מנכ"ל הרבנות הראשית לישראל: "אין להסדיר בחקיקה את הפיקוח על המוהלים, מכיוון שברית מילה היא מצווה דתית"

בתאריך ה-12.6.2017 קיימה וועדת הפנים והגנת הסביבה בראשות ח"כ דודי אמסלם (ליכוד) דיון המשך לדיון שקיימה הוועדה בחודש ינואר בנושא הסמכת מוהלים, על רקע תחקיר תאגיד השידור "כאן" שחשף פגמים חמורים באופן ההתנהלות של מוהלים, על רקע אי ההסדרה בתחום. הדיון התקיים בנוכחותו של שר הדתות, דוד אזולאי, ומנכ"ל הרבנות הראשית, משה דגן. 

לאורכו של מרבית הדיון, ניסה ח"כ אמסלם להבין מדוע מנכ"ל הרבנות הראשית ושר הדתות מתנגדים להסדרה בחקיקה של רישוי המוהלים כפי שמקובל במקצועות רבים בישראל, יתר על כן מקצועות הנוגעים לחיי אדם. לאחר שמנכ"ל הרבנות הראשית טען שהסדרה של הנושא בחקיקה עשויה להוביל למדרון חלקלק כנגד בריתות מילה במדינות אירופה, הצהיר מנכ"ל הרבנות הראשית ש: "אין להסדיר בחקיקה את הפיקוח על המוהלים, מכיוון שברית מילה היא מצווה דתית", כפי שניתן גם לראות בוידיאו בעמוד הפייסבוק של מכון "על משמר הכנסת" https://www.facebook.com/almishmarhaknesset/videos/vb.546989158668015/1586213348078919/?type=2&theater&notif_t=like&notif_id=1497274451750358

להלן לקט דברים שנאמרו בוועדה:

השר לשירותי דת, דוד אזולאי (ש"ס):
"אנחנו מקיימים את הדיון הזה בעקבות אירוע שהיה על מוהל שפגע באיזושהיא צורה בציבור שלם, אחד הדברים שאנחנו עשינו אז, נקטנו באמצעים, כנגד אותו מוהל, בעקבות כך התקיים דיון אצלנו בוועדה. פניתי לרבנות הראשית שהיא בעצם הגוף המוסמך לפקח, אנחנו מבחינתנו נקטנו באמצעים כנגד אותו מוהל, כךשהיום הוא מושהה מהעבודה, ואחר כך נאסר עליו להדריך מוהלים אחרים". 

יו"ר וועדת הפנים והגנת הסביבה, דודי אמסלם (ליכוד):

בא בן אדם, לוקח סכין, פוצע את הגוף של תינוק בן 8 ימים. אנחנו מפחדים להסמיך אנשי מקצוע, אני לא מבין למה. למה לא להסדיר את הדברים בחקיקה? למה יש לכם חשש מכך שאנחנו בעצם נגדיר בחוק שמי שמוהל חייב לעבור את ההסכמה של הרבנות. זה כמו שפעם רופא לא יכל להיות רופא, העסק היום הוא יותר פולשני, היות והציבור הוא לא דתי ברובו, הוא קורא בעיתון ואומר זה לא ייתכן, הציבור מאבד ככה את האמון.

מנכ"ל הרבנות הראשית, משה דגן:
"צריך להתייחס להשלכות הרוחב. זה ייצור את המדרון החלקלק בכל העולם, כבר ראינו בתקשורת שבדנמרק רוצים לאסור ברית מילה, אז זה מתחיל מידרון חלקלק שאי אפשר לדעת איפה ייגמר זהו תחום שמתנהל מצוין.זאת מצווה דתית, לא צריך לשים בגבולות המדינה".

ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד):
"אני דרך אגב הגשתי הצעת חוק ושהשר מכיר אותה, ושלא עומדת בסתירה לתקנות שהמנכל מציע אותה. אני לא פוחד מחקיקה. הלוואי ולא הייתה חקיקה, או שהחקיקה הייתה אחרת. הלוואי היה אפשר לגייר בכל הארץ ולתת כשרות בכל הארץ, לא רק באותה אזורים. בהיבט הזה המוהלים זאת דוגמא טובה. עושים היום פחות בריתות משעשו לפני 30 שנה. יש במדינת ישראל הורים יהודים שלא מלים את הילדים שלהם. אף אחד לא מתכוון שהחקיקה תחליף את השולחן ערוך, לא יגידו איך למול, איך להחזיק את הסכין ואיך לחתוך, הדברים האלה אכן נתונים לסמכותם של רבנים שכפופים לשולחן ערוך. החקיקה מיועדת לכך שיש סמכות להיות מוהל.אני אומר לטובת הגאווה היהודית של כולנו, ממה אתם מפחדים. 40 דקות אתה רק שומע מה לא".

