משבר בקואליציה על סוגיית ה"שוויון בנטל" – צפו בנאום של לפיד בו הוא מאיים לפרק את הקואליציה – קראו את תגובתיהם של חברי וחברות כנסת בנושא

דברים של שר האוצר יאיר לפיד היום בפתיחת ישיבת סיעתו –השר יצחק אהרונוביץ' –
"דיוני ועדת שוויון בנטל הופסקו אתמול במהלך הלילה, לכל אורך הדיונים הבלטתי את חשיבות שוויון אמיתי בנטל ולכולם!
במסגרת הדיון אמש עמדתי על העקרונות הבאים:
מיעוטים-
הבעתי את דעתי ואמרתי כי לא ניתן לעסוק במגזר אחד ולא באחר, אני מכיר בהסכם הקואליציוני ועדיין עומד על העקרון שיש לגייס את בני המיעוטים וכי יש אחרי חמש שנים לקבוע את הנושא בחקיקה.
חבל ששעת כושר זו לא נוצלה על ידי הועדה להשוואת מעמדם של ערביי ישראל וקידומם לקראת נשיאה שווה בנטל האזרחי.
בני ישיבות-
בהקשר למשך שירות בני ישיבות אמרתי כי:
זה הזמן לא למצמץ ולא להסתתר מאחורי הסכם קואליציוני ולהגיד באופן ברור: כולם משרתים שווה!
חובת גיוס-
כדי לקיים את חובת גיוס במתווה קבע ולהביא להחלת חוק שירות בטחון עלינו לקבוע מנגנונים במסגרת החוק ולא להביא למצב אחר שישמוט את האפשרות מקיום הליך חשוב זה.
בהמשך הדרך לא ארפה ואמשיך לעמוד על עקרונות חשובים אלה"

לדברים בעמוד הפייסבוק של אהרונוביץ'

חבר הכנסת אביגדור ליברמן –
"It's now or never!
נושא השיוויון בנטל, שהגיע שוב לכותרות בימים האחרונים, הוא נושא טעון ומהותי ולא במקרה עברו כבר 65 שנה מאז הנהיג בן גוריון את ההסדר הזמני בענין, והסדר קבע טרם אושר…
עמדת "ישראל ביתנו" בענין גיוס החרדים לצה"ל היא ברורה וידועה. אנו עוסקים בכך ברצינות לא מהיום ולא מאתמול ואפשר לתמצת את עמדתנו באזכור הצעת החוק שהבאנו להצבעה בכנסת הקודמת: גיוס שווה לכולם בגיל 18.
אנו סבורים שהאפשרות המוצעת בחוק שגיבשה "ועדת פרי", שלפיה יוכלו החרדים להתגייס בגיל 21, תהפוך את הענין לבלתי אפשרי משום שבגיל זה רבים מהם כבר נשואים עם ילדים והצבא לא יוכל להיעזר בהם באופן ממשי ולא יוכל להתמודד עם עלויותיהם התקציביות.
גם בנושא משך תקופת השרות של חיילי ישיבות ההסדר לא עשתה הועדה את המוטל עליה מפני שהיא יצרה מצב אבסורדי בו החיילים מישיבות ההסדר ישרתו אפילו פחות זמן מהחיילים החרדים. אם יש שיוויון בנטל הוא צריך לחול על כולם ועל בני ישיבות ההסדר לעשות לפחות שרות של 24 חודשים-כמו החיילים החרדים.
יש גם לקבוע סנקציות אישיות על המשתמטים ולהטיל אחריות וסנקציות על המוסדות שיקלטו את המשתמטים. זהו לא צעד תקדימי וגם במדינות אחרות, כמו שוויץ, מושת מס מיוחד על מי שאינו משרת.
גם גיוס בני המיעוטים ושילובם בחברה הישראלית הוא אחד האתגרים החשובים והרגישים של מדינת ישראל. הימנעות מהתמודדות עם אתגר זה מהווה איתות, קודם כל לערביי ישראל, כי המדינה מוותרת עליהם ומפקירה אותם למטיפים קיצוניים מסוגו של ראאד סאלח.
"ישראל ביתנו" הסכימה, בהסכם הקואליציוני שנחתם עם הרכבת הממשלה, לכך שבתקופת המעבר של 5 השנים הראשונות ייקבע יעד גיוס של 6000 מתנדבים מקרב בני המיעוטים. במסגרת דיוני "ועדת פרי" דרשנו כי בתום 5 השנים של תקופת המעבר עקרון השוויון בנטל יחול גם על בני המיעוטים., בהתאם לסעיף 1 בפרק "עקרונות על למתווה שותפות במשימה ונשיאה בנטל" בהסכם הקואליציוני.
אך קודם כל, בכדי שגם גיוס של 6000 מתנדבים לא ישאר רק בגדר סיסמה ריקה, חובה לגבש מנגנון, להעמיד תמריצים ולהקציב את הכסף הנדרש על-מנת שאפשר יהיה להגיע באמת ליעד הזה.
כמו-כן, יש לקבוע כבר עכשיו שבתום תקופת המעבר יחול חוק שרות שווה לכולם גם על בני המיעוטים.
ברור כי אין אנו מצפים מצעירים ערבים להתגייס לטייסת או לקומנדו הימי, אך אנו כן מצפים שייתנו את חלקם במסגרת מכבי האש, המשטרה או במערכות החינוך והבריאות.
כפי שאמרתי בהתחלה, לא במקרה הסדרת הענין אורכת כבר 65 שנה וברור שמה שלא יעשה ולא יתקבל עכשיו, כשנוצרה הזדמנות לשנות את החוק, לא ייעשה בכלל או לפחות לא ב-65 השנים הבאות… לכן, מי שאומר שיש לקבל את הדברים בצורה חלקית, להתרכז בשלב זה רק בגיוס החרדים ורק אחר כך לטפל בסוגיית בני המיעוטים – טועה ומטעה.
זה הזמן לעשות את השינוי ויש לעשות אותו באופן שלם לטובת חיזוקה של החברה הישראלית.
It's now or never!"

