מנכ"ל הרבנות הראשית לאחר הגעה להבנות עם ח"כ פולקמן בנושא רפורמת הקורנפלס: "אנו שמחים שותפים במאמץ להוזלת יוקר המחיה"

בעיתון ידיעות אחרונות פורסם היום ה-25.2.2018 כי לאחר תקופה בה הנושא היה במחלוקת בין הרבנות הראשית הגיעה להבנות הנוגעות ליישום ' רפורמת הקורנפלס' עליה הכריז שר האוצר, משה כחלון (כולנו) לפני מעל לשנה.

לאחר שרשרת של עיכובים ודחיות ברפורמת הקורנפלס של שר האוצר, משה כחלון (כולנו), בהם דרישת הרבנות הראשית שכל יבואן מקביל יבצע תהליך של פיקוח כשרות על קווי הייצור שמהם ייבא את מוצרי המזון, על אף שבלא מעט מקרים מדובר בקווי ייצור שכבר הוכרזו ככשרים ומפוקים באופן תדיר ע"י גופי כשרות אורתודקסיים מקומיים, לטובת שיווק לקהילות יהודיות בעולם ואף לישראל. בנוסף, דרשה הרבנות תקנים רבים נוספים למערך הכשרות, על רקע הגידול הצפוי מהרפורמה לפיקוח על היבוא המקביל, וביקשה להשית שורות היטלי פיקוח ואגרות שונות על היבואנים המקבילים. דרישות אלו הפכו את היבוא המקביל ללא כדאי, ובעקבות כך גורמים בענף הזמון העריכו כי מאות חברות יבוא קטנות יימנעו להיכנס לשוק היבוא המקביל, בעקבות אי הכדאיות. לאחר שח"כ רועי פולקמן, יו"ר סיעת כולנו, המשיך להיאבק על יישום הרפורמה, ובאחרנה הגיע להבנות עם מנכ"ל הרבנות הראשית, הרב משה דגן, על תחילת יישום הרפורמה, כבר בימים הקרובים, בפיילוט שיכלול מוצרים שונים. כאשר, בשלב הראשון סוכם כי הפיקוח יהיה על מוצרי מזון מקווי ייצור במפעל המפוקח על ידי משגיחי כשרות, המאושרים ע"י הרבנות הראשית. כמו כן, סוכם כי הרבנות הראשית תפעל לאישור גופי כשרות נוספים בחו"ל, וכי במקביל יבוצעו תיקוני חקיקה שיאפשרו סמכויות אכיפה והטלת סנקציות כספיות על יבואנים שייתפסו בהפרת הנהלים. ח"כ רועי פולקמן (כולנו): "הפיילוט יפתח את השוק לתחרות וליבוא מקביל בהכשר הרבנות. התחרות תשפיע על ירידת המחירים לצרכן".

מנכ"ל הרבנות הראשית, הרב משה דגן: "אנו שמחים שותפים במאמץ להוזלת יוקר המחיה, במקביל למאמצים להגן על הצרכן מפני הונאה כשרותית".

בפוסט בפייסבוק אמר ח"כ פולקמן כי:

במהלך השבועות האחרונים ח"כ אלי אללוף ואני סייענו לקדם מהלך של שיתוף פעולה בין אגף תקציבים לרבנות הראשית בעניין 'רפורמת הקורנפלקס'. הרפורמה שעתידה להוזיל עלויות מוצרים באופן משמעותי לצרכן נתקעה במשך מספר שנים, אבל עתידה לצאת לדרך בזמן הקרוב.
זאת בזכות שיתוף פעולה מוצלח בין הרבנות הראשית לאגף תקציבים באוצר שהסכימו על פיילוט נסיוני אשר ייאפשר ליבואנים קטנים לייבא מגוון רחב של מוצרים מחו"ל ב"יבוא מקביל". אפשרות זו תפתח את השוק לתחרות שתוזיל משמעותית את המוצרים לצרכן.

לקריאת הכתבה המלאה בעיתון ידיעות אחרונות