מחקר של ארגון פנים קובע : 1 מכל 5 זוגות התחתנו בשנת 2017 מחוץ לרבנות. ח"כ מיכל רוזין: "הוכחה נוספת שהציבור הישראלי מאס ברבנות ובכפייה הדתית".

 מחקר של ארגון פנים קובע כי יותר ממחצית מהזוגות שנישאו בטקס פרטי מחוץ לרבנות בשנת 2017, היו כשירים להינשא ברבנות ובחרו לא לעשות זאת.

מחקר עומק חדש מוצא כי לפחות 2,434 טקסי נישואים יהודיים פרטיים נערכו בשנת 2017 בישראל; גדילה של כ-8% לעומת שנת 2016, וזאת בשעה שבשנתיים האחרונות נרשמה ירידה של 8% במספר הזוגות הנישאים ברבנות. 39,111 זוגות נישאו ברבנות בשנת 2015, לעומת 36,205 זוגות בשנת 2017. לנתון זה נוספים כ-6,500 זוגות הנישאים מדי שנה בחו"ל ונרשמים במרשם האוכלוסין וההגירה. שיקלול של שני נתונים אלה מגיע לכ20% מהנישאים בשנה.

 

המחקר, שבוצע על ידי יותם ברום מארגון פנים – איגוד ארגוני יהדות ישראלית בליווי ד"ר חגית הכהן וולף ובהזמנת IREP , קבוצת פדרציות וקרנות, ביקש לאמוד את היקף תופעת טקסי הנישואין היהודיים מחוץ למסגרת הרבנות בשנת 2017 ולאפיין את המגמות הבולטות בקרב בני הזוג הנישאים בטקסים אלו. מהתפלגות הנישאים בחתונות היהודיות הפרטיות שנערכו בשנת 2017 והשתתפו במחקר, עולה כי 55% מהם חילונים, 33% יוצאי ברית המועצות, 8% להט״בים ו-4% פסולי חיתון. מן הממצאים עולה כי למעלה ממחצית הנישאים בחתונה פרטית בוחרים בדרך זו, על אף שמצד הרבנות והחוק אין מניעה שיינשאו באמצעות הרבנות. עורכי הטקסים שרואיינו במסגרת המחקר מדווחים כי הגידול בפלח האוכלוסייה החילוני הוא הגדול ביותר מקרב כלל הפונים לנישואין פרטיים. מקרב פלח אוכלוסייה זו, מרבית הזוגות מתגוררים באזור המרכז.

ח"כ מיכל רוזין (מרצ) : "הוכחה נוספת שהציבור הישראלי מאס ברבנות ובכפייה הדתית . מחקר מיוחד של ארגון פנים שפורסם בעיתון הארץ מצא שבשנת 2017 לפחות 2434 זוגות נישאו בטקס יהודי שלא דרך הרבנות, עלייה של 8% לעומת 2016, ושחלה עלייה בשיעור המגדירים עצמם כידועים בציבור בעשור האחרון. מדינת ישראל היא המדינה המערבית היחידה שלא מאפשרת נישואין אזרחיים וכופה על כלל אזרחיה טקס נישואין דתי. נישואים מחוץ לרבנות הוא אקט מחאה חשוב ביותר שמוכיח מעל הכל את הפער בין הציבור החופשי לבין הממשלה הנשלטת על ידי הממסד הדתי.  הרבנות היא גוף שוביניסטי אנכרוניסטי ומיושן. קהילות שלמות לא זוכות לממש את הזכות הבסיסית שמגיעה להן להינשא ולהיות מוכרות על ידי המדינה. המציאות הזו חייבת להשתנות.  דרשתי אתמול שוועדת הפנים תקיים דיון דחוף לבחינת התופעה ולמציאת פתרונות ראויים לאזרחיות ולאזרחי ישראל. צריך להפקיע מהרבנות את הסמכות הבלעדית על חיי האישות שלנו. בסוף זה יקרה, השאלה היא רק מתי".

ח"כ רחל עזריה (כולנו) : "נתוני מחקר זה מוכיח דבר שידוע כבר תקופה – הציבור הישראלי מאבד אמון במוסד הרבנות. הגיע הזמן לפתוח לדיון מחדש את מערכת היחסים של דת ומדינה בישראל ולנהל על כך דיון מחודש. מה שהתאים בעבר כבר אינו בהכרח רלוונטי ובכדי שהיהדות תישאר חלק משמעותי במדינת ישראל עלינו לערוך התאמות ובהקדם".

