מליאת הכנסת דנה בהצעה לסדר בנושא 'רצח יהודים בבית הכנסת בפיטסבורג'. ח"כ נחמן שי: "אם אחים אנחנו, אז תוביל אתה, שר התפוצות, הכרה מוחלטת בזכויות, במעמד, של כל הזרמים האלה ביחד"

אתמול, רביעי 31.10.2018 עלתה במליאה הצעה לסדר בנושא 'רצח יהודים בבית הכנסת בפיטסבורג'. כשבעה חברי כנסת מהסיעות השונות הגישו הצעה לסדר היום בנושא כאשר, בסוף הדיון ברוב של 12 תומכים הוחלט להעביר את הנושא לדיון בוועדת העלייה, הקליטה והתפוצות.

ח"כ אברהם נגוסה (הליכוד): "הרצח המזעזע שקרה בבית הכנסת בפיטסבורג ביום שבת, 27 באוקטובר, זעזע את כל יהודי העולם. אני מבקש להביע את תנחומיי ל-11 משפחות הנרצחים בבית הכנסת עץ החיים בפיטסבורג, ומאחל החלמה מהירה לפצועים. הסיוט של כל יהודי – להיות מותקף בבית כנסת בשבת בבוקר, בעודו מתפלל. ביום שני קיימנו דיון בוועדת העלייה והקליטה בהשתתפות יושב-ראש הסוכנות היהודית. אנחנו עמדנו שם דקת דומייה, לזכרם של הנרצחים, השם ייקום דמם. יהי זכרם ברוך. ליבנו עם משפחות הנרצחים. מדובר ברצח אכזרי ביותר, שכל מדינות העולם חייבות לגנות אותו. מדובר במתקפה הקשה ביותר נגד יהודים בהיסטוריה האמריקנית. מדובר באירוע האנטישמי הקשה ביותר שפקד את ארצות הברית. 2% מאוכלוסיית ארצות הברית הם יהודים. ארצות ברית הייתה המדינה הראשונה בעולם שהנהיגה כבר בסוף המאה ה-18 שוויון זכויות מלא ליהודים. יהדות ארצות הברית היא הקהילה היהודית הגדולה השנייה בעולם אחרי היהדות בישראל. לפי הערכות של גורמים, חיים היום בארצות הברית כ-6 מיליון יהודים – רפורמים, אורתודוקסיים וקונסרבטיביים. יהודי ארצות הברית תומכים במדינת ישראל. 3,500 בתי כנסת פזורים בארצות הברית, ובהן מתקיימות תפילות ואירועים מיוחדים בכל ימות השנה. האנטישמיות אינה חדשה בארצות הברית, אך האנטישמיות בארצות הברית הייתה תמיד מוגבלת ליחידים ולקבוצות קטנות בחברה האמריקנית, בעוד מרבית החברה האמריקנית קיבלו את היהודים בזרועות פתוחות לתוך החברה שקידשה את ערכי השוויון וההפרדה בין דת למדינה. בשעה קשה זו עלינו, כחברי כנסת, כתושבי מדינת ישראל, לחבק, לעטוף את קהילת פיטסבורג. עלינו לדאוג שכל יהודי, באשר הוא, יוכל לקיים את תפילתו ללא חשש. חבריי חברי הכנסת, אני מבקש להצביע – להעביר את הנושא הזה לדיון בוועדת העלייה, הקליטה והתפוצות".
 

ח"כ נחמן שי (המחנה הציוני): "ההתקפה החמורה ביותר בהיסטוריה היהודית בארצות הברית לא יכולה להסתיים רק במילים ובדברים שייאמרו בבית הזה או במקומות אחרים. האירוע הזה הוא אירוע מכונן, שיטביע את חותמו על חייה של הקהילה היהודית שם שנים רבות קדימה, וחייב להיות גם ציון דרך ביחסים בינינו לבין יהודי התפוצות. הינה הדברים שהם צריכים לעשות. הם צריכים להגן על עצמם, והם יגנו על עצמם, אני אומר לכם. ואני אומר לכם שבתוך זמן קצר מאוד בכל בית כנסת בארצות הברית יעמדו שומרים מזוינים, חמושים. העידן הזה שיש רק אבטחה מבחוץ ולא מבפנים, כמו שאחדים מאתנו מכירים, הסתיים. תהיה אבטחה חמושה, יהיו שומרים כל העת בתפילות, ולא רק על בתי הכנסת – גם על בתים אחרים. אבל זה לא מסתכם בזה. זה רק לטווח קצר. לטווח ארוך הקהילה היהודית וארצות הברית כולה חייבות לעקור את נגע האנטישמיות מן היסוד. הנחש הזה חי וקיים בהרבה מקומות בעולם, לצערנו הרב, ומדי פעם הוא מרים את ראשו. ארצות הברית יכולה ומסוגלת לקפד את ראשו. היא יכולה. האחריות מתחילה בנשיא, שאמר דברים חשובים בנושא הזה, ואני חושב שהוא מסתייג ממנו בכל דרך שהיא. הוא יפעל, והממשל, והרשויות הפדרליות, והמדינות, והערים – כל אחד בדרכו ובסמכויותיו להילחם באנטישמיות. לצערנו יש עלייה גבוהה, גדולה, במעשי האנטישמיות, עד 70% בשנה האחרונה. אלה הנתונים. וארצות הברית, שיש בידיה כוחות ויכולת, היא תעשה את זה. אלה הציפיות שלנו ממנה. אבל מה אנחנו יכולים לעשות, מדינת ישראל? אנחנו צריכים לעמוד לצידם. אנחנו צריכים להבין שיש לנו אחריות לעם היהודי כולו, בכל מקום. אולי אנחנו לא יכולים לשלוח את המוסד או את השב"כ או איזושהי סמכות שלטונית אחרת, אבל אנחנו יכולים לסייע להם במישור הבין-מדינתי. אנחנו צריכים לדרוש מכל מדינה ומדינה בעולם לפעול נגד האנטישמיות. בשביל זה יש מדינת ישראל. לפעמים אנחנו מתבלבלים, אנחנו לא מבינים. מדינת ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי – על זה כל הבית הזה מסכים. אז מה אנחנו יכולים לעשות? את זה אנחנו יכולים לעשות – קודם כל לתת לכל יהודי ויהודי את התחושה, את ההרגשה ואת הידיעה שהמדינה הזאת היא המדינה שלו, ולא רק בסיסמאות – גם בפעולה אמיתית, מעשית. ואנחנו צריכים לחבק ולהכיר – ואני כמעט מתבייש שאני צריך להגיד את זה – ביהדותם של האנשים האלה. כי גם מפה וגם במעגלים של רבנים ואנשי דת במדינת ישראל היו הסתייגויות. שמענו את הדבר המגוחך הזה: איפה הפשע אירע? מה זה "איפה הפשע אירע"? בבית כנסת. ומי היו האנשים שנוכחו שם אם לא יהודים? ולאן הם באו? לטקס היהודי ביותר שיכול להיות: ברית מילה; לברית מילה הם באו, להכנסתו של ילד, של תינוק בן שבעה ימים, בבריתו של אברהם אבינו. ועל זה הם מערערים. בשביל זה אנחנו פה, בשביל זה נבחרנו – כדי שנוציא מפה את הבשורה. הם ואנחנו זה עם אחד. בנט אמר את זה. הוא אמר: אחים אנחנו. אדוני השר, אם אחים אנחנו, אז תוביל אתה מפה, אתה, שר התפוצות, הכרה מוחלטת בזכויות, במעמד, של כל הזרמים האלה ביחד".
 

ח"כ מוסי רז (מרצ): "בשבת אירע טבח נורא על רקע אנטישמי בארצות הברית, מדינה שאולי חשבנו, אולי היו כאלה שחשבו, שדבר כזה לא יכול לקרות בה; טבח על רקע אנטישמי – רצחו אנשים בגלל שהם יהודים, ונאמר קודם, במהלך טקס ברית המילה. הטבח הנורא הזה הוא אומנם חריג, הוא קיצוני ביותר; אנחנו מאמינים ומקווים שלא יקרה עוד. אבל הוא איננו מנותק ממעשים שקורים בארצות הברית בתקופה האחרונה, מהעלייה הדרמטית – אמר פה קודם חבר הכנסת נחמן שי – של כ-70% מאז שנבחר טראמפ לנשיא ארצות הברית. ולא ניתן לנתק את העלייה הדרמטית הזאת באנטישמיות ממדיניותו של הנשיא ומהרוח בארצות הברית – רוח של שנאה לזרים. במקום שבו יש שנאה לזרים, בסוף ייפגעו גם יהודים, וכך קרה גם שם. אני לא חושד בנשיא שהוא אנטישמי, אבל כן, המדיניות שלו מובילה למעשים אנטישמיים. הרוצח המתועב, לפני שביצע את המעשה הזה, כתב פוסט על היהודים, שעוזרים למבקשי המקלט, ולכן צריך לפגוע בהם – כמו שיש כאלה פה שכותבים פוסטים כאלה, מהסוג הזה. ואנחנו מחבקים את כל יהדות ארצות הברית ואומרים לכולם מכל הזרמים: אנשים אחים אנחנו. אבל זה גם אומר שכשאנחנו אומרים את זה אנחנו מתכוונים שכשאתם באים לכאן, לא משנה מאיזה זרם אתם, אנחנו רוצים לאפשר לכם להתחתן בדרככם, אנחנו רוצים לאפשר לכם להתגרש, אם תחליטו להתגרש, בדרככם, להתפלל בדרככם, להתגייר בדרככם; לא להתנשא עליכם, כי אחרת איזה מין אנשים אחים אנחנו? אם אנחנו רוצים לעשות את הדבר הזה, זה תפקידנו עכשיו, כדי לאחות את הקרע שמתחיל להיווצר בעם היהודי, וגם הקרע שעלול להיווצר בינינו לבין ארצות הברית, דווקא בגלל שאנשים מהסוג הזה, אנטישמים, עלולים אולי לתמוך במדינת ישראל, אבל הם אינם תומכים בעם היהודי. והדבר הזה, אנחנו רואים אותו שוב ושוב; רואים גם דברים עכשיו בברזיל, ואנחנו עלולים לראות את זה שוב על רקע שיח השנאה המתפתח בעולם".

 

ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת): "התמונות שהגיעו מזירת הפיגוע הזה, גברתי היושבת-ראש, הן תמונות קשות, והמעשה הנפשע הזה של רצח אנשים שבאו להתפלל עם משפחותיהם והקהילה שלהם הוא תמרור אזהרה זועק לגבי הסכנות שנשקפות למיעוטים בארצות הברית בעידן טראמפ, כולל היהודים. ארגוני הקהילה היהודית בארצות הברית מזהירים כי מאז בחירת טראמפ לנשיאות חלה עלייה תלולה במספר ההתנכלויות לאנשים חובשי כיפות, במספר מקרי הוונדליזם בבתי קברות יהודיים ובמספרן של התבטאויות גזעניות ואנטישמיות ברשתות החברתיות. לפי התבטאויות של הרוצח, הארגון שהיה על הכוונת שלו הוא ארגון יהודי אמריקאי שמסייע לפליטים. אנטישמיות, שיח שנאה ושנאת זרים הם תופעות שהולכות יד ביד ומזינות אחת את השנייה, וגם האירוע המחריד בבית הכנסת הוא רק ביטוי נוסף לצמיחתה של אנטישמיות בצד אסלאמופוביה בחברה האמריקאית, חלק מגל גזעני מסוכן ואלים שמטופח בתקופת נשיאותו של טראמפ. אותו נשיא הרי אמר לפני חצי שנה שאולי הפשעים נגד יהודים לא נובעים מאנטישמיות, אלא מישהו עושה את זה כדי לגרום לאחרים להיראות רע. בדיוק דברים כאלה אמר בעבר ראש הקו קלוקס קלאן, דיוויד דיוק – שהוא, אגב, תומך מושבע של טראמפ – הנשיא טראמפ מעודד את הימין הקיצוני בגלוי, שמותר להם להשתולל באלימות. הוא גילה סלחנות בקיץ שעבר כלפי הנאו-נאצים שדרסו מפגינים נגד גזענות וזעקו: יהודים לא יחליפו אותנו. זה היה האירוע בשרלוטסוויל. ואז הוא אמר לאנשים האלה שצעקו יהודים לא יחליפו אותנו: יש ביניהם אנשים טובים, הייתה אלימות משני הצדדים. הוא אמר ליהודים בארצות הברית: אתם לא תומכים בי כי אני לא צריך מכם כסף.  אבל מה שמטריד אותי, גברתי יושבת-הראש, זה היחס הסלחני של ממשלת ישראל הנוכחית לאנטישמיות הזו של טראמפ והחבורה שסביבו. אתם נותנים carte blanche לנשיא שמטפח אנטישמיות, כי הוא אוהב את הימין הישראלי, הוא תומך בכיבוש והוא תומך במדיניות חסרת האחריות של הממשלה הזאת, שמובילה אותנו לעימות נוסף במזרח התיכון. אז אתם עושים שני חטאים במחיר אחד: גם מובילים אותנו לצרות, אבל יחד איתנו מובילים לצרות את כל יהודי העולם, שאתם לא מגינים עליהם ומגינים על האנטישמים שמאיימים עליהם".

ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה): " רצח של יהודים בכל מקום שהוא, ועל רקע אנטישמי ברור, אסור שיסיח את דעתנו לנושאים צדדיים בתוך הנושא הזה. אין ספק ברצח הזה, שהוא רצח אנטישמי. לא צריך חקירת משטרה, לא צריך לחקור האם האדם היה שפוי בדעתו או לא שפוי בדעתו. אדם שנכנס וצועק: כל היהודים צריכים למות, ומעלה לפני זה גם את הדעות שלו בעניין הזה, בא לרצוח יהודים בגלל שהם יהודים. וכל אחד שנרצח בגלל שהוא יהודי, הוא יהודי שנרצח על קידוש השם. כך אנחנו רואים את זה, כל אחד ואחד. במשרפות באושוויץ לא חיפשו איפה הוא מתפלל, האם הוא התפלל. רצחו את כולם בגלל שהם יהודים, ובזה אנחנו צריכים להתמקד ועל זה אנחנו צריכים להגביר ולחזק את המאבק בעניין הזה, ולא להסיט אותו לנושאים אחרים. וכל ההפגנות נגד טראמפ במקרה הזה – – -אלף איש, זה להסיט את הרצח והמלחמה לנושאים פוליטיים. וזה לא הנושא הפוליטי. הנושא הוא יהודים שנרצחים כיהודים, וזה לא משנה איפה זה נעשה, גם אם זה נעשה במסעדה או בהתכנסות אחרת, כשהמטרה היא יהודי. אין ספק, במבחן התוצאה של שמונה שנרצחו שם צריך להתמקד המאבק שלנו; שם היהודים צריכים להגן את ההגנה; שם צריך באמת לעשות את הפעולות שלנו. זה משנה לנו עכשיו אם הפגינו נגד טראמפ? איפה זה היה? ואם זה לא היה בית כנסת ולא היה מקום מרכז יהודי, ואם זה היה מסעדה, זה בסדר? זאת הבעיה? אנחנו צריכים להתמקד. אנחנו מסיחים את הדעת. על מה יש ויכוח בכלל. יש ויכוח. ויותר מזה, הנושא הזה של מלחמה באנטישמיות, בוודאי בארץ, בהזדהות – ולתגבר ולהוביל את המאבק באנטישמיות, באנטישמיות המתגברת – מבחינתנו היא הולכת למקומות אחרים, לשיח אחר במקום להתרכז במוקד, בדבר הזה, כשכולנו צריכים להיות בדעה אחת ויחד מאוחדים במלחמה באנטישמיות. ובוודאי כשזה נעשה בזמן שיש ברית, שעל זה נאמר: דמים בדמים נגעו".

 

ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד): "אני באמת לא רוצה כאילו להרוויח, אבל אני כבר במוצאי שבת – אני רוצה שתדע את זה – שלצד הכאב הגדול ומעל הכול של הרצח הזה, אז אמרתי שמזל שהרוצח המתועב הזה, רוברט באוורס, לא שמע מה מתרחש בבניין הזה סביב מתווה הכותל. יכול להיות שאז הוא לא היה הולך לבית כנסת קונסרבטיבי. הוא היה שומע שבכותל, אפילו בקצה, במקום שאתה בחיים לא התפללת, – בחיים לא התפללת שם ואף חבר כנסת חרדי שיושב פה לא התפלל שם – גם שם לא רוצים לתת מקום לרפורמים ולקונסרבטיבים, שמא יחשבו שהם יהודים לכל דבר ועיקר.  אני אומר, פה יושבת אמילי לוי שוחט, יושבת-ראש התנועה המסורתית לשעבר, ומנכ"ל התנועה – ראיתי אותו קודם – יזהר הס. אנחנו מכבדים אותם. לא עובדים אצלם, אבל הם יהודים כמונו לכל דבר ועיקר. כשאנחנו מדירים אותם מהכותל, גם מהמקום ההוא, שלא ניזכר בהם רק כשחס וחלילה נרצחים יהודים. כבר נאמר כמה פעמים, אני לא רוצה לחזור על זה, מי לא עשה הבחנה בין יהודים ליהודים – למה אנחנו כן עושים. והקרע הזה עם העם היהודי, כששר התפוצות נוסע לשם למוחרת, אני במקומו לא הייתי נוסע. אני אומר את האמת. הייתי מתבייש. הרי מתווה הכותל זה בידיים שלו. הוא לא פחות חשוב מעמונה, עמונה, עמונה, עמונה. עמונה. גם הוא חבר בקואליציה כמו החרדים שמתנגדים למתווה הכותל – בגלל הרשתות החברתיות שלהם. אז אם יש שר תפוצות בישראל, הוא לא שר תפוצות רק כשנרצחים יהודים. הוא שר תפוצות גם כשיהודים רוצים להיות קשורים לכל מקום בארץ הזאת כמו כל יהודי אחר. לכן אני קראתי ואני קורא שוב לראש הממשלה, כמו בדיון הקודם. אין מה לעשות. יש בקואליציה הזאת מיעוט שכופה דעתו על רוב. רוב מוחלט של הציבור בישראל היה רוצה, גם במקרה הזה, לתת לזרמים ביהדות את המקום במתווה הכותל, שגם הוא פשרה גדולה, ויפה שהם ויתרו. ואני קורא כאן לראש הממשלה: אם הגיור מורכב לך מדי, מתווה הכותל הוא מאוד פשוט. תיישם אותו מחר בבוקר".

 

ח"כ יואב בן צור (ש"ס) : "חבריי חברי הכנסת, אירוע הירי הנורא שאירע בפיטסבורג – טרוריסטים שונאי אדם מזרע העמלק רצחו את אחינו רק בשל היותם יהודים. זו לא הפעם הראשונה שעמנו משמש מטרה ניידת לאויבים אכזריים, אך מהמקום הכואב הזה, העולם צריך להתעורר ולהפסיק ללטף את חיות הפרא של הטרור. טרור המכוון להשמיד את מדינות העולם הנאורות ולשעבד עולם שלם, עולם גדול למלחמת דת במציאות של כת המקדשת את המוות על פני השלום. אני רוצה למסור את תנחומי למשפחות הנרצחים, ה' ייקום דמם, שבעזרת ה', לא נוסיף עוד לדאבה.  מהעצב הזה, ברשותכם, חבריי חברי הכנסת, אני יוצא לנקודת אור, נקודה של תקווה. בהזדמנות זאת, אני מבקש לברך את נציגי ש"ס ברשויות המקומיות על הישגים מרשימים, על האמון שהציבור נותן בנו, על המשך דרכו של מרן, הרב עובדיה יוסף, זכר צדיק וקדוש לברכה. רעי וידידי, יושב-ראש תנועת ש"ס ושר הפנים, הרב אריה דרעי, תודה לך על ההנהגה הנחושה והאחראית בדרך להישג הזה. שהקדוש ברוך הוא יברך וישמור אותך".

שר החלקאות ופיתוח הכפר ח"כ אורי אריאל (הבית היהודי): "רצח שהיה בפיטסבורג, ארצות הברית, זעזע את כולנו. נדמה לי שזעזע גם אזרחים רבים בכל העולם. זהו רצח מתוך אנטישמיות, מתוך רצון לפגוע בבני אדם, כי הם יהודים. כן, יהודים שנמצאים בבית הכנסת בטקס ברית המילה, שקראנו עליו לפני ימים אחדים בפרשת השבוע – הברית בין הקדוש ברוך הוא לאברהם אבינו, לעם ישראל לדורותיו, מאז ולתמיד. אני, ואנחנו, משתתפים באבלן של משפחות הקהילה, ושולחים איחולי החלמה מהירה ומלאה לפצועים. בבניין הארץ תנוחמו. אכן, אלה אחינו ממש. בלי אבל, בלי חבל, בלי הסתייגויות. כן, וצריך, כפי שאמרו קודמיי, אחדות. אחדות היא לא אחידות. ומי שחושב שזה אותו הדבר, יסתכל על הבית הזה. יושבים פה 120 איש נבחרים, ורבות המחלוקות. כל זמן שהמחלוקות הן לשם שמיים, סופן להתקיים. השר נפתלי בנט, שר התפוצות, טס לקהילה כנציגה של המדינה, על מנת להיות עם הקהילה ברגעים של משבר. לחזק ולהעביר מסר של אחדות, ערבות הדדית ותמיכה מטעם מדינת ישראל. במהלך ביקורו נפגש השר עם מנהיגי קהילות בארצות הברית, כדי לדון באתגרים שמציבה להם האנטישמיות וביכולת של ישראל לסייע בנושא. משרד התפוצות הוציא משלחת, בשיתוף ארגון איחוד הצלה, כדי לסייע לנפגעי החרדה והטראומה מהפיגוע הקשה. ככלל, משרד התפוצות פועל להיאבק באנטישמיות באמצעים רבים, ובהם כמה פרויקטים מרכזיים: העלאת המודעות להסתה אנטישמית ברשת; חינוך למאבק באנטישמיות; הנגשת חקיקה והכשרה של פעילים ומי שעשוי להיות בתפקידי מפתח במאבק באנטישמיות. אנחנו נמשיך לפעול כדי למגר את התופעה. כל ישראל ערבים זה לזה.  לסיום אומר ואוסיף: אחינו – אחינו אתם. אנחנו פונים וקוראים לכם: בואו למדינת ישראל לגור, בואו לבקר. בכל מקרה, אנחנו איתכם".

 

ח"כ יעל כהן פארן (המחנה הציוני): "אין ספק שהאירוע בשבת היה קשה, וכולם מנחמים ומחבקים את הקהילות. אין ספק שכולם מכירים בכך שהם היו יהודים, ולכן נפגעו ושזו הייתה פעולה אנטישמית איומה ונוראה. אבל צריך לשים על השולחן את זה שיש כאן חוסר קבלה של הקהילה שבה קרה האירוע, שאותם נפגעים יצאו ממנה. אפילו הרבנים הראשיים – וגם כאן אחד מחברי הכנסת – לא מסוגלים להגיד שהיה זה בית כנסת שבו התקיים הפיגוע הנורא הזה. ומכאן המקום להגיד בואו נתאחד. בואו נעשה את הדברים אחרת. בואו ניקח את האירוע הזה לאחד את העם היהודי. אני רוצה לספר לכם, בשניות הספורות שנותרו לי, שבאותה שבת אני הייתי באנגליה בהזמנה של הקהילה המסורתית. אני גם חברה בקהילה המסורתית. הייתי באוקספורד בבית כנסת מדהים וייחודי בעולם, שבו שוהים תחת גג אחד אורתודוכסים, קונסרבטיבים ורפורמים ליברלים. יושבים ביחד לקידוש אחרי התפילה כל אחד באזור שלו, במתחם שלו, ומתפללים. זה יוצר קהילה – הם לא מתפללים ביחד, כל אחד מתפלל בדרכו – ויוצרים קהילה אחת. זאת הדרך שאני חושבת שהיהדות צריכה ללכת בה. ואנחנו, מדינת ישראל, כל העולם היהודי נושא אלינו עיניים ולא מוכן לקבל את ההדרה של הקהילות הרפורמית והקונסרבטיבית ממנו כאן".

ח"כ יעקב מרגי (ש"ס): "אדוני היושב-ראש, חבריי חברי הכנסת, מכובדי כבוד השר, לא הייתי מבקש הבעת דעת נוספת, אילו לא הייתי צורך למחות על השימוש הציני. יש פה דיון בכותרת הצעה לסדר-היום, בנושא רצח יהודים בבית הכנסת בפיטסבורג, ארצות הברית. כל הדיון נסב מעט על האנטישמיות, והכול על הפלגנות בתוך החברה הישראלית. אם זה היה קורה במציאות אחרת, היינו חוטפים פה על הראש. סליחה, מי שחבר כנסת, יודע את הכלים הפרלמנטריים שיש ברשותו. אם הוא רוצה לדבר על הקטע של הכרה בזרמים כאלה או אחרים ביהדות, שיבקש הצעה לסדר-היום בדיון. זה שימוש ציני בפטירה. 

"כן, אף אחד לא יטיף לנו מוסר, ואני כן יכול להזדהות, ולהצטער, ולגנות ולבקש לרדוף את האנטישמים בארץ ובעולם, וזה עדיין לא קשור לדיון הפנימי שיש לנו בתוך החברה הישראלית. אני נפגעתי בשם הנספים על השימוש הציני, ולהביא את המחלוקת הזאת באמצע הימים שיושבים עליהם שבעה ואבלים על פטירתם וחרדים מעוצמת האנטישמיות שמשתוללת בעולם."

שינוי גודל גופנים