משרד הביטחון והרבנות הצבאית החליטו כי חללי צה"ל שאינם יהודים ייקברו ללא הפרדה נראית לעין. ח"כ שטרן: "תיקון חוסר צדק היסטורי".

אתמול, שני 2.11.2020 פורסם כי חללי צה"ל שאינם יהודים ייקברו בשורה אחת וללא הפרדה נראית לעין מהחללים היהודים.

כזכור, כיום נקברים חללים שאינם יהודים במרחק שני מטרים מהקבר האחרון בשורה.

על פי הנוהל החדש שגובש במשרד הביטחון בתיאום עם הרבנות הצבאית, חלל שאינו יהודי ייקבר בעומק של 20 ס"מ עמוק יותר משאר הקברים בשורה, וסביב ארון הקבורה תותקן מחיצה נוספת מבלוקים או ממתכת, אך לא תהיה הפרדה פיזית בין קברי יהודים לשאינם יהודים.

משרד הביטחון מסר בתגובה לפרסום :

"במהלך השנים היו דיונים עם הרבנות הצבאית בנוגע לאופן הקבורה, על מנת לאפשר קבורת חללי מערכות ישראל אחד בסמוך לשני וללא מרחקים. לבסוף נמצאו פתרונות מתואמים עם הרבנות הצבאית בהיבטים ההלכתיים ועל פי פסק הלכה של הרב הראשי לצה"ל. ההתאמות מחייבות עדכון נהלים במשרד ומשכך בוצעו בהתאם".

ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד), אמר בתגובה לפרסום:

"כמה שנים לפני כן כראש אכ"א הלכתי לביתו של הרב מרדכי אליהו זצ"ל ואמרתי לו קוברים 'מתי נוכרי ישראל משום דרכי שלום', הרב אליהו הסכים איתי על מחיצה ואני השבתי לו ובתנאי שלא יראו אותה בחוץ. הרב אליהו אמר שאפשר שהמחיצה שתיהיה פנימית ותבלוט קצת החוצה ולאחר הפגישה עם הרב ניסיתי לקדם את העניין אך הדבר לא צלח. בשנת 2013 כשהגעתי לכנסת אמרו לי שכדי לקדם החלטה כזאת, הכי חשוב לשוחח עם הרב יעקב אריאל. הלכתי לביתו ודיברנו על כל האפשרויות. הוא קיבל את האפשרות שהבדלים יהיו בתוך האדמה כמו הפרשי גבהים ולא יהיה מחיצות מבחוץ. הלכתי לרבצ"ר הרב רפי פרץ והוא לא קיבל את דעתו של הרב אריאל. לא זו בלבד, הוא הלך לרב אריאל ושינה את דעתו. עשינו סיורים בבתי קברות צבאיים עם הרבצ"ר הרב אייל קרים ובסוף בא אליי משה יעלון ואמר לי תן לי לסדר את זה בתקנות מערכת הביטחון לא אוהבת חוקים. אמרתי לו שאין בעיה. הוא אמר לי שיעשו הבדל בין הקברים באמצעות ספסל או משהו דומה אבל התעקשתי שיהיה מדובר באותה חלקה. זו החלטה בעלת תרומה לאחדות ישראל. בעיניי אני לא חושב שצריך בכלל הפרדה ולא מחיצות פנימיות או חיצוניות. אין גיור יותר שלם מלמות על הגנת העם וארץ ישראל. אם חייל לא הספיק לעשות ברית מילה אבל חתכו לו את כל הגוף בשביל העם היהודי זה לא מספיק? מי קבע שלא להדליק אור בשבת זה יותר דתי ויותר נקודות אצל ה' מאשר להקריב את נפשך על העם היהודי על קידוש ה'? אני מקווה שהחלטה תקרב אנשים ליהדות. אני מברך את משרד הביטחון על תיקון העוול הכואב בקבורתם של חיילים שאינם מוכרים כיהודים על ידי הרבנות. הצעת החוק שהצעתי מיושמת עתה באמצעות תקנות של משרד הביטחון ואני מברך על כך. אין ספק שזה תיקון חוסר צדק היסטורי עבור חיילים רבים שחרפו נפשם על קיומה של מדינת ישראל, ומעתה ואילך ייקברו בחלקה משותפת כתף אל כתף, כפי שנלחמים ולצערינו הרב, לעיתים גם נופלים כתף אל כתף". 

ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון ח"כ בני גנץ (כחול לבן) הגיב לפרסום ואמר:

"אני חושב שכל חללי צה"ל הם חללי צה"ל ואני שמח שנמצא לזה גם פתרון הלכתי שמצד אחד מכבד את ההלכה ומצד שני מכבד את חללי צה"ל".