ח"כ רחל עזריה (כולנו):
"העניין של ההסדרה הוא מאוד חשוב, הגשתי יחד עם עמיתי אברהם נגוסה הצעת חוק שמסדירה את הענין של המוהלים. למרות שהייתתה הסכמה, ברגע האחרון הוחלט שלא להעביר את החוק בו.שרים. אני רוצה לומר משהו, לא יכול להיות שיש חוקר איסור הונאה בכשרות, ואין חוק איסור הונאה במילה".

ח"כ מיכאל מלכיאלי (ש"ס):
"הגיע הזמן שאנחנו חברי הכנסת נכבד את הרבנות הראשית. צריך לתת את הדעת על האופן שחקיקה צצפרש אצל הגויים".

ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה):
"אין לי שום בעיה  שיודיעו שבבית החולים אדם לא ייחלק כרטיסים של רבנות, לומר שמוהל שעובד בכך שנים רבות יידרש פתאום לרישיון".

ח"כ אברם נגוסה (הליכוד):
"אני חשוב שכולנו צריכים להסכים לטובת הנושא, כולנו צריכים לשבת ולדבר ולמצוא פתרון. זוהי גדר פרוצה. כל אחד יכול לבוא ולהיות מוהל. כל מה שאתם אומרים פה, עובדה שיש פה מסתובבים 300 אולי אפילו יותר מוהלים, כי אין פיקוח רציני, ואין מנגנון שמפקח על הנושא הזה. אנחנו אומרים שהכל במסגרת ההלכה, העניין ההלכתי לא ייפגע, לכן הצענו במסגרת ההלכה, בואו נמצא שפה משותפת כדי הלגן על הציבור. אנשים יכולים לרוץ לרופאים, ואז זה לא יהיה כפי שההלכה דורשת, נגיד עניין היהודים בגולה שיכולים לעשות צרות. אם אנחנו נעשה פה הכנסת והרבנות ביחד בשיתוף פעולה, אני חושב שאפשר למצוא את השפה המשותפת שיכולה להסדיר את הנושא הזה, גם כשלא נפגע ביהודים אחינו שבגולה, וגם במדינת ישראל. יכול להיות יותר גרוע ממה שעכשיו.הצעת החוק הזאת אני אומר בואו איזו מילה אתם רוצים לשנות, איזה משפט, נלך לכיוון שלכם. אתם אומרים שזה ייפגע בהלכה, אנחנו אומרים בואו, אתם אומרים שזה ייפגע בקהילות יהודיות בחו"ל אני אומר בואו".

ח"כ יואב בן צור (ש"ס):
"ודאי שהנושא הזה צריך לבואו בידי הסדרה, אבל אי אפשר לומר שכל הרבנים הם לא מוסמכים. צריך למצוא את שביל הביניים. אלו רופאים מומחים שלמדו איש מפי איש, בן מאב, ואין מה להכיל על הכלל".

ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה):
"כשאנחנו יושבים פה כרגע, בכל יום, יש בעל מקצוע כזה או אחר, אם זה רופא או מנתח שכל פעם שהיינו עושים דיון בכנסת על וועדה כזאת או אחרת, או פאשלה אלו דברים של כל יום. אני אומר דבר אחד וברור: צריך למצוא בצורה שקטה את הדרך לשמוע את ההעצות של הרבנות, בטח לא בדרך של חקיקה, ומונגשת לאותם אזרחים שמחפשים מוהל בספר טלפונים".

בסיום הוועדה סיכם יו"ר הוועדה ח"כ אמסלם (הליכוד):
"אני חושב שיש לנו התקדמות, אני מתכוון לעשות פגישת עבודה. אפגש עם הרבנים הראשיים על מנת להגיע לאיזושהיא הבנה בנושא".