לדברים בעמוד הפייסבוק של ליברמן

חבר הכנסת שאול מופז –
"אנשי "יש עתיד": אל תהיו סמרטוטים!
אני קורא לאנשי יש עתיד שלא לוותר על העקרונות שבגינם נכנסו לממשלת נתניהו ולא להתקפל.
ההתנהגות של שר הביטחון בוגי יעלון שתוקע את הסעיף על הטלת סנקציות על משתמטים בוועדת פרי פוגעת בצה"ל ובמאמצים להביא לשוויון בנטל. קשה שלא להתרשם, שמההתנהגות של שר הביטחון נודף ריח פוליטי רע. בדיוק כפי שעשה לנו נתניהו בממשלה הקודמת גם עכשיו הוא משתפן באמצעות שר הביטחון שלו. הגיע הזמן שחוק הביטחון שלפיו מי שלא מתגייס נענש יחול על כולם כולל כולם. לא ייתכן ששני בניי, קצינים ביחידות מובחרות, יישאו בנטל יחד עם עוד עשרות אלפי צעירים וצעירות בישראל ויידעו שלהתגייס זה חובה, בעוד אלפי חרדים יזכו לפטורים והקלות ללא סיבה.
יש לנו מדינה אחת וכולנו צריכים לשאת בנטל"

לדברים בעמוד הפייסבוק של מופז

השרה סופה לנדבר
"חברים יקרים,
נושא השוויון בנטל ראוי לקבל יחס של יותר מסיסמה.
הבחירות נגמרו, וישנו רוב ברור בעד שינוי התפיסה של השירות בצה"ל.
ראוי שנתייחס לתהליך מסוג זה, כמוהו לא נעשה במדינתנו במהלך 65 השנים האחרונות, בכובד ראש.
על חבריי לממשלה ועליי מוטלת כעת החובה לייצר מתווה בו זכות השירות בצה"ל תהיה אפשרית לכולם.
אני מקווה כי בימים הקרובים תימצא הפשרה והמסקנות של וועדת פרי יוגשו לאישור הממשלה. זאת לאחר שיימצא פתרון הולם גם לסוגיית גיוס האוכלוסיה הערבית בישראל.
שוויון אינו רק סיסמה – וראוי כי מי שנלחם על שוויון זכויות יידע גם להילחם על השוויון בחובות האזרחיות של כל אחת ואחד מאיתנו"

לדברים בעמוד הפייסבוק של לנדבר

ראש הממשלה בנימין נתניהו
"אנו ניצבים בפני שינוי היסטורי שיביא להגברה משמעותית ביותר של השוויון בנטל. עד ליישום החוק נראה עוד הרבה כותרות ומשברים, גם מדומים וגם אמיתיים, אני בטוח שניתן למצוא פיתרון. יהיה חוק".

לקריאת הכתבה המלאה באתר "בחדרי חרדים" לחץ/י כאן

שר הבטחון משה (בוגי) יעלון – 
"המתווה המשותף שונה מהמצע שהציגה יש עתיד בבחירות. ביום חמישי הוציאו ביש עתיד הצעת מחליטים שאנחנו לא ראינו קודם. ראיתי בפסקה הזאת התרסה". 

לקריאת הכתבה המלאה באתר "בחדרי חרדים" לחץ/י כאן

יו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ – 
"אנחנו בעיצומו של קרב ספינים. גיוס החרדים כפי שהדברים נראים עכשיו יתרסק לחלוטין. מרוב להט לייצר סכסוך השיגו את ההיפך. יהיה גיוס של פחות חרדים עם יותר כותרות". 

לקריאת הכתבה המלאה באתר "בחדרי חרדים" לחץ/י כאן

שר המדע ויו"ר הוועדה לשוויון בנטל יעקב פרי – 
"אחרי לילה ארוך, בו אושרו רוב סעיפי החוק, חלקם היסטוריים, הפסקתי את ישיבת הועדה. ההתנגדות המפתיעה של חלק מן השרים באשר לחובת הגיוס במתווה הקבע והחלת חוק שירות בטחון על תלמידי הישיבות המשתמטים, חייבו אותי לקבל החלטה.
חובת השירות היא לב ליבה של מתווה הגיוס החדש ואיני מתכוון לוותר על עקרון זה. אנו מחויבים להגביר את השוויון בנטל בקרב הציבור הישראלי – הבטחנו, ולא נפר זאת.
הדבר ייעשה רק על ידי חוק אחד, עם גיוס אחד,לכולם.
כל ניסיון לייצר חוק רק למראית עין – יסוכל".

לדברים בעמוד הפייסבוק של פרי

שר הכלכלה והמסחר ושר הדתות, התפוצות וענייני ירושלים, נפטלי בנט
"אני משוכנע שניתן להגיע לפתרון מוסכם בנושא השוויון בנטל. אנחנו בתהליך היסטורי של חיבור החרדים לחברה הישראלית, מה שלא עשו ב-65 שנה. זה קשה ואני משוכנע שזה ייפתר ונמצא את הנוסחה שתאפשר לחרדים לשרת ולהשתלב בשוק העבודה. אף אחד לא אמר שזה קל אבל אני חושב שיש יותר הסכמות מחילוקי דעות. אף אחד לא רוצה לראות גדודי משטרה פושטים על בני ברק, אבל מצד שני רוצים לראות שהם משתלבים בגיוס".

לקריאת הכתבה המלאה באתר "בחדרי חרדים" לחץ/י כאן