מפלגת יש עתיד הפיצה יעדי חקיקה לכנסת העשרים ואחת במידה והם המפלגה אשר תיבחר להוביל את הממשלה הבאה. יו"ר יש עתיד ח"כ יאיר לפיד: "אם נבחר להוביל, אלה החוקים שנבטל, נתקן ונחזיר".

היום, שני 06.08.2018 הפיצו חברי הכנסת ממפלגת יש עתיד, יעדי חקיקה לכנסת העשרים והאחת במידה והם יבחרו להוביל את הממשלה. רבים מן החוקים, עוסקים בענייני דת ומדינה.

חוקים אשר מפלגת יש עתיד מתחייבת לבטל:

חוק המרכולים

חוק המרכולים כזכור, עבר בחודש ינואר, והוא מאפשר לשר הפנים, אריה דרעי, למנוע פתיחת מרכולים בשבת על ידי ביטול חוקי עזר עירוניים.

הצעת חוק לתיקון דיני הרשויות המקומיות (ביטול סמכות שר הפנים לעניין חוקי עזר בדבר פתיחתם וסגירתם של עסקים בימי מנוחה), של סיעת יש עתיד מבקשת להביא לביטולו של חוק המרכולים.

 

חוקים אשר מפלגת יש עתיד מתחייבת להחזיר:

חוק הגיוס המקורי

הצעת החוק של כלל סיעת יש עתיד מבקשת לתקן את סעיף 19 לחוק שירות וביטחון התשמ"ו-2016, המתיר מתן פטורים למועמדים לשירות ביטחון מהאוכלוסייה החרדית. בדבר ההסבר להצעה נכתב כי מבקשת באה להשיב על כנו את ההסדר שחוקק בתיקון מספר 19. במאבק על השוויון בנטל הוא מאבק על דמותה של החברה הישראלית. מה שמונח על כף המאזניים הוא ביטול מודל צבא העם וגיוס לכולם. זה מאבק על אבני היסוד של החברה הישראלית. 

חוק לימודי ליבה

משמעות החוק היא ביטול סעיף 10א לחוק לימוד חובה, שחייב את כל מוסדות החינוך היסודי בישראל, כולל מוסדות הפטור החרדים, ללמד 11-10 שעות שבועיות של מתמטיקה, מדעים ואנגלית. במקום זאת, החוק הנוכחי משאיר בידי שר החינוך את שיקול הדעת בהחלטה על התנאים לתקצוב מוסדות הפטור.

מתווה הכותל

הצעת חוק זו נועדה לעגן את המתווה בחקיקה ראשית כדי להבטיח את זכותו של כל יהודי להתפלל בכותל המערבי לפי מנהגו ואמונתו, ולהבטיח את מעמדו של הכותל המערבי כסמל המאחד את העם היהודי במדינת ישראל ובתפוצות, גברים ונשים כאחד, ברוח עקרונות מדינת ישראל; עקרונות אשר מושתתים על הזכות, לכבוד, לשוויון ולחופש הדת והפולחן.

מתווה הגיור

הצעת החוק של ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד) מבקשת להתמודד עם המצב בו מתגוררים במדינת ישראל מספר גדול של אזרחים שאינם נחשבים יהודים לפי ההלכה היהודית, אבל מרגישים חלק מהעם היהודי, באמצעות התרת גיור על ידי רב מקומי במסגרת מערך גיור שיוקם במשרד הדתות.

 

 

חוקים שמפלגת יש עתיד מתחייבת לתקן:

חוק הלאום

הצעת חוק-יסוד: מדינת ישראל מבקשת לקבוע את היותה של מדינת ישראל  מדינת הלאום של העם היהודי, המושתתת על יסודות החרות, הצדק והשלום לאור חזונם של נביאי ישראל ומקיימת שוויון זכויות לכל אזרחיה. בכך מבקשת הצע"ח להוות חלופה לחוק הלאום.

חוק צוהר

בזמן שמשרד הדתות שינה את פקודת הנישואין והגירושין כאשר הכנסת אישרה את פתיחת אזורי הרישום לנישואין ("חוק צוהר") הוא הכניס מבלי משים סעיף הקובע כי "כל שאינו דואג לרישום הנישואין או הגירושין שלו, או לרישום הנישואין או הגירושין שהוא סידר לאחר, דינו – מאסר שנתיים". כלומר זוג שנישא באופן פרטי וללא הרבנות, צפוי, יחד עם הרב המחתן, למאסר.

חוק הפונדקאות

הצעת החוק שאושרה, מבקשת לערוך מספר שינויים בחוק הסכמים לנשיאת עוברים, אשר מסדיר את הליך הפונדקאות בארץ. החוק כיום מאפשר הליך פונדקאות רק לבני זוג- איש ואישה במצב בו לאישה יש קושי רפואי לשאת היריון, השינוי העיקרי בהצעת החוק עוסק בהרחבת מעגל הזכאים להליך פונדקאות גם לנשים ללא בן זוג הסובלות מבעיה רפואית. עם זאת, ההסתייגות של ח"כ אמיר אוחנה (הליכוד) אשר מבקשת להכליל בחוק זוגות הומואים לא עברה.