מרשם האוכלוסין פותח תיקי יהדות של משפחות יוצאי ברית המועצות. ליברמן: "נפעל להוציא את העסקנות החרדית ממוקדי הכח".

אתמול, שני 15.6.2020 נחשף בחדשות הערב של 'כאן 11' כי מרשם האוכלוסין פותח מחדש תיקי יהדות של אלפי משפחות ישראליות, כאשר כמעט כולן של יוצאי ברית המועצות לשעבר.

מהנהלת בתי הדין הרבניים נמסר:

 "מחמת חיסיון איננו יכולים להתייחס לגופו של תיק. נציין כי לדאבוננו ישנה תופעה נרחבת שבה מתגלים מסמכים מזוייפים, שנבדקו על ידי המעבדות לזיהוי פלילי של משטרת ישראל, ונמצאו מזויפים ללא ספק. מערכת בתי הדין עושה את עבודתה נאמנה ומסרבת לעצום עיניים מול אישורי יהדות מזוייפים, שבעת הגשתם הוליכו שולל ורימו את המדינה ורשויות החוק. בניגוד לנטען, מערכת בתי הדין אינה יוזמת בירור יהדות, אלא מבצעת זאת בעקבות פניות המבקשים בלבד. 97% מבקשות בירור היהדות מאושרות במהירות וללא בעיה. בג"ץ דחה את עתירת ארגון עתים בעניין בדיקות ה-DNA לאחר בדיקת הטענות".

יו"ר ישראל ביתנו ח"כ אביגדור ליברמן כתב בתגובה:

"הממסד החרדי, שהשתלט על הרבנות הראשית ועל משרד הפנים, ממשיך במלחמה ובאפליה כלפי העולים מברית המועצות לשעבר. הם כבר לא מסתפקים רק בבדיקות ד.נ.א. לבירור יהדות, עכשיו מתברר שמשרד הפנים בהובלת אריה דרעי, פועלים בשיטות של המאפיה ועושים חקירות יזומות וסמויות על עולים שעלו בשנות ה-90 ואין ספק לגבי יהדותם. זו רדיפה לשם רדיפה שנובעת מגזענות נטו ואנחנו לא מתכוונים לעבור על זה לסדר היום. נפעל להוציא את העסקנות החרדית ממוקדי הכח ולעשות סוף לכפייה החרדית. הגיע הזמן ליהדות מחבקת ומחברת".

ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד- תל"ם), גם התייחס לנושא ואמר:

"הטלת ספק ביהדותם של אחינו מחבר העמים מטילה כתם על מדינת ישראל. בחסות ממשלת העריקים המנופחת, נגזר חוסר ודאות וסבל תמידי על מאות אלפים מאזרחיה הנאמנים ביותר של המדינה. זוהי ממשלה שהפקירה את מפתחות הכניסה לעם היהודי בידי אנשים שלשירות בצה״ל אין בעיניהם כל משמעות״.

יו"ר האופוזיציה, חבר הכנסת יאיר לפיד (יש עתיד- תל"ם):

"הדרישה החצופה לחקור את יהדותם של יוצאי ברית המועצות מהווה פגיעה ביסודות הדמוקרטיה שלנו. זוהי לא דרכה של היהדות. אני מתבייש ששר הפנים ושרת הקליטה מפעילים את מונופול הרבנות כדי להשפיל יהודים, רק בגלל ארץ המוצא שלהם. נעשה כל שיידרש כדי לעצור את התועבה הזאת. פרלמנטרית ומשפטית".

ח"כ יואל רזבוזוב (יש עתיד- תל"ם) פנה ליו"ר ועדת פנים והגנת הסביבה, ח"כ מיקי חיימוביץ', בבקשה לקיים דיון בנושא, וכתב:

"נחשפנו בתקשורת לסיפורים המזעזעים של אזרחי ישראל, שהרבנות מבקשת לערוך 'בירור' ו-'בדיקה' מחודשת בנוגע ליהדותם. מדובר בתופעה פסולה ובלתי מתקבלת על הדעת במדינה דמוקרטית, על כן אני מבקש לקיים דיון בהשתתפות כל הגורמים הרלוונטיים על מנת לקבל תשובות והבהרות ברורות".

ח"כ אלכס קושניר (ישראל ביתנו) התייחס לחשיפה במליאת הכנסת במסגרת נאומי בני דקה ואמר:

"הסיפור הזה של הוכחת יהדות מתמשכת בלתי נגמרת רודפת אותנו כבר שלושים שנה. תחשוב על זוג או ילד שנולד וגדל בו, מגיע להתחתן ברבנות שוב צריך הוכיח את היהדות שלו, עכשיו הוא מסתכן שאם חס וחלילה לא יצליח, הילד או הילדה שלו לא יהיו רשומים כיהודים. אני באתי ממקום שבתעודת זהות בסעיף 5 של הלאום וסבלנו מספיק אז אני מציע לדרעי שכל כך אכפת לו מטוהר הגזע, אני מציע לו רעיון שיבנה מחנה יכניס את כל העולים לשם, יכתוב מן פתק שיהיה כתוב עולים ואני מוכן להיבדק ראשון אם אריה דרעי יהיה הראשון שייבדק ויביא את כל המסמכים. זה פשוט שערורייה צריך לעצור את זה ואני לא מבין למה אף אחד מחוץ מאיתנו לא מתעסק בזה".

ח"כ יבגני סובה (ישראל ביתנו) התייחס גם הוא לסוגייה במליאת הכנסת ואמר:

"קודם כול, אני חושב שזה דבר מגוחך, זה לא צריך להיות. למעלה מ-2,000 מקרים תוך חמש שנים, 54 תיקים פתוחים של בירור, זה כבר לא מקרה בודד. זה עשרות מקרים. אני חושב שזה לא אמור להיות ככה. אני חושב שמשרד הפנים מצא פטנט, כנראה – אני לא יודע, אני אשמח לשמוע את שר הפנים, שלצערי לא נמצא פה – לאיים על אנשים אחרי 30 שנה, לבדוק את היהדות שלהם, כשהם הוכיחו את היהדות שלהם מעל ומעבר. אני מציע, אדוני היושב-ראש, שכולנו נגנה בתוקף את המעשה הזה, ובן אדם שעלה לפי חוק השבות והוכיח את היהדות שלו לפני 30 שנה, שלא ייווצר מצב שאחרי 30 שנה הוא מגיע לבירור. זה דבר שלא צריך להיות במדינת ישראל שמכירה ביהודים כעולים חדשים. אני מאוד מבקש שמי שלא ראה את התחקיר הזה יראה את התחקיר וייתן את דעתו בעניין".