מצע דת ומדינה של מפלגת כחול-לבן: פתיחת הסטטוס קוו לשיח ודיון ציבורי משותף, שיוויון זכויות לקהילה הגאה וחיזוק הקשר עם הזרמים בתפוצות

מפלגת כחול לבן בראשות בני גנץ  וח"כ יאיר לפיד פרסמו  את מצע המפלגה לכנסת העשרים ואחת, הכולל 26 פרקים ומתפרס על פני 44 עמודים.

החלק התשיעי במצע מתייחס לסוגיית הדת והמדינה, החלק ה23 מתייחס לקהילה הגאה והחלק ה24 נוגע ליהדות התפוצות וקליטת עלייה.

בפתח המצע בנושא דת ומדינה נכתב: כחול לבן תשמור על זהותה היהודית של המדינה לצד מימוש זכותם של כל אדם וכל קהילה לעצב את אורחות חייהם מתוך חירות וסובלנות. דאגה כנה לדמותה היהודית-דמוקרטית של מדינת ישראל מחייבת דיון ציבורי בסוגיות הנוגעות ליחסי דת ומדינה; עלינו לפתוח את הסטטוס קוו לשיח ודיון ציבורי משותף, מתוך שותפות ולא מתוך עימות.

כמו כן נכתב כי יאפשרו לרשויות מקומיות החפצות בכך להפעיל תחבורה בשבת, יבטלו את חוק המרכולים, יקדמו רפורמות במערך הכשרות, יאמצו את מתווה הכותל ויחוקקו את ברית הזוגיות.

בחלק המתייחס לקהילה הגאה נכתב: שוויון זכויות לקהילה הגאה הוא חלק מהותי במדינה המקיימת שוויון זכויות לכל אדם, על פי עקרונות מגילת העצמאות. לכל אדם זכות לחיות את חייו כפי שהוא בוחר; להיות מי שהוא, לאהוב מישהו, להקים איתו משפחה, להוליד איתו ילדים, לקבל את כל הזכויות הקבועות בחוק באופן שוויוני ולהסתובב ביננו גאה במי שהוא.

עוד נכתב כי ימסדו את זכות הלהט"ב לזוגיות באמצעות ברית הזוגיות, יחוקקו את חוק הפונדקאות אשר יכלול את הקהילה הגאה ויתקנו את חוק האימוץ.

על סוגיית היחסים בין ישראל לתפוצות נכתב: נפעל לשיקום וחיזוק הקשרים עם יהדות התפוצות ועם אזרחי ישראל החיים בתפוצות. על מדינת ישראל לגלות רגישות למצבן ולמעמדן של קהילות יהודיות בתפוצות, ובמקרים שבהם החלטות ממשלת ישראל משפיעות עליהן ישירות, גם להתחשב ברגשותיהן, זאת מתוך סולידריות לגורלנו היהודי המשותף.

בנוסף, נכתב כי יפעלו לקיום הליכי גיור מאירי פנים לעולים שאינם מוכרים כיהודי.

מצע-כחול-לבן-2019