ח"כ עליזה לביא (יש עתיד) : " מישהו מופתע? מחקר נוסף מצביע על עלייה במספר הזוגות המתחתנים מחוץ לרבנות ובטקסים אורתודוקסים פרטיים, וללא שינוי גישה ברור כי התופעה רק תתעצם. הגישה המחמירה, היעדר חלופות אזרחיות, מצוקת העגונות, מצוקת המתגיירים, 'פסולי החיתון' ועוד ועוד ישראלים ללא מענה מאסו במצב ומצביעים ברגליים".

ח"כ סתיו שפיר (המחנה הציוני) : "מדינת ישראל היא המדינה המערבית היחידה שלא מאפשרת נישואין אזרחיים וכופה כללים דתיים נוקשים על אלו מבין אזרחיה המעוניינים בהכרה הרשמית של זוג נשוי. לצד זכותם של אזרחי ישראל לבחור את האופן שבו ברצונם להינשא, קיימים כל אותם מקרים בהם נמנעת מבני הזוג הזכות להירשם ברבנות גם לו היו מעוניין בכך, בשל אי אילו "ספקות" באשר למידת יהדותם או רק מפני שבחרו לחיות את חייהם כזוג חד-מיני. כתוצאה מכך, חלק ניכר מאזרחי המדינה אינם מעוניינים או אינם יכולים למסד את חייהם הזוגיים באופן רשמי ומוכר על ידי המדינה. מחד, המצב יוצר פגיעה בזכויות האזרחים ובכבודם, ומאידך יוצר מצג שווא בעיני המדינה, שכן חלק בלתי מבוטל מהזוגות בה, המקיימים אורח חיים משותף וחיים כמשפחה הלכה למעשה, רשומים בתעודת הזהות כרווקים. על ועדת הפנים לקיים דיון לבחינת התופעה ולמציאת פתרונות ראויים לאזרחיות ואזרחי ישראל."

ח"כ קסניה סבטלובה (המחנה הציוני) : "סוף של מונופול הרבנות קרב בצעדי ענק. הרבנות היא גוף בעל תפיסה מיושנת, חונקת, כובלת ופולשנית שלאורך שנים מהווה מונופול על חיינו. אני שמחה לראות שיותר ויותר אזרחים ישראלים, יהודים, שנמאס להם, בוחרים לקחת את העתיד שלהם בידיים ולא לאפשר לרבנות לשלוט בחייהם ולהחליט עבורם כיצד לממש את אהבתם. אני בטוחה, שהמספר הזה רק יעלה ושבעוד כמה שנים חתונה אזרחית כבר תהפוך לעניין שבשגרה. הבעיה העצובה והמרגיזה היא, שבגלל אינטרס של מיעוט במדינה, בגלל אינטרסים פוליטיים, אותם זוגות אמיצים שבחרו לאהוב לפי דרכם, לא נחשבים לנשואים ואת זאת יש לתקן. אני לא נגד החתונה המסורתית, אבל אני חושבת שלכל אדם בישראל חייבת להיות בחירה- האם הוא רוצה להתחתן דרך הרבנות או בדרך אחרת. מעבר לכך, יש היום בישראל זוגות רבים שהיהדות בכלל לא מאפשרת להם להתחתן, שהרבנות פוסלת את אהבתם. אלפי זוגות בני ובנות אותו מין, אלפי זוגות שיהדותם מוטלת בספק של הרבנות פשוט לא יכולים להתחתן במדינת ישראל. לא יכולים לממש את אהבתם, וזה אבסורדי שכל זה קורה כאן- בישראל הדמוקרטית, שמעל הבמות הגדולות בזירה הבינלאומית ראש הממשלה מתהדר בקבלה האדירה שיש כאן כלפי הומוסקסואלים, ובהיותינו הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון, אך כאן, בעברית הדברים נשמעים אחרת לגמרי. אני בעצמי בחרתי להתחתן שלא דרך הרבנות. החלטה שאני שמחה שנעשתה, על אף הקושי בלקיים חתונה מחוץ לגבולות ישראל, על אף התחושה הקשה של חוסר קבלת האהבה שלי מצד המדינה. לכן, הגשתי את ״חוק אילת״ שיאפשר לאלפי זוגות שרוצים להתחתן בדרך אחרת לעשות זאת בישראל. אילת גם ככה מוחרגת בתחומים אחרים, היא לא נחשבת לעיר מקראית ולכן יכולה להוות פשרה מצד החרדים.  אני מאמינה בכל ליבי, שכל אדם ואדם יכול וצריך לבחור את אהבתו בעצמו, וגם כיצד לממש ולמסד את אהבתו, ואני צופה שהתופעה הזו, שזוגות לוקחים אחריות על עצמם, מבלי לחכות להכרה רשמית רק תלך ותגדל, אבל ההכרה הזאת תהיה חייבת להגיע בסוף. לטובתינו. לטובת הדמוקרטיה".

לצפייה אודות המחקר בכתבה שפורסמה בעיתון הארץ יש ללחוץ כאן