הממשלה מוכרח להתערב ולוודא שהכספים יועברו כמובטח."

גם ח"כ זהבה גלאון (מרצ) הביעה תרעומת על כך וכתבה את הדברים הבאים: "והבוקר זה: משרד החינוך הקפיא את התמיכה בארגונים ליהדות פלורליסטית. בתקציב האחרון כ-16.5 מיליון ש"ח בלבד הוקצבו לארגונים האלה, מתוך סכום של כ-290 מיליון שרובו מגיע לארגונים אורתודוקסיים, ועכשיו נפתלי בנט שוחט גם את כבשת הרש הזאת.
8 חודשים שבנט מכהן כשר החינוך. חשבתם שהוא השקיע את הזמן הזה בשיפור הכשרות המורים ובטיפול בשחיקה הקשה שרבים מהם סובלים ממנה? במאבק באלימות בבתי הספר? באיכות התוכן שהילדים שלנו לומדים בשיעורי אנגלית, מדעים, היסטוריה? הצחקתם אותו. מערכת החינוך שלנו במצב כל כך טוב, שהדבר הכי דחוף שנשאר לטפל בו זה לסלק מהמערכת את הארגונים הבודדים שעוסקים בזרמים שונים ביהדות ומציגים אלטרנטיבה לעשרות הארגונים האורתודוקסיים והלאומניים שפועלים בה.
עוד ברשימת הדברים הדחופים בטיפולו של בנט: הטלת צנזורה על יצירות שנבחרו על ידי ועדת סל התרבות המקצועית במשרדו, העלאת הרעיון לדרוש מאמנים שמופיעים בפני תלמידים להצהיר נאמנות למדינה ולהמנון ולהתחייב להופיע מעבר לקו הירוק, פסילת הספר "גדר חיה" מחשש שבני נוער ילמדו שגם ערבים הם בני אדם שאפשר להתאהב בהם, שכתוב ספר האזרחות והפיכתו למניפסט דתי-לאומני, הרחבת הפעילות של ארגוני דת אורתודוקסיים בבתי הספר והפליה פושעת בתקציבים ומשאבים לטובת החינוך הממלכתי-דתי.
שלא נתבלבל – האג'נדה הדתית-אורתודקסית שבנט מחדיר למערכת היא אפילו לא המטרה, היא רק האמצעי. המטרה היא להפוך את מערכת החינוך למסוגרת ופרנואידית. המטרה היא לחנך כאן דור לאומני יותר, גזעני יותר, וביקורתי הרבה פחות, שהיום אומרים לו מה לקרוא ומחר יגידו לו איך לחשוב. דור שלא ישאל שאלות מול המצבים המורכבים שיעמוד מולם כשיתגייס לצה"ל, דור שטוף-מוח שיפתח את הדלת לחזון הסיפוח והאפרטהייד של בנט עם אפס כלים להבין מה רקוב בו.
ארגוני היהדות הפלורליסטיים, כמו ארגוני זכויות האדם, כמו "גדר חיה", כמו ספר האזרחות הקודם שהעז ללמד את התלמידים על זכויות מיעוטים – מפריעים לחזון המשיחי של בנט ולכן הם מחוסלים אחד אחד. ביום רביעי הקרוב אעלה להצבעה בכנסת יוזמה להקמת ועדת חקירה פרלמנטרית שתחקור את תקינות הפעולות של בנט וצוות הקומיסרים שלו ב-8 החודשים האחרונים, ותדרוש תשובות בנוגע לתקצוב, לצנזורה ולהחדרת תכנים לאומניים וגזעניים לבתי הספר.
הורים, מורים, תלמידים, אזרחים ואזרחיות שפוחדים (בצדק) על העתיד של המקום הזה – אם אי פעם היתה לנו סיבה לצאת מהבית ולהרים מחאה ענקית זה עכשיו. נילחם בפאשיזם של בנט בכל הכלים שעומדים לרשותנו – בכנסת, ברחובות ואם צריך גם בבתי המשפט. בואו נוכיח לנפתלי בנט שגם אנחנו יודעים לא להתנצל, שאנחנו מוכנים למלחמה שהוא הכריז על הציבור החילוני והליברלי ושאין דבר ששווה לנו יותר להילחם עבורו מאשר הזכות לחנך את הילדים שלנו לפלורליזם, לחופש, ולאהבת אדם. "

 וח"כ רחל עזריה כתבה כי: "לציונות הדתית זה אמור להיות דבר מאוד משמח:
לימוד תורה, סדר ט"ו בשבט, תיקון ליל שבועות, וקבלות שבת נהיו דבר מקובל לכלל הציבור ולא רק לדתיים. חילונים נוהרים לבתי המדרש ולאירועי תרבות שמקיימים אלול, בינה, הישיבה החילונית ויתר ארגוני ההתחדשות היהודית.
מעולה, לא?
אבל כנראה שיש מי שרואה בזה איום או פשוט מזלזל, ודווקא מהציונות הדתית.
אחרת אין לי דרך להסביר את העובדה שתקציב משרד החינוך לארגוני ההתחדשות היהודית, שמסתכם בסכום צנוע של כ-8 מיליון ש"ח בשנה, פשוט מוקפא. הרי יש כל כך הרבה גופים לחיזוק המורשת היהודית שמקבלים את תמיכת המשרד, אז איך אין תקציב לארגונים האלו?
כיו"ר השדולה ליהדות ישראלית, פניתי לשר החינוך נפתלי בנט בנושא והוא הבטיח לעזור. משיחות איתו התרשמתי שהוא כן מבין את חשיבות הארגונים הללו ואת הברכה האדירה שארגוני ההתחדשות היהודית מביאים לחברה הישראלית. אבל במבחן התוצאה – שום דבר לא השתנה.
אני קוראת לשר בנט ולבית היהודי לזכור שהם משרתים את החינוך של כלל החברה הישראלית, גם בחינוך ליהדות. צריך לתמוך בארגוני ההתחדשות היהודית ולתת להם את מה שמגיע להם, כדי להמשיך את השגשוג והפריחה היהודית המרשימה שמתרחשת בשנים האחרונות בחברה החילונית – שכולנו נהנים מפירותיה."