מדד הדת והמדינה של עמותת חדו"ש קובע- פסיקת בג"ץ על גיוס אברכים ופתיחת שוק הכשרות תואמת את רצון רוב הציבור

היום (18.09.17) פורסם מדד "הדת והמדינה" של עמותת חדו"ש, הנערך זו השנה התשיעית. המדד, שערך מכון סמית למחקר, מצביע על שינוי המגמה העקבית שנרשמה בשנים האחרונות. בעבר הוא שיקף גישה מורכבת של האזרחים – הזדהות עם היהדות האורתודוכסית לצד התנגדות נחרצת לכפייה דתית. הממצאים החדשים חושפים כי כעת הציבור רוצה לא רק יותר חופש, כהפרדת הדת מהמדינה, אלא גם פחות דת.

המדד רחב ההיקף מציג מגוון רחב של נתונים, אשר ביניהם: 
78%  מהציבור אינם מרוצים מפעילות הממשלה בנושאי דת ומדינה. 
60%  מהציבור היהודי הבוגר תומכים בהקמת "מועצת חינוך ממלכתי חילוני", אשר תגן על החינוך הממלכתי הכללי מפני תופעת ההדתה.
67%  תומכים בכך שישראל תכיר בכל סוגי הנישואים. 50% היו מעדיפים לעצמם או לילדיהם נישואים לא אורתודוקסיים, מחוץ לרבנות.
 73% תומכים בהפעלת תחבורה ציבורית בשבת בהיקף מלא או חלקי.
65% תומכים במתן מעמד שווה בישראל לזרמים הגדולים ביהדות העולם: רפורמים, קונסרבטיבים ואורתודוקסים. רוב תומך גם במעורבות יהדות התפוצות בקידום חופש דת ושוויון בישראל.

ח"כ תמר זנדברג (מרצ) על הסקר: "שימו לב לתמיכה הגוברת והמרשימה בהפרדת דת ומדינה בישראל. זה נתון ששווה להתעכב עליו. כמו נישואים אזרחיים, כמו תחבורה ציבורית בשבת, אלה נושאים שיש להם תמיכה אדירה וקבועה בציבור. זה עומד בניגוד מוחלט למנטרה הקבועה שנשמעת כל הזמן, לפיה הציבור תומך בעמדת הממשלה כי הימין ניצח בבחירות. יש פה נסיון לייצר מציאות לפיה רוב הציבור מאחוריהם, אבל התעלמות מדבר אחד פשוט: עובדות. סקר חדו"ש שפורסם היום בנושא הפרדת דת ומדינה לא משאיר מקום לספק: לציבור הישראלי נמאס מהכפיה הדתית, נמאס מהמונופול האורתודוקסי, ויותר מכל – נמאס לו שמוכרים את החופש שלו תמורת דילים פוליטיים. בפעם הבאה שמסבירים לנו שהממשלה ניצחה בבחירות וזהו, כדי לזכור את זה."

לקריאת המדד המלא היכנסו לאתר חדו"ש: https://goo.gl/WeCVYh