מליאת הכנסת התכנסה בעקבות דרישתם של 40 ח"כ לדיון בנושא "האפליה המבישה של הממשלה את הקהילה הלהטב"ית". רה"מ בנימין נתניהו:"אני תומך בכך, אבל אין לנו את הרוב הדרוש בקואליציה

היום, רביעי 31.10.2018 התכנסה מליאת הכנסת  בעקבות דרישתם של 40 חברי כנסת לדיון מיוחד בנושא "האפליה המבישה של הממשלה את הקהילה הלהטב"ית". בעקבות דרישת חברי הכנסת, ראש הממשלה בנימין נתניהו היה מחוייב לשבת במליאה לאורך כל הדיון ולבסוף אף להשיב לטענות שנשמעו בנוגע לסוגיה

יו"ר מפלגת יש עתיד ח"כ יאיר לפיד: "לא עברו 48 שעות, וחוק הפונדקאות, תיקון החוק הוגש והיה פה במליאה. ואתה, אדוני ראש הממשלה, שמתהדר בזיכרונך, נכנסת הנה למליאה והצבעת נגד התיקון לחוק שאומר שלאימהות יחידניות יש זכות להליך פונדקאות אבל לאבות פונדקאים אין זכות כזאת, זה פשוט לא הוגן וצריך לתקן את זה. למה? מפני שכרגיל, נכנעת לחרדים. כי כשאתה פוגש אותם, כניעתך – אומנותך. כמו שנכנעת בחוק הגיוס, כמו שנכנעת בחוק המרכולים, כמו שנכנעת בלימודי הליבה, כמו שנכנעת בכל דבר שעלול לסכן במעט את הקואליציה שלך. רק בדרך שברת את ליבם של אלפי זוגות צעירים שכל מה שהם רוצים זה להיות הורים. כל מה שהם רוצים זה להיות אבא. אתה אבא, אדוני ראש הממשלה, אני אבא, כל בן אדם שנמצא פה יש לו את הזכות להיות אבא, ואתה לא הסכמת להצביע כדי שאנשים צעירים יהיו אבא, וחבריי עידן רול והראל סקאת צריכים לנסוע לחוץ-לארץ בשביל הזכות הבסיסית הזאת לגדל ילד, להחזיק תינוק על הידיים בלילה, להחליף חיתול, לשים מוצץ ולהאכיל. ואני שואל אתכם, חבריי חברי הכנסת, מן הקואליציה ואני שואל אותך, אדוני ראש הממשלה: מה אכפת לכם? מה זה עניינכם? למה לא אכפת לכם כשאתם שוברים את ליבם של אנשים צעירים שרוצים להיות הורים? למה זה לא נראה לכם חשוב? במה זה היה משנה את חייכם אם הייתם מצביעים בעד? הם היו עוזבים את הקואליציה? באמת, אדוני ראש הממשלה, אתה פוליטיקאי ותיק ואתה פוליטיקאי כל כך ותיק, שאתה ואני יודעים שאתה מקשיב גם עכשיו כשאתה מעמיד פנים שאתה לא, כי את הטריק הזה המצאנו ביחד. רק בסולם הערכים שלך יש דבר אחד שהוא הרבה הרבה מעבר לרעיון שלאנשים יש זכות להיות הורים, וזה הרעיון שלך יש זכות להיות ראש ממשלה, מבחינתך לתמיד, כי השרידות הפוליטית היא מעל כל דבר. כי בסוף לא נותרה עצם אידאולוגית אחת בגופך, הכול פוליטיקה, הכול עיסוק בעצמך. מהי משפחה אלטרנטיבית, או למה לאמיר אוחנה יש זכות להיות אבא כמו כל אדם אחר בבניין הזה? אני אומר מפה מהדוכן: אחרי שניבחר נעביר את הפונדקאות, נעביר את ברית הזוגיות, נעביר שוויון מלא לקהילה הלהט"בית. ותתבייש לך".

