מליאת הכנסת אישרה את חוק הפונדקאות אשר מרחיב את מעגל הנשים הזכאיות לפונדקאות. ח"כ שלי יחימוביץ: "אני רוצה להתנצל בפני קהילת הלהט"ב על כך שאוסרים עליכם לאמץ ילדים".

היום, רביעי 18.07.2018 אישרה מליאת הכנסת את חוק הפונדקאות אשר מרחיב את מעגל הנשים הזכאיות לפונדקאות ומפלה זוגות להט"ב ואבות יחידנים, ברוב של 59 תומכים מול 52 מתנגדים.

מליאת הכנסת, דחתה את כל ההסתייגויות לחוק, כולל  ההסתייגות של ח"כ אמיר אוחנה (הליכוד) אשר מבקשת להכליל בחוק זוגות הומואים עם 46 תומכים אל מול 62 מתנגדים. חברי הכנסת אמיר אוחנה (הליכוד), ומירב בן ארי (כולנו) הצביעו נגד החוק.

כזכור, עם תחילת השבוע פרסם ראש הממשלה סרטון בו הוא מביע תמיכה בהסתייגותו של ח"כ אמיר אוחנה המבקשת להכליל בחוק זוגות הומואים. היום, בהצבעה על ההסתייגות הצביע ראש הממשלה בנימין נתניהו (הליכוד), נגד ובהצבעה על החוק עצמו הצביע בעד. 

הצעת החוק מבקשת לערוך מספר שינויים בחוק הסכמים לנשיאת עוברים, אשר מסדיר את הליך הפונדקאות בארץ. החוק כיום מאפשר הליך פונדקאות רק לבני זוג- איש ואישה במצב בו לאישה יש קושי רפואי לשאת היריון, השינוי העיקרי בהצעת החוק עוסק בהרחבת מעגל הזכאים להליך פונדקאות גם לנשים ללא בן זוג הסובלות מבעיה רפואית. בנוסף מוצעים תיקונים נוספים בהסדר ובהם: קביעה כי האם הנושאת לא תהיה נשואה-  אולם ועדת האישורים תוכל לאשר לאישה נשואה להיות אם נושאת במקרים מיוחדים המפורטים בהצעה, קביעה כי האם הנושאת תוכל להיות פונדקאית בתנאי שהיא ילדה בעבר לכל היותר 4 לידות, גיל האם הנושאת יהיה 22 שנים עד 39 שנים, האם הנושאת לא הייתה אם נושאת יותר מפעמיים ולא ילדה כאם נושאת ביותר מלידה אחת וכן קביעה לפיה ההורים המיועדים יהיו בני 18 עד 54 שנים ויש להם 2 ילדים משותפים לכל היותר ולגבי אם יחידנית יש לה 2 ילדים גנטיים לכל היותר.

ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני): "שלמות הקואליציה חשובה לראש הממשלה הרבה יותר מאשר העשייה של הצדק ההיסטורי. הקהילה הגאה היא אולי טובה לקמפיינים של משרד התיירות, אבל עד שזה מגיע לצורך לבחור בינה לבין הסיעות החרדיות כאן בכנסת. אז הבחירה היא מאוד מאוד ברורה.  חוק הפונדקאות, חוקק לפני 22 שנה בכנסת, ואפשר מאז לאלפי זוגות סטרייטים להגשים את חלומם להיות הורים. בזמן הזה הרבה אחרים, אלפים, נידונו למאסר עולם של עלבון, של ערירות ושל אפליה. אני אומר לכם, אפילו בנימה אישית, שהחיים יכולים להיות גדושים ומלאים ומספקים ומלאי משמעות, אבל תמיד יש את המרכיב החסר. לכם, זה שיש לכם ילד או ילדה שקוראים לכם מהחדר השני "אבא", או ילדה שיום לפני היום הולדת מתרגשת ממה שהולך להיות מחר בבוקר, זו מחשבה שהיא כמעט טריוויאלית וטבעית. עבורנו הדבר הזה הוא בלתי מושג. ואני לא יכול לתאר לכם את הכמיהה הזאת לרצות לשמוע או לרצות להיות בתוך הרגע הזה."

 ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני): "אני מתביישת לעמוד בכנסת ישראל בשנה הזו אחרי שנים של מאבקים. אני רוצה להתנצל בפני קהילת הלהט"ב על כך שאוסרים עליכם להתחתן בארץ, ואוסרים עליכם לאמץ ילדים".

