מסלול התנגשות – לחצים כבדים על שרה הכלכלה ח"כ אריה דרעי משני צדדי הוויכוח על קיום משחקי הכדורגל בשבת

הוויכוח על אופיה של השבת מטלטל את עולם הספורט ואת מגרשי הכדורגל. לאחר איומי שביתה מצד מנהלת הליגות אשר רוצה להמשיך לקיים משחקים בשבת, ומספר התבטאויות חד צדדיות מצד תומכי ביטול המשחקים בשבת (בהם שרים וחברי כנסת) – נראה כי העימות בין הצדדים לא יצליח לשמר את הסטטוס קוו ולרצות את הצדדים.
השר אריה דרעי הוא האדם אשר בסמכותו להכריע את הסוגיה. כאשר במידה ולא ייתן את היתר ההעסקה בשבת למנהלת הליגה איום השביתה עלול לבוא לכדי יישום. 

חבר הכנסת השר אריה דרעי, ניצב בפני סערה אשר הגיע לפתח משרדו והכרעתו לכאן ולכאן עלולה להביא לקרע ביחסי דתיים חילוניים. על אף שמדובר לכאורה בסוגיה שמבחינה עקרונית ועוצמת ההשפעה שלה אינו עמוק כמו סוגיית דת ומדינה אחרות, תהיה זו טעות להפחית בחשיבות הכרעתו של השר בנוגע לקיומם של משחקי הכדורגל בליגה הבכירה – ליגת העל – ביום השבת. עשרות אלפי אנשים מגיעים לאצטדיוני הכדורגל מדי שבת ועוד מאות אלפים צופים בשידורי המשחקים.
בינתיים כבר הודיע מנהלת הליגות בכדורגל כי במידה והשר דרעי לא יאשר את היתרי ההעסקה בשבת יושבתו שתי הליגות הבכירות בכדורגל.
מנגד חברי קואליציה רבים, ביניהם גם השר דרעי בעצמו, כבר יצאו בהצהרות חד צדדיות אשר ללא ספק יקשו על הגעה להסדר בנושא.  
 חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ': "קיום משחקי כדור רגל בשבת, הגם שמדובר בנוהג שקיים מקדמא דנא, הינו נוהג פסול ערכית, דתית, חברתית וחוקית. ערכית ודתית בהיותו פוגע בצביונה של השבת במדינה היהודית, חברתית בהיותו מדיר מהמשחקים – הן כמשתתפים והן כצופים – את ציבור שומרי השבת והמסורת בעם ישראל, וחוקית בהיותו סותר את חוק שעות עבודה ומנוחה. הסעיף מתיר לשר לאפשר עבודה בשבת רק אם הוא "שוכנע" כי הפסקת העבודה בשבת תפגע "פגיעה רבה" בסיפוק צרכים "חיוניים" לציבור או לחלק ממנו.

"אני משוכנע כי ת"ח ירא שמים כמוך, בוודאי לא יהיה משוכנע שהעברת משחקי הכדור רגל לימי החול תפגע פגיעה רבה בצורך חיוני. נהפוך הוא – קיום המשחקים בשבת פוגע פגיעה רבה בצורך חיוני של עם ישראל כולו – "יותר מששמרו ישראל על השבת שמרה השבת על ישראל".

חבר הכנסת מיקי זוהר מהליכוד יו"ר ועדת המשנה לספורט: "הצדק מנצח. שופטת בית הדין לעבודה הזכירה היום לכולנו שעבודה בשבת בליגת הכדורגל היא אסורה ולא בכדי החוק במדינת ישראל אף קובע שמדובר במעשה פלילי לכל דבר. הצעת החוק שהגשתי בדבר מתן אפשרות למועדוני ספורט לשמור שבת הוכחה כנכונה וטובה בכך שתמנע מצבים אבסורדיים כאלו בעתיד ותאפשר לספורטאים לשמור על יום המנוחה המגיע להם על פי חוק."

כזכור התחיל הויכוח אשר שנים נשמר תחת מעתה הסטטוס קוו לפני כשבועיים כאשר התקבלה החלטה במנהלת הליגה (הגוף המנהל של שתי ליגות הכדורגל הבכירות בארץ) כי שני משחקים מהליגה הלאומית (השנייה) ישוחקו ביום שבת, עד כה משחקי ליגה זו שוחקו ביום שישי ורק המשחקים בליגת העל שוחקו בשבת.

בעקבות ההחלטה השר דרעי, אשר טרם הגיעה ההכרעה לידיו שלח מכתב פומבי לשרת הספורט ח"כ מירי רגב בוא כתב   "קבלתי היום את פנייתם של עשרות שחקנים מהליגה הלאומית, בה הם מוחים כי בניגוד לשנים קודמות, הם התבשרו על ידי מנהלת הליגה, כי יאלצו לשחק בשבתות בעונת הכדורגל הקרובה. החלטת מנהלת הליגה לשחק בשבתות, לאחר שנים בהם לא התקיימו משחקים בליגה זו בשבתות, גרמה למורת רוח רבה בקרב השחקנים המסורתיים. שחקנים אלו פנו אלי, להסתדרות ולארגון שחקני הכדורגל ובקשו לשנות את מועדי המשחקים כפי שהיה עד היום, כדי שלא יאלצו לחלל את השבת, לשמור על אורח החיים הדתי שלהם ולהמשיך ולהתפרנס ממשחק הכדורגל".

אותם שחקנים אשר השר אריה דרעי מזכיר במכתבו הם אלו אשר פנו לבית הדין לענייני עבודה בתביעה למנוע את קיום המשחקים בשבת. בדיון בעתירתם קבעה שופטת בית הדין אפרת קסלר באופן תקדימי, כי קיומו של כל משחק כדורגל בשבת מהווה עבירה פלילית על החוק.מתוך דבריה של השופטת "האם יש לכם היתר לתת לשחקנים לעבוד בשבת?… לא אכפה עליהם לשחק בשבת… עד שלא תביאו היתר ממשרד הכלכלה לא תוכלו לכפות על שחקנים לשחק בשבת. זו עבירה על החוק. קיום משחקי כדורגל בשבת זו עבירה פלילית ולא אאשר זאת".

שרת הספורט מירי רגב בתגובה להחלטת השופטת: "אני מחזקת את דבריה של שופטת בית הדין לעבודה אפרת קסלר שאמרה כי לליגות הכדורגל אין היתר העסקה בשבת ובטח לא לליגת העל. דבריה מחזקים את הקו שלי בנוגע לאי כפיית משחקים בשבת.כפי שהודעתי בתחילת השבוע על פי הנחייתי עד סוף חודש אוגוסט יוגשו בפניי המלצות הצוות המיקצועי לגבי משחקים בשבת.כמו כן פנו אלי גם ראשי ערים, אשר מתנגדים לכך שקבוצתם תשחק בשבת".

שינוי גודל גופנים