 

ח"כ סתיו שפיר (המחנה הציוני): "מה שאנחנו רוצים, ראש הממשלה, זה לא רק שתשמע, אנחנו רוצים שתשנה. אנחנו רוצים שפעם אחת תשב כאן ותאמר את האמת. פעם אחת. לפני שלושה חודשים אמרת כאן במליאה, בזמן שהעברתם עוד חוק מפלה, מסית, בעייתי, ישבת כאן במליאה ואמרת לנו: אל תדאגו, מיד בפתיחת המושב אנחנו נעביר חוק אחר, אנחנו נשנה, יהיה פה שוויון. והלכת, וכרגיל בנאומים שלך באנגלית לקהילה באמריקה, סיפרת על השוויון הנהדר שהקהילה הלהט"בית נהנית ממנו פה. איזו צביעות וכמה שקרים. כמה שקרים ראש הממשלה יכול לספר כאן במליאה ולציבור הישראלי פעם אחר פעם בלי להתבייש, בזמן שבחוץ, ברחובות, ההסתה משתוללת; שבני ובנות הקהילה הגאה עדיין לא יכולים ללכת בביטחון ברחוב בכל רחבי הארץ בגלל מדיניות מפלה ובגלל הסתה עקבית ומתמשכת שלא מפסיקה".

 

ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת): "תודה לך, אדוני היושב-ראש. אדוני ראש הממשלה, המילה החשובה בדיון הזה היא המילה הראשונה – אפליה. המילה הזו היא לא רק המילה הראשונה בדיון הזה, היא מילת הדגל של הממשלה שלך, אדוני ראש הממשלה, ולאפליה שאתם מקדמים יש המון קורבנות. היום אנחנו עוסקים בקהילות הלהט"ב, בגברים שלא יכולים להיות הורים בגלל האפליה שאתם מייצרים. אבל אפשר לדבר על אפליות נוספות. אפשר לדבר על האפליות של הפריפריות החברתיות, אפשר לדבר על האפליות של יוצאי אתיופיה. יש גם את השקופים. יש את קורבנות האפליה השקופים, אלה שאתם בכלל לא רואים אותם אלא רק ברגע שצריך לעשות בהם שימוש מניפולטיבי לצורכי חוץ, כמו בני קהילות הלהט"ב. זו הפוליטיקה שלכם. הרומאים אמרו Divide et Impera – הפרד ומשול. אתה, אדוני ראש הממשלה, שיכללת את הנוסחה הזו: הפרד והפלה, הסת, שקר ומשול. ואתה, אדוני ראש הממשלה, חושב שזו נוסחה מנצחת. אז יש לי חדשות בשבילך, וגם השר אקוניס יוכל לאשר אותן: העם בארץ הזאת יותר חכם מזה והוא יצא מהמלכודת הזאת, שאתה טומן לכולנו".

 

ח"כ עליזה לביא (יש עתיד): "אני שואלת אותך, אדוני היושב-ראש, בדיון הזה שביקשנו ואותך בטח, אדוני ראש הממשלה, למי להאמין? לראש הממשלה שבסרטון מבטיח הבטחות ויפעל לתקן עוול ולהביא לשוויון זכויות או לראש ממשלה שבכל דרך מנסה למנוע מאיתנו לקבל תשובה להבטחה שלך שניתנה? על מה אנחנו מדברים? אנחנו מדברים על זכויות, זכויות להיות הורים, שמגיעות לכולן ולכולם. אפליה קשה מנשוא. אני לא מדברת על דיון תיאורטי ובטח לא דיון אקדמי. אנחנו מדברים על חברים שלנו כאן בבית הזה שרוצים להיות הורים, על חברים שלנו, חברים של הילדים שלנו שמבקשים גם הם להיות הורים, להחזיק תינוק, תינוקת, על פי הדרך שלהם ועל פי הבנתם. אז למה לא לאפשר את שוויון הזכויות הזה? אני מבינה שאתה לכוד בקואליציה שלכאורה המקום ההלכתי. . הזכות להיות הורים היא זכות של כולם וכולן, כולם וכולן. אולי תבוא ותגיד בשם הקואליציה שלך איזשהו דיון הלכתי. אז אני רוצה לומר לך שהשאלה היא הרבה יותר רחבה ורוצה להציב פה במרכז את החמלה ולבקש ממך לא להיות במקום הזה שאתה ממקם את עצמך, במקום השיפוטי שכאילו מי ששונה או לא מתאים לערכים ולנורמות שאתה הצבת בתוך הקואליציה שלך, לא מגיע לו שוויון זכויות. אז כן. מגיע לו שוויון זכויות".