ח"כ יעל גרמן (יש עתיד): "החרדים שהם 5-6%שישה חברי כנסת, מי אתם שתחליטו בשביל כולנו? מי אתם שתחליטו מי יכול להיות אבא? אומרים שלושה שופטי עליון לחוקק חוק שוויוני ואנחנו אוטמים את אוזנינו."

ח"כ יואל חסון (המחנה הציוני): "אנחנו בהגדרה לא נגד החוק, אנחנו רוצים שהוא יהיה שוויוני ומכיל. ראש הממשלה עצמו טרח לעשות וידאו ולדבר על התיקון הנדרש. כולם מבינים את זה. גם בליכוד ובסיעות אחרות בקואליציה הבינו שהחוק לא נכון בצורה הזו. החוק במתכונת הנוכחית מונע מהזכות של אנשים להיות הורים ואת זה אי אפשר לקבל."

ח"כ אילן גילאון (מרצ): "החוק הזה הוא כלום מלבד כסת"ח לא מוצלח של הקואליציה. ניסיון עלוב להתעלם מהאפליה והאי שוויון שהוא מייצג. החוק הזה אכזרי ומונע מאנשים ובני אדם לממש את זכותם הבסיסית להורות. האפליה היא מובנית כל כך בחוק: אישה יחידנית זכאית לפונדקאות, אך ברגע שהיא תתחתן עם אישה אחרת, המדינה מכירה בנישואיה הלסביים רק כדי לפגוע בה והיא תאבד מיידית את זכותה להורות. זאת אפלייה ברורה".

ח"כ תמר זנדברג (מרצ): "זה עוד אחד מרגעי האבסורד, שאנחנו שואלים את עצמינו איך יכול להיות אחרי כל מה שנאמר, ושיש חברי כנסת מהקהילה בכל הקשת הפוליטית, ואחרי שראש הממשלה מתבטא, והליכוד תומך, ושרים צועדים במצעד הגאווה, עדיין אפשר לבוא לכאן ולהצביע בתורה כל כך בוטה נגד הקהילה. הזכות להורות היא לא פחות מזכות אחרת. דבר שהוא מובן מאליו הוא כמו אוויר לנשימה שיש אותו לא מרגישים אבל כשהוא חסר מרגישים אותו. רגע לפני שנעבור להצבעות יש פה הסתייגות אחת שתביא לסיום המאבק, אני קוראת לחברי הקואליציה להצביע בעד".

 

יו"ר ועדת העבודה והרווחה ח"כ אלי אלאלוף (כולנו) : "מי שחושב שחוק הזה הוא לחיצה על כפתור ואז לשכוח ממנו ולחשוב שהושלמה המשימה אז זה לא ככה. אני רוצה להתנצל בפני החברים שלי ובהם איציק שמולי, לצערי היום לא אוכל לספר לך ולאמיר אוחנה, שבטאו בוועדה את הרגשות שלהם על היחס של המדינה לקהילה הלהט"בית. באופן אישי, כאבא של ילד מאומץ, מאז שהבנתי שאני לא אוכל להביא ילד לעולם, החלום שלי היה להביא ילד. אמרתי לרב שאיתו התייעצתי, שהחלום שלי זה שיהיה מי שיגיד קדיש על הקבר שלי. מה יותר יהודי מיזה? כשאיציק שמולי אומר שהוא משתוקק למילה אבא שתופנה אליו, אני מבין את הרגש הזה. אני יודע שאצא מפה מושמץ ומותקף ואני לא כועס על זה. במצפון שלי עשיתי כל מה שאני יכול כדי לתת לחברים ולמשפחה שלי את מה שחסר להם. זה תסכול נוראי לנהל מאבק שאתה חושב שכל הכלים אצלך ובסוף אתה לא שולט בהכלמשמעת קואליציונית זה גם חלק מהאחריות שעל כל אחד מאיתנוהנושא לא ירד מסדר היום כי חברה שרוצה להיות צודקת חייבת להתמודד עם המורכבות."

ח"כ מיכל רוזין (מרצ): "מה שמרתיח זה שמצליחים פה בקואליציה לעשות הרבה כיפופי ידיים ומצביעים על חוקים שכל אחד מתפשר ומצביע על משהו שלא נוח לו, אבל פה לא.  אתם לא מבינים את המשמעות לקהילה , שאתם משדרים לציבור שהם אזרחים סוג ב".

לצפייה בהצעת החוק יש ללחוץ כאן