 

ח"כ מירב בן ארי (כולנו): "הבית שלי הוא גם בית של הקהילה הגאה, אב בתי שאני מאוד אוהבת ומאוד גאה בו ובכלל, הנושא של הפונדקאות הוא נושא שחשוב לי, הייתי מעורבת בחוק, בניגוד לרוב מי שיושב כאן. ישבנו בוועדה, דיברנו על החוק החשוב הזה ואני וחברי חבר הכנסת אמיר אוחנה הגשנו את החוק שלנו שבעוד חודש אמור לעלות לוועדת השרים, אבל למרות זאת בחרתם להעלות את זה היום – החלטה שלכם – כשיגיע הזמן, יגיע".
 

ח"כ מיכל רוזין (מרצ): " לפני כמעט ארבע שנים, בתחילת 2016, נערך פה בכנסת בפעם הראשונה יום הזכויות לקהילה הגאה, שאני גם כיושבת ראש שותפה יזמתי פה, בכנסת. ובאותו מעמד, עלית כאן ראש הממשלה, ונאמת נאום של שני משפטים. אמרת שכל אדם נברא בצלם אלוהים, המשכת ואמרת שהתפיסה הזאת הגיעה מהיהדות לפני אלפי שנים, ושעלינו לחיות לפי העיקרון הזה יום יום. קיבלנו ואמרנו: או, הנה אמירה. מפה באמת תצא הבשורה. אבל לצערנו, ארבע שנים עברו וכלום, אין שינוי בזכויות הלהט"ב בישראל ואף חמור מכך – המצב רק הולך ומרע. משרד הפנים מתעלם מפסקי דין שניתנו על ידי בית המשפט ולא רושם אימהות בזוגיות לסבית כהורה נוסף לילדים שלהם. הרבנות מונעת קבלת היתר חיתון מילד של אימא שחיה בזוגיות עם אישה. עדין, כמו שאנחנו יודעים, נמנעת מהם הזכות להתחתן, לאמץ ילדים ולהביא ילדים לעולם בתהליך פונדקאות בישראל. והציבור אמר את דברו. מאות אלפים יצאו לרחובות. הקהילה הלהט"בית באמת, לא בשאלת פונדקאות כן או לא, קיבלה תמיכה אדירה בציבור שאמרו: אנחנו רוצים שתהיה להם את הזכות להקים משפחות בישראל ולהיות שווים. ואתה הבטחת באותו סרטון פייסבוק לתמוך, ולצערנו הרב הצבעת נגד, עוד הבטחה שלא התקיימה. אבל אני רוצה לפנות אליך בדבר אחר כי לא רק עניין קידום הזכויות לנגד עינינו, גם האמירות הלהט"בופוביות הקיצוניות, המסיתות, שנשמעות השכם והערב מפי רבני ערים, מנהיגים דתיים, נבחרי ציבור פה, בכנסת ובממשלה, שכולם מתפרנסים מתקציבי אזרחי ואזרחיות ישראל, ועל כך אתה שותק. ופה קולך צריך להישמע כי אמירות קשות, שמדברות עליהם כסוטים, שישראל לא צריכה להיות מובילת הסטיות בעולם, שהם צריכים ללכת לפסיכיאטר, שצריך לרגום אותם באבנים. שתופעת ה"להט"ביסטן" צריכה לעבור. שעוד קוראים להם שוב סוטים ומדברים על כך שהם מתכון לחיסול העם היהודי – זה הכול ציטוטים של סגני שרים ושרים ורבני ערים ורבני מכינות קדם-צבאיות. ואסור לגייס אותם לצבא כי הם מפריעים לצבא להילחם. האמירות האלה עוברות בשקט מצדך. קולך נדם. ואתה, כראש ממשלה צריך להשמיע קול בדבר הזה. לא רק לפעול – אני גם חושבת ששרת המשפטים צריכה לפעול נגד האמירות האלה כי יש פה הסתה אבל לא יתכן שבאמת, אתה עומד בעולם ומספר ומשוויץ אפילו כמה אנחנו ליברלים ופתוחים ומקבלים את הקהילה הגאה אבל בסוף, על מה אנחנו מתגאים? על זה שגברים הומוסקסואלים צריכים להגיד תודה שלא זורקים אותם מגגות אז באמת, הגיע הזמן שיהיה לנו על מה להשוויץ ובמה להתגאות, ושתאמר בריש גלי שחברי וחברות הקהילה שווים בפני החוק וראויים להיות שווים בני שווים במדינת ישראל".

 

ח"כ רוויטל סוויד (המחנה הציוני): "אדוני ראש הממשלה, תחשוב לשנייה על הבחור הזה שיושב עכשיו בבית, זה שצופה בך עכשיו, הוא מרותק למסך. הוא לא מסתכל עלי והוא לא מסתכל על אף אחד אחר פה, הוא מסתכל רק עליך. הוא מסתכל על ראש הממשלה שלו. ומה אתה אומר לו? מה המסר שאתה מעביר לו היום? תישאר בארון, אל תצא, תמשיך לפחד, תמשיך להנציח את הסטטיסטיקה, לא זאת של הסקרים שאתה כל כך אוהב ומכיר אלא את זאת של אובדנות בקרב נוער להט"בי. זאת שלא משעממת או אולי אותך היא משעממת, זאת שמסתתר מאחוריה דם, כאב, דמעות ושברון. כל מה שהוא היה רוצה שתגיד עכשיו אותו נער זה שתעלה אחרינו פה לדוכן ותגיד: אני ראש הממשלה גם שלך, ומגיע לך להיות שווה ולכל אחד אחר בקרב הזה של החיים".

ח"כ עפר שלח (יש עתיד): "מה שווה המילה שלך ומה שווה הסרטון שלך בפייסבוק. אני רוצה להזכיר מה שווה האצבע שלך. בקדנציה הקודמת אתה היית ראש הממשלה. יש עתיד הייתה חברה בקואליציה, חברתי יעל גרמן הייתה שרת הבריאות. העברנו את חוק הפונדקאות בקריאה ראשונה – עם הקהילה הלהט"בית בפנים. הקואליציה כולה הרימה יד – גם השר ארדן, שמקשיב לי בעניין – לטובת העניין. והשר ארדן, שהוא פה יותר שנים ממני – הרבה יותר שנים ממני – יזכיר לך בוודאי, אם אתה לא בקיא, שחוק שעבר בקריאה ראשונה, אפשר להחיל עליו דיון רציפות ולהביא אותו לכנסת הזאת ולהעביר אותו. ככה שאם אתה תומך בחקיקה שרוצה להעביר חבר הכנסת אוחנה ואם אתה תומך בחקיקה שרוצה להעביר חברת הכנסת מירב בן ארי, לא צריך לעשות כלום. דין רציפות. אני מבטיח בשם חבריי באופוזיציה שאנחנו נצביע בעד. קריאה שנייה וקריאה שלישית – אני מבטיח שאנחנו נצביע בעד. אתם הוכחתם בחוקים אחרים, שגם בהם האצבע שלך חזרה לאחור, כמו חוק הגיוס וחוק לימודי הליבה – אתם הוכחתם שאתם יודעים להעביר חוק נורא חשוב גם בשש שעות. אם ליצמן דורש. אם דרעי מתנה את זה כתנאי. אותו דבר אתם יכולים לעשות עם חוק הפונדקאות מחר בבוקר. אבל אז נראה את ליצמן, נראה את דרעי, נראה את האצבע שלך".
 

ח"כ איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני): "חברים יקרים, המעורבים בחברה הישראלית ולצערי גם המקופחת – אנחנו עומדים כאן היום, ראש הממשלה, כי אתה, אתה עצמך, הבטחת לתקן את חוק הפונדקאות. אתה הבנת את ההפליה. ואתה יודע מה, אדוני ראש הממשלה? אני מאמינה לך. אבל פתאום עשו לך "בה" פוליטי ונבהלת. תנסה פעם לעשות את הדבר הנכון, אדוני ראש הממשלה, כי זו תחושה נפלאה. אבל לפני 35 ו-40 שנה, אדוני ראש הממשלה, להיות הומו, לסבית, ומי בכלל חשב על טרנסים אז? – מי יכול היה לדמיין שבכלל יש אנשים כאלה. אבל אני זכיתי לגדול במקום קצת צבעוני, אדוני ראש הממשלה, וכך הכרתי את ניר ועודד. הם היו זוג כשעוד בכלל לא ידעו שיש זוגות כאלה והם כולם באמת התחבאו. והזוגות האלה היו כרוכים אחד אחרי המשפחות של השני, כי היה ברור שהם לא יוכלו להקים משפחה משל עצמם. הם היו המשפחה אחד של השני.  אני אגיד עוד לעניין הפעוט הזה – אדוני ראש הממשלה, כהורה אתה בטוח מבין את זה – לעניין הפעוט הזה של הכמיהה למשפחה. כי גם אני ובעלי לא הפכנו הורים בקלות. אני רוצה לשתף אותך, אדוני, בכמה סיפורים של אנשים שחיים כאן, כמו ליעד ועופר, יניר וצ'יקו, יגאל ודור, של א', של איציק, אולי אתה מכיר אותו – איציק שמולי. הוא ידבר אחריי. התאומים של ליעד ועופר נולדו טרם זמנם, בתאילנד, ונלחמו לעלות על טיסה, כשהילדים לבדם, הרחק. יגאל ודור, אדוני ראש הממשלה, קצינים בצבא בקרבי, הרימו ידיים ועברו מישראל לפני שלושה חודשים, כי כאן הם לא יכולים לאמץ. האנשים הנהדרים האלה, אדוני ראש הממשלה, שפעם החברה לא אפשרה להם להגדיר את עצמם כמשפחה, ראויים לזכות הזאת ולזכויות האחרות בכלל. אני ממש מבינה את התחושה הזאת, אדוני ראש הממשלה, של הכמיהה. שאתה לא יכול. כי גם אני לא יכולתי. אבל הייתה לי דרך, כי אני אישה ואני נשואה והיה לי פתרון רפואי. יש לי שלושה ילדים, אדוני ראש הממשלה, ממש מגניבים. אז עכשיו בוא נחזור לסרטון המפורסם שלך, ובבקשה, אדוני, תעשה את הדבר הנכון. הם לא צריכים להתחנן, האנשים האלה. זה לא מסובך".

 

ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני): "אדוני ראש הממשלה, אני מכבד אותך, אדוני ראש הממשלה, אבל יש לי בקשה אחת אליך היום. אני מבקש שתסתכל לי בעיניים, אדוני ראש הממשלה, ותאמר לי שאני לא מספיק טוב כדי להיות אבא במדינה הזו. הזכות למשפחה, אדוני ראש הממשלה, היא זכות טבעית, היא אמורה להיות כזו. במשך 22 שנה אלפי אנשים במדינת ישראל זכו להגשים את החלום שלהם להיות הורים. באותו הזמן בדיוק מאות ואלפי אנשים אחרים נידונו למאסר עולם של בדידות, של עלבון ושל הפליה. אתה הבטחת, אדוני ראש הממשלה, והיום החוק נפל פעם נוספת. בשבילך היינו סוג ב' ונותרנו סוג ב'. אתה הבטחת, ואתה חייב-חייב לקיים. מילים ואמפתיה וחיבוקים לא יעזרו פה יותר. אנחנו דורשים שוויון, שוויון, שוויון. לא רק בשבילנו, אדוני ראש הממשלה – קודם כול בשביל המדינה. זו דמוקרטיה ליברלית, היא אמורה להיות כזו. בית המשפט העליון, פעמיים ואולי יותר, אמר שיש פה הפליה פסולה. אתה עומד בראש המערכת הביצועית במדינת ישראל – אתה צריך לתקן את העוול הזה. העוול הזה זועק לשמיים, מכיוון שיש פה מאות אלפי אזרחים טובים למדינה הזאת, שקמים כל יום בבוקר, אדוני ראש הממשלה, ורוצים הכי טוב בשביל המדינה הזאת. הולכים לצבא, משרתים אותה, תורמים לה, עושים את הכול כדי שהמדינה הזאת תהיה המדינה הכי טובה בעולם.  אבל במדינה הזו – במדינה הזו, אדוני ראש הממשלה – אנחנו מספיק טובים כדי לתת ולתרום; אנחנו לא מספיק טובים כדי להיות חלק ממני. ואני רוצה לומר לך, אדוני ראש הממשלה, מה זה אומר להיות בתוך – או לנסות בכלל לעבור את החסם של הפונדקאות. זה אומר לנסוע לקצה השני של העולם, אדוני ראש הממשלה, להשכיב משכנתה של חצי מיליון שקל, להתנתק מהעבודה ומהמשפחה, ללמוד את ספר החוקים של מדינה זרה, ובסופו של דבר אולי אולי אולי זה מצליח.  אני רוצה לומר לך, אדוני ראש הממשלה – אני רוצה שתסתכל לי בעיניים ותגיד לי איך במדינה הזאת יגאל עמיר יכול להיות אבא ואני לא. איך טרוריסטים ואנסים בכלא יכולים להתייחד ולממש את החלום שלהם להורות ואני לא. למה אני צריך לשבת פה בדיון בדמעות בגלל שיש עריצות בתוך הקואליציה הזאת שחושבת שאני שווה פחות. אדוני ראש הממשלה, לא ביקשו ממך להוביל מצעד גאווה וגם לא לאמץ אורח חיים שונה. ביקשו ממך רק דבר אחד: לקבל ולכפות על הקואליציה שלך עיקרון אחד פשוט – שיקבלו כאן אדם באשר הוא אדם. את העיקרון של "אהבת לרעך כמוך". את העיקרון של "חיה ותן לחיות". זה הכול מונח כאן לפניך, ואנחנו מבקשים ודורשים ומצפים, מאות אלפי אנשים במדינת ישראל, לעשות את המעשה המתבקש ולאמץ את השוויון בפונדקאות ובאימוץ. המחנה הציוני אימץ חבילה של חוקים שיכולה להביא את השוויון הזה, אבל בסופו של דבר זה הכול בידיים שלך".

 

ראש הממשלה ח"כ בנימין נתניהו (הליכוד): "את העמדה העקרונית בנוגע לפונדקאות עבור אבות יחידניים כבר הבהרתי בעבר. וזה באמת לא עניין של ימין ושמאל, לפני הכול זה עניין אישי. עניין אנושי. גם עניין אישי וגם עניין אנושי. אני רוצה להגיד לכם שרעייתי ואני סייענו במקרים רבים לגברים ונשים מהקהילה הלהט"בית. אולי שכחתם, אבל באפריל 2015, בזמן רעידת האדמה בנפאל, אנחנו פעלנו רבות מול גורמי הסיוע השונים בהטסתם לאזור האירוע והבאתם ארצה של התינוקות שנולדו בהליך הפונדקאות. ביקשתי מחבר הכנסת אמיר אוחנה לגבש הצעת חוק, שניתן יהיה להעבירה בין כל שותפות הקואליציה. הצעת החוק תעלה, אני מבין, במהלך החודש הבא לוועדת השרים לחקיקה, ואני שמעתי את הדברים שלכם, וגם את הסיפורים של זוגות רבים, גברים רבים גם כן, והזדהינו עם הרצון שלהם להביא ילדים לעולם, להקים משפחה. זה הרצון שלהם וזה גם הרצון שלי. ואני אומר לכם את האמת הפשוטה, אני תומך בכך, אבל עד לרגע זה אין לנו את הרוב הדרוש בקואליציה כדי להעביר